wawel perła polskiFot. pixabay.com/ krystianwin

Byliście w Zamku Królewskim na Wawelu? Perła Polski

Wawel jest prawdziwą perełką dla miłośników polskiej historii. Symbol Krakowa odwiedzają tłumy turystów, którzy nie mogą oderwać wzroku od pięknych wnętrz oraz malowniczej panoramy widocznej ze wzgórza. Z całą pewnością jest to miejsce, które trzeba odwiedzić.

Wawel jest miejscem o ogromnym znaczeniu historycznym i kulturalnym dla naszego kraju. To właśnie tu znajdowała się siedziba pokoleń polskich królów, co zapeniło mu miano symbolu polskiej państwowości. Obecnie, od 1930 roku, znajduje się w nim muzeum, gromadzące cenne zbiory obrazów, grafik, rzeźb, tkanin, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany i mebli. Możemy je zobaczyć w kilku ekspozycjach stałych, które zwiedzimy według własnych upodobań.

Od dzisiaj nowe przepisy w Polsce. Każdy powinien wiedziećOd dzisiaj nowe przepisy w Polsce. Każdy powinien wiedziećCzytaj dalej

Wawel - prawdziwa Perła Polski

Wśród stałych ekspozycji znajdują się przede wszystkim Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Sztuka Wschodu z największym zbiorem namiotów tureckich, Wawel Zaginiony oraz Wawel Odzyskany.

Ponadto, w sezonie od wiosny do wczesnej jesieni, odwiedzający mają okazję wejść do Smoczej Jamy, a także wspiąć się na szczyt baszty Sandomierskiej. W wawelskim muzeum organizowane są również wystawy czasowe oraz pokazy dzieł sztuki. Obecnie do końca roku odbywa się tam wystawa "Wawel. Prosta rzecz", gdzie możemy podziwiać perły polskiego dizajnu. Co ciekawe, ekspozycję można zobaczyć również online.

Dzisiaj grzeje: 1. TVP: Wybuch tuż przy hotelu. Jest wielu rannych, tragiczne wiadomości docierają z zagranicy
2. Łukasz Szumowski podjął ważną decyzję. Zarobi kokosy, w rządzie nie mógł liczyć na nawet połowę

– To bardzo nietypowa wystawa. Z dwóch powodów. Po pierwsze jest to pierwsza dla Zamku Królewskiego na Wawelu wystawa zrealizowana w formie wirtualnej, po drugie – poświęcona jest dizajnowi, a właściwie jednemu z ciekawszych przykładów wzornictwa przemysłowego, projektowania artystycznego lat 60-tych ubiegłego stulecia. Przyznacie, że zastawienie pojęć dizajnu i wzgórza wawelskiego jest dość zaskakujące - pisze na stronie Zamku Królewskiego na Wawelu dyrektor dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwaga, podatek od psa idzie w górę. Zmiany już wkrótce wejdą w życie, zostało mało czasu
  2. Odnaleziono wrak gigantycznego krążownika z okresu wojny. Wiemy jak wyglądał przed zatonięciem [wideo]
  3. Jest kolejny zakaz, Polsat potwierdził. Tysiące Polaków przeżyje potężne rozczarowanie
  4. Wyciekło, ile zarobi Szumowski. Astronomiczna kwota
  5. Gigantyczne zmiany w przyszłym tygodniu w Polsce. Nie ma wątpliwości
  6. Ogromny nowofundland daje dziecku buziaka. Reakcja chłopca bezcenna

Źródło: wawel.krakow.pl

Następny artykuł