Warszawa z odkryciem w "Toledo".Fot. Wikipedia.org/PanSG/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/ (zdjęcie ilustracyjne)

Przerażające znalezisko w Warszawie. Odkryto już 12 zwłok

Warszawa stała się obiektem zainteresowania specjalistów z Instytutu Pamięci Narodowej. Zespół badawczy zajął się niechlubnym kompleksem, który w przeszłości śnił się w najgorszych koszmarach opozycjonistów. Teraz eksperci odnaleźli szczątki przesłuchiwanych.

Warszawa - to tutaj zespół badaczy z IPN odnalazł 12 ciał, które najprawdopodobniej należą do osób przesłuchiwanych w tzw. Toledo. Teraz naukowcy planują kolejne poszukiwania i kto wie - może rzucą nowe światło na historię stolicy.

Warszawa: IPN odnalazł szczątki z “Toledo”

Jak informują dziennikarze Interii i przedstawiciele Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, na terenie dawnego więzienia karno-śledczego UB i NKWD (znanego również jako “Toledo” - dzielnica Warszawa - Praga-Północ), zespół odnalazł szczątki należące do 12 osób. Najprawdopodobniej specjaliści natrafili na jamy grobowe. To tam bezpieka miała masowo chować więźniów i przesłuchiwanych.

- Sześć kolejnych jam grobowych ze szczątkami odkrył zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN podczas prac prowadzonych na terenie dawnego więzienia "Toledo" w Warszawie. Tym samym liczba osób, których ciała odkryto w tym miejscu wzrasta do dwunastu - podali przedstawiciele IPN cytowani przez Interię.

Warszawa zbada sprawę z “Toledo”

Według dyrektora Biuraa Poszukiwań i Identyfikacji IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka zespół natrafił na masową mogiłę więźniów. Szczątki mają zostać “godnie” pochowane, jednak przed tym - naukowcy chcą poddać znaleziska badaniom genetycznym. Najprawdopodobniej po egzekucji, funkcjonariusz UB wrzucali ciała bezładnie do jam i zasypywali. Co ważne, z podziemiami stolicy mieszkańcy do dzisiaj mają niemałe problemy.

Dzisiaj grzeje: 1. Pani Karolina była w Tatrach. Wszystko widziała, turysta nie żyje
2. Radio Maryja nie odpuszcza. Tadeusz Rydzyk poszedł na wojnę, na antenie padły zadziwiające słowa
3. Trzęsienie ziemi i Ianos, żywioł uderzył bez litości. Dantejskie sceny w Grecji

- Chcemy przebadać teren na całej długości dawnego muru więziennego, by mieć pewność, iż wszystkie szczątki zostały odnalezione i podjęte. Dziś trudno powiedzieć, co przed nami. Możliwy jest każdy scenariusz: zarówno ten, gdy nie znajdziemy więcej szczątków, ale również taki, że odnajdziemy ich jeszcze bardzo wiele - wyjaśniał cytowany przez Interię wiceprezes IPN, prof. Szwagrzyka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kierowca autobusu podczas burzy zobaczył bezdomne psy. Bez wahania złamał wszystkie zasady
  2. Niewiarygodne odkrycie. Znamy kolejny powód zatonięcia Titanica
  3. Wydały się szczegóły ślubu Kossakowskiego i Wojciechowskiej. Fani przecierają oczy ze zdumienia
  4. Zrobili sobie zdjęcie na granicy Polski. Nie przewidzieli konsekwencji, będą żałować do końca życia
  5. Nie mieści się w głowie, co wyrabiał Polak we Francji. Nagranie tylko dla osób o mocnych nerwach
  6. Najpiękniejszy kot na świecie. Jest jedyny w swoim rodzaju

Źródło: Interia

Następny artykuł