wczasy maderapixabay.com/Erik_Karits

Marszałek Piłsudski spędzał wczasy na Maderze. Wyjazd doprowadził do tragedii, kobieta zginęła

Wczasy w tym miejscu chciałby przeżyć każdy turysta. Rajska wyspa na Oceanie Atlantyckim przyciąga podróżnych z całego świata.

Wczasy na tej rajskiej wyspie to znakomity pomysł dla każdego turysty. Madera zachwyca swoim urokiem i pięknem krajobrazu. W przeszłości był tam również marszałek Józef Piłsudski. Jego pobyt na Maderze skończył się jednak tragicznie.

Największy Park od Poland zostanie otwarty już niedługo. W sieci pojawiły się zdjęcia wnętrza, wygląda niesamowicieNajwiększy Park od Poland zostanie otwarty już niedługo. W sieci pojawiły się zdjęcia wnętrza, wygląda niesamowicieCzytaj dalej

Madera to wyspa na Oceanie Atlantyckim, która położona jest u północnych wybrzeży Afryki, na północ od hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Od Portugalii, do której administracyjnie należy, największą z wysp archipelagu dzieli około 1000 kilometrów. Madera to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych wysp Europy. Turystów zachwycają przede wszystkim bajeczne krajobrazy, soczyście zielone lasy, ale także wyśmienita kuchnia i ciekawa architektura.

Wczasy na wyspie skusiły Józefa Piłsudskiego

Józef Piłsudski wybrał się w podróż na Maderę w grudniu 1930 roku. Na samej wyspie pojawił się 15 grudnia. Towarzyszami jego wyprawy byli lekarz Marcin Woyczyński, dwaj ochroniarze, ale także lekarka i fizjoterapeutka Eugenia Lewicka. Szczególnie obecność tej ostatniej była w kraju mocno tuszowana.

Polski marszałek został na portugalskiej wyspie przywitany zgodnie ze wszystkimi honorami, jakie w tamtym czasie przysługiwały głowie państwa. Piłsudski zamieszkał w jednej z najpiękniejszych willi w stolicy wyspy Funchal. Pod tym samym adresem, na prośbę marszałka, zakwaterowana została również młodsza o 30 lat Lewicka.

Piłsudski poznał lekarkę 6 lat wcześniej. Po raz pierwszy spotkali się ze sobą w położonych na Litwie Druskiennikach, gdzie marszałek spędzał urlop z rodziną. W późniejszych okresach Piłsudski bywał Druskiennikach już sam, bez dzieci i żony. Niedługo później marszałek sprowadził Lewicką do Warszawy, gdzie za jego wstawiennictwem ta dostała pracę w Państwowej Radzie Naukowej Wychowania Fizycznego. Marszałek i lekarka spotykali się regularnie, aż w końcu padł pomysł wspólnego wyjazdu na Maderę.

Zagadkowa śmierć po powrocie do kraju

Para wspólnie spędziła na wyspie ponad dwa miesiące. Piłsudski wrócił do kraju 29 marca 1931 roku, natomiast Lewicka miesiąc wcześniej. Prawdopodobną przyczyną jej wcześniejszego wyjazdu była wiadomość, że fotografie, na których pozowała wraz z marszałkiem trafiły do rąk żony Piłsudskiego, Aleksandry. Być może o opuszczeniu wyspy przez Lewicką zadecydował sam Piłsudski, który obawiał się złości żony i skandalu związanego z ewentualnym rozwodem.

Kiedy lekarka wróciła do Polski, odwiedziła ją żona marszałka Aleksandra w towarzystwie swojej przyjaciółki Janiny Prystorowej oraz kilku oficerów. 27 czerwca 1931 roku Eugenię Lewicką znaleziono nieprzytomną w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego na warszawskich Bielanach. Po kilku dniach 35-latka zmarła. Za oficjalną przyczynę śmierci uznano zatrucie.

Wieści szybko rozniosły się po Warszawie. W kuluarach zaczęto mówić, że Lewicką zamordowano w związku ze znajomością z marszałkiem. Oficjalnie nigdy tej sprawy nie rozwiązano, więc do dzisiaj nie wiemy, czy lekarka została otruta na polecenie rodziny Piłsudskich, czy sama odebrała sobie życie z powodu nieszczęśliwej miłości.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gratulacje spływają od fanów. Aleksandra Kwaśniewska i Kuba Badach mają powody do świętowania „W końcu”
  2. Objaw raka płuc widoczny na twarzy. Nigdy go nie lekceważ
  3. Erupcja wulkanu, wszystko się nagrało. Słup dymu sięgał 2 kilometrów [FILM]
  4. Turysta nie żyje. Pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa w Europie
  5. Para w ogóle nie krępowała się w samolocie. "Czy ona nie ma spodni?"
  6. Wielka tragedia, dzieci nie miały szans na przeżycie. 13 podopiecznych zmarło w domu dziecka, TVP przekazała wiadomość o smutnych wydarzeniach za granicą

źródło: turystyka.wp.pl

Następny artykuł