watykan skandal finansowyHANDOUT/AFP/East News

Skandal w Watykanie. Franciszek łapie się za głowę. Na jaw wyszła druzgocąca prawda o turystycznym mieście

Watykan w centrum skandalu. Na jaw wyszły druzgocące szczegóły afery. Teraz Stolica Apostolska musi się tłumaczyć. Sytuacja wygląda bardzo podejrzanie. Głos w sprawie zabrał prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii.

Watykan odpowiada na oskarżenia w związku ze skandalem finansowym. Głos zabrał prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii ksiądz Juan Antonio Guerrero Alves, który tłumaczył, że Stolica Apostolska mogła zostać oszukana.

Skandal u Ryanaira. Nie wpuścili 10-osobowej rodziny z Polski na pokład, powód bulwersujeSkandal u Ryanaira. Nie wpuścili 10-osobowej rodziny z Polski na pokład, powód bulwersujeCzytaj dalej

Watykan w centrum skandalu

Alves w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla watykańskich mediów odniósł się do ujawnianych skandali finansowych. Zaznaczył również, że "dzięki zdecydowanej i ponaglającej inspiracji" papieża Franciszka Watykan realizuje zasady "wewnętrznej i zewnętrznej przejrzystości, kontroli i współpracy z różnymi urzędami".

- Uczymy się na błędach i braku ostrożności z przeszłości. - mówił prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii ksiądz Juan Antonio Guerrero Alves. - Do naszych zespołów przyjęliśmy profesjonalistów na najwyższym poziomie.

Prefekt przekazał informacje o deficycie, który w ubiegłym roku wyniósł 11 milionów euro. W 2018 r. było to 75 mln euro. Stolica Apostolska w 2019 roku miała 307 mln euro przychodów, a wydała 318 mln euro - poinformował jezuita.

- Możemy oczywiście popełniać błędy, mylić się bądź zostać oszukani, ale wydaje mi się, że będzie to rzadziej się zdarzać, jeśli będziemy współpracować i działać z kompetencją, przejrzystością i zaufaniem między nami - dodał.

Watykan opublikował bilans, z którego wynika, że 54 procent dochodów Stolicy Apostolskiej, czyli 164 miliony euro, pochodzi z nieruchomości. Następne 44 mln euro, czyli 14 procent, wpływa z działalności komercyjnej i usług, a także produkcji video, wydawnictwa LEV czy opłat uniwersyteckich. Dodatkowo otrzymano 56 milionów euro w ramach datków od wiernych i diecezji z całego świata.

- To nie znaczy, że nie mamy trudności i że w obecnym kryzysie z powodu koronawirusa nie będziemy mieli jeszcze większych. - mówił Alves. - Stolica Apostolska nie funkcjonuje jak firma czy państwo, nie szuka zysków i nadwyżek. A zatem to normalne, że jest deficyt

Po analizie budżetów różnych krajów prefekt przyznał, że nie znalazł żadnych podobieństw do Watykanu, utrzymującego 125 nuncjatur i przedstawicielstw na świecie za kwotę 43 milionów euro rocznie.

Dzisiaj grzeje: 1. Eksperci biją na alarm. Nadciąga nad Polskę niebezpieczny front. Siła wiatru sięgnie niemal 200 km/h
2. PKO BP niespodziewanie wprowadza ważne zmiany. Pojawiła się całkowicie nowa funkcja
3. Fatalne wieści od sąsiada Polski, służby nie dają sobie rady. Mieszkańcy i turyści drżą z obaw

Ostatnie skandale Stolicy Apostolskiej dotyczą zakupu nieruchomości w luksusowych dzielnicach Londynu przez przedstawicieli Sekretariatu Stanu, między innymi ze środków ze świętopietrza. Środki miały być rozdysponowane na dobroczynną działalność papieża. W piątek zdymisjonowanoze stanowiska prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych włoskiego kardynała Angelo Becciu, który miał być zaangażowany w operacje. Trwa postępowanie w sprawie tych nieprawidłowości.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające odkrycie na Mazowszu. Kajakarze nie mogli uwierzyć własnym uszom, z zarośli słychać było piski
  2. NASA ujawniła piorunujące nagranie. Niezwykle potężny wybuch, nawet naukowcy przecierali oczy ze zdumienia
  3. Cztery osoby nie żyją, ofiar może być więcej. Policja apeluje, zwykły spacer może się skończyć tragicznie
  4. Nie było innego wyjścia. Stolica zarządziła drugi lockdown, sytuacja jest fatalna. Fatalne wiadomości za granicy
  5. Jest gorzej niż myśleli, ognisko koronawirusa w Białym Domu. Tysiące osób uczestniczyły w imprezach organizowanych przez Trumpa
  6. Kot zobaczył własne odbicie w lustrze i nie wytrzymał. Puściły mu wszelkie hamulce, wideo

Źródło: RMF24

Następny artykuł