weekend góryFot. Pixabay.com/barbaarian

Dwie akcje ratunkowe w polskich górach. Sytuacja jest okropna, trzeba bardzo uważać

Weekend w górach może być bardzo niebezpieczny. Ratownicy mają ręce pełne roboty. Odbyły się już dwie akcje ratunkowe, trzeba być wyjątkowo ostrożnym.

Weekend w górach dla wielu turystów jest idealnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody oraz możliwość pospacerowania górskimi szlakami kusi wielu, trzeba jednak zawsze zachować czujność. Niestety wielu wciąż zapomina o kwestiach bezpieczeństwa.

Koronawirus w ośrodku turystycznym, zarażone dziecko. Miasteczko robi wszystko, by uniknąć panikiKoronawirus w ośrodku turystycznym, zarażone dziecko. Miasteczko robi wszystko, by uniknąć panikiCzytaj dalej

Jak poinformował GOPR, doszło do dwóch akcji ratunkowych w Beskidach. Warunki atmosferyczne były niesprzyjające, a wyjście na szlak bez odpowiedniego wyposażenia mogło zakończyć się tragicznie.

Niebezpieczny weekend w górach

Pierwsza akcja ratunkowa spowodowana była dwójką turystów, którzy utknęli na szlaku między Runkiem a Łabowską Halą. Jak informuje RMF24, cytując dyżurnego Krynickiej Grupy GOPR, para nie miała sił na dalszą wędrówkę w śniegu, a na szlaku zastała ich noc.

Docelowo dotrzeć chcieli do Hali Łabowskiej, lecz ostatecznie przetransportowali ich tam ratownicy. Okazało się również, że kobieta i mężczyzna nie byli odpowiednio przygotowani - nie mieli rakiet śnieżnych ani nart turowych, które ułatwiłyby przeprawę przez wysoki śnieg.

Trzeba bardzo uważać i być przygotowanym

Druga akcja ratownicza rozpoczęła się od zgłoszenia dwójki turystów, którzy utknęli między Urwanicą a Okrąglicą. Grupa GOPR wyruszyła w pasmo Policy w Beskidach Zachodnich i wszystko zakończyło się szczęśliwie, jednak i w tym przypadku szybko okazało się, że turyści nie byli przygotowani odpowiednio do wędrówki w śniegu. Ostatecznie przetransportowano ich do Sidziny.

Na szlakach wciąż panują niesprzyjające warunki, każda osoba powinna więc pamiętać, by nie wychodzić w góry bez odpowiedniego, sprawdzonego ekwipunku. Przy wyjściu ze schroniska należy poinformować kogoś, w jakie rejony się udajemy. Powinniśmy mieć zapas wody oraz jedzenia, warto upewnić się też, że telefon na pewno jest naładowany. W razie wypadku to on umożliwi wezwanie pomocy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nauczycielka kazała uczniom zrobić sobie zdjęcia. W życiu nie spodziewali się, do czego je wykorzysta
  2. Rak jelita grubego jest jednym z najgroźniejszych nowotworów. Jego objawy często są bagatelizowane
  3. Z ostatniej chwili: silne trzęsienie ziemi. Epicentrum obok stolicy Nowej Brytanii Wschodniej
  4. Będzie bardzo niebezpiecznie. Wiele krajów wydało ostrzeżenia, Polska jest zagrożona przez Ciarę
  5. Tragedia na lotnisku, samolot staranował pracownika, drugi w szpitalu. Film trafił do sieci
  6. Najsmutniejsze wieści z Watykanu o Benedykcie XVI. 92-letni papież emeryt niestety jest na skraju, cały świat się modli

Źródło: RMF24

Następny artykuł