Watykan co zwiedzićunsplash/Yeo Khee

Najmniejsze państwo świata. Co zwiedzić w Watykanie?

Watykan pod względem powierzchni jest najmniejszym krajem na świecie, który jednak każdego roku przyjmuje miliony turystów. Przybywają tam zarówno wierni, jak i fani historii oraz pięknych zabytków. Być może nie zajmuje on wielkich terenów, lecz zobaczyć tam można wiele niesamowitych obiektów i miejsc, zapierających dech w piersiach.

Watykan jest miastem-państwem, znajdującym się w samym sercu Rzymu. Stolica Włoch przyciąga turystów wieloma zabytkami, a Stolica Apostolska dokłada również swoje, unikatowe zakamarki. Samego Wiecznego Miasta nie da się zwiedzić zaledwie w kilka godzin, a przynajmniej jeden dzień urlopu w całości poświęcony powinien być na podziwianie Placu św. Piotra oraz okolicznych atrakcji, których jest naprawdę wiele.

Co zwiedzić w Watykanie?

Zwiedzanie zacząć można od Grot Watykańskich, w których znajduje się grób Świętego Piotra oraz inne, papieskie grobowce. Trafić tam można, przechodząc nieopodal charakterystycznej Spiżowej Bramy, którą dalej udać się można do Pałacu Apostolskiego.

Szybki weekend w Rzymie? Nie zwlekaj, to miasto potrafi zachwycićSzybki weekend w Rzymie? Nie zwlekaj, to miasto potrafi zachwycićCzytaj dalej

Nikt nie wyobraża sobie chyba zwiedzania tego wyjątkowego państwa bez wejścia do Bazyliki św. Piotra. Podziwiać tam można wiele słynnych na cały świat dzieł oraz szczątki Jana Pawła II znajdujące się w Kaplicy Świętego Sebastiana, po prawej stronie od wejścia. Nieopodal zauważyć można też legendarną Pietę Michała Anioła.

Watykan zachwyca atrakcjami turystycznymi

Wszyscy fani historii powinni również udać się do Muzeów Watykańskich. Zgromadzona jest tam imponująca i ogromna kolekcja dzieł sztuki z całego świata. Codziennie podziwiają je tysiące ludzi, trzeba więc przygotować się na tłumy. Nawet one jednak nie są w stanie zepsuć imponującego wrażenia, jakie robi to miejsce. Bez wątpienia szczególną chwilą tam będzie wejście do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie podziwiać można freski autorstwa samego Michała Anioła.

Podróż zakończyć warto na szczycie kopuły Bazyliki Watykańskiej. Z wysokości 120 metrów podziwiać można cały Plac św. Piotra oraz znaczną część Rzymu. Widać stamtąd również przepiękne Ogrody Watykańskie, których zwiedzanie możliwe jest jedynie z przewodnikiem. Jeszcze do niedawna miejsce to było zupełnie zamknięte dla turystów, w latach 60. zmienił to jednak papież Jan XXIII.

Następny artykuł