warszawaFot. youtube.com/Onet News/ screen

Niezwykły pomysł na nazwę mostu w Warszawie. Miałby być imienia WOŚP

Warszawa zyska nowy most na południu miasta, który połączy Wawer z Wilanowem. Radni z Koalicji Obywatelskiej wyszli z propozycją, która nie przypadła do gustu radnym z PiS. O tym, jak zostanie nazwany most, zdecyduje rada Warszawy.

Warszawa od dawna oczekuje na połączenie obwodnicy z prawej i lewej strony Wisły. W sierpniu tego roku planowane jest zakończenie budowy mostu, roboczo nazywanego południowym. Wykonawca złożył wniosek o wydłużenie terminu realizacji prac, jednak drogowcy wciąż nie odpowiedzieli na prośbę. Przeprawy wciąż nie ma, ale są już pomysły na nazwę dla obiektu.

Polskie służby wprowadzają drugi stopień zagrożenia. Turyści muszą na siebie bardzo uważaćPolskie służby wprowadzają drugi stopień zagrożenia. Turyści muszą na siebie bardzo uważaćCzytaj dalej

Radni z Koalicji Obywatelskiej wyszli z propozycją nadania imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przewodniczący rady Wawra, Michał Żebrowski zamieścił wpis na portalu społecznościowym, w którym wyjaśnia, dlaczego taka nazwa jest najodpowiedniejszą dla nowo powstającego mostu.

- WOŚP - wielkie, coroczne od prawie trzech dekad, zbiorowe dzieło dobroczynne milionów Polaków, niemające sobie równych na całym świecie i tak szeroko już znane, zasługuje na pomnik wielkości jednego z mostów w stolicy Polski! - możemy przeczytać na jego profilu.

Z kolei radni z Prawa i Sprawiedliwości proponują nazwę Most Bitwy Warszawskiej. Jeśli oddano by go do użytku w tym roku, byłoby to uczczenie setnej rocznicy tej bitwy zwanej również Cudem nad Wisłą.

Warszawa silnie związana z WOŚP

Propozycje wpłynęły do Rady Warszawy, która po konsultacjach z Zespołem Nazewnictwa Miejskiego wyda decyzję w tej sprawie. Oprócz nazwy dla mostu, pojawiły się również prośby o nazwanie skweru lub ulicy imieniem WOŚP. Miałyby to być miejsca, z którymi Orkiestra jest silnie związana, np. Instytut Matki i Dziecka na Woli lub Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Rzecznik stołecznego ratusza Kamil Dąbrowa zapewnił, że wszystkie propozycje spływające do Rady Warszawy są rozpatrywane, jednak obecne przepisy zabraniają nadawania ulicom nazw funkcjonujących instytucji i żyjących osób.

Most imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy musiałby mieć nazwę skróconą, ponieważ w pełnej formie byłoby to uciążliwe w użyciu. Pod postem Żebrowskiego pojawiły się komentarze dotyczące mostu północnego, który nosi imię Marii Skłodowskiej-Curie, lecz nikt nie używa oficjalnej nazwy. Radny odpowiedział, podając przykład mostu imienia generała Stefana Grota-Roweckiego, na który potocznie mówi się most Grota. Południowa przeprawa mogłaby uzyskać skrót np. most Wielkiej Orkiestry lub most WOŚP.

Bez względu na nazwę i podziały wśród radnych i mieszkańców miasta, nowy most zapewni szybszy dojazd pomiędzy południowymi dzielnicami miasta. Skorzystają na tym również turyści, dla których Warszawa jest tylko kolejnym miastem na trasie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziadek miał zabrać wnuczka na spacer. Sąsiedzi zobaczyli, co robi z dzieckiem, natychmiast powiadomili policję
  2. Objawy świadczące o nietolerancji glutenu. Warto je znać
  3. Co najmniej 20 osób nie żyje, 16 rannych, również dzieci. Tragedia za granicą podczas nabożeństwa
  4. Stan kryzysowy w dwóch krajach. Poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego
  5. Niesamowite zdjęcie rzuciło internautów na kolana. Uchwycono magiczny moment przy -40 stopniach
  6. Zobaczyłeś banknot za wycieraczką? Jesteś w wielkim niebezpieczeństwie

Źródło: TVN Warszawa

Następny artykuł