warszawa kraków polskafot. pixabay.com/Skitterphoto

Podnoszą ceny dla turystów bez opamiętania. Warszawa i Kraków chcą interwencji UE

Warszawa i Kraków z każdym rokiem przyjmują coraz więcej turystów, co wiąże się ze wzrostem cen w niektórych sektorach. Władze miast poprosiły o pomoc UE.

Samorządy 22 europejskich miast, wśród których znajdują się Warszawa i Kraków, napisały list intencyjny do władz Unii Europejskiej. Powodem są ceny, które dla turystów winduje się niemiłosiernie.

Karol Strasburger niedawno wrócił z objętych epidemią Włoch. Ma ważny apel do wszystkich PolakówKarol Strasburger niedawno wrócił z objętych epidemią Włoch. Ma ważny apel do wszystkich PolakówCzytaj dalej

Warszawa i Kraków proszą o interwencję UE

Samorządy 22 europejskich metropolii wystosowały pismo do władz Unii Europejskiej w celu uregulowania spraw najmu krótkoterminowego oferowanego przez wiele platform internetowych turystycznych. Głównym postulatem jest konieczność udostępniania przez te serwisy danych dotyczących wynajmu. Według władz miast, praktyki najmu krótkoterminowego wpływają nawet na wzrost cen mieszkań.

- Cieszymy się, że coraz więcej turystów odwiedza nasze miasto i jesteśmy świadomi wielu korzyści, które z tego wynikają. Dla bezpieczeństwa naszych gości oraz komfortu mieszkańców przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi najmu krótkoterminowego, powinni figurować w ewidencji prowadzonej przez samorząd - podał prezydent stolicy Rafał Trzaskowski w oficjalnym komunikacie.

Zdaniem samorządów dostęp do informacji miałby służyć regulacji maksymalnej długości najmu, pobierania podatków oraz zapewnienia bezpieczeństwa zarówno właściciela jak i turysty. Żadna ze stron nie zostanie wtedy oszukana i nie będzie musiała płacić o wiele więcej niż jest to konieczne, jak to czasem obecnie bywa.

- Naszym obowiązkiem jest zapewnienie równych warunków funkcjonowania dla całej branży turystycznej, a więc przeciwdziałanie szarej strefie usług noclegowych dla dobra turystów, mieszkańców i budżetu miasta - wyjaśnił Trzaskowski.

Przedstawiciele miast wnioskują również o wprowadzenie rejestracji udostępnianych ogłoszeń.

Dzisiaj grzeje: 1. Wojciech Cejrowski wywołał ogromną burzę w sieci. Zaczął mówić o straconych pieniądzach
2. Dziś uważaj za kółkiem. Policja wlepi mandat na 500 zł, a nawet odbierze prawko

Inicjatorem listu były władze Amsterdamu, do których przyłączyłe się samorządy Aten, Barcelony, Berlina, Bolonii, Bordeaux, Brukseli, Kolonii, Florencji, Frankfurtu, Helsinek, Krakowa, Londynu, Mediolanu, Monachium, Paryża, Porto, Pragi, Utrechtu, Walencji, Warszawy i Wiednia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal po pogrzebie Królikowskiego. Gigantyczna burza w sieci
  2. Zjadła 3 pieczone ząbki czosnku. Obserwowała efekty i godzina po godzinie szczęka opadała jej coraz niżej
  3. Wszystkie loty odwołane. Upada największa, regionalna linia lotnicza w Europie
  4. Jechał Pendolino i nagle zobaczył znaną twarz. Nie mógł uwierzyć, byli w jednym przedziale
  5. Wykolejenie superszybkiego pociągu. 21 osób rannych, akcja helikoptera, porażające wiadomości z Europy
  6. Kibice nie mogą uwierzyć. Znana sportsmenka obraziła Polaków. Wszystko nagrała kamera (WIDEO)

Źródło: Onet

Następny artykuł