Warszawa żegna wielkiego Polaka.Fot. Pixabay.com/Henryk Niestrój

Nie żyje legenda Warszawy. Zostawił po sobie niezwykłą pamiatkę

Warszawa pożegnała świadka zarówno najtragiczniejszych, jak i najbardziej wzniosłych momentów stolicy. Pozostawił po sobie wspaniały dorobek oraz atrakcję, która skusi każdego melomana.

Warszawa w dniu 76. obchodów rocznicy Powstania pożegnała jednego z uczestników bohaterskiego zrywu. W wieku 94 lat stolicę opuścił Józef Wiłkomirski - dyrygent, kompozytor, a także założyciel i wieloletni dyrektor znanej filharmonii. Co ważne, jeszcze w lipcu wielkiego Polaka żegnał również Kołobrzeg.

W jednej chwili wszystko znikło. Nic nie dało się zrobić. Mieszkańcy zachodniej Polski są zdruzgotaniW jednej chwili wszystko znikło. Nic nie dało się zrobić. Mieszkańcy zachodniej Polski są zdruzgotaniCzytaj dalej

Warszawa: Nie żyje słynny powstaniec

Dokładnie 1 sierpnia 2020 roku Warszawa obchodziła zarówno 76. rocznicę Powstania Warszawskiego, jak i żegnała Józefa Wiłkomirskiego. Przyszedł na świat 15 maja 1926 r. w Kaliszu, a przed wybuchem II wojny światowej kształcił się w łódzkim Konserwatorium Muzyczne Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej. Jego muzycznej pasji nie przerwała nawet okupacja.

Po pamiętnym wrześniu 1939 roku Wiłkomirski kontynuował naukę gry na wiolonczeli, a także zaangażował się w działalność Państwa Podziemnego. Warszawa - to tutaj przyszły kompozytor przybył w lecie 1944 roku, aby wystąpić przeciwko okupantowi. Walczył w Powstaniu, a zaraz po zakończeniu wojny powrócił w mury uniwersytetu.

Nie tylko Warszawa straciła swoją ikonę

Wiłkomirski kontynuował studia na Uniwersytecie w Łodzi i w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Następnym krokiem na edukacyjnej ścieżce kompozytora była Warszawa - uczęszczał do stołecznej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. Po studiach odnosił sukcesy zarówno w kraju, jak i za granicą. Koncertował w ponad 20 krajach Europy, Ameryki i Azji. Co ważne, Józef Wiłkomirski przyczynił się również do rozwoju muzycznego Dolnego Śląska. Właśnie w Wałbrzychu założył Filharmonię Sudecką, a do 2005 roku był jej dyrektorem.

Dzisiaj grzeje: 1. Rafał Trzaskowski przekazał smutną wiadomość. Niestety, nie żyje wielki Polak
2. Pierwsza osoba na Podhalu nie żyje po pogrzebie. Czarny scenariusz się spełnia

3. Złożenie wniosku na bon 500 plus nie jest takie łatwe. Utrudnienia występują przy dzieciach niepełnosprawnych

- Dziś rano w wieku 94 lat zmarł Józef Wiłkomirski – wielki artysta, patriota, społecznik, człowiek kultury, twórca Filharmonii Sudeckiej, Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha, Wielki Człowiek. Powstaniec Warszawski w rocznicę wybuchu Powstania – symbol. Cześć Jego Pamięci! - pisał na swoich mediach społecznościowych prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej cytowany przez Dziennik.pl.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spełniła się wizja Krzysztofa Jackowskiego? Jasnowidz potwierdził, dokładnie przewidział tragiczne zdarzenia
  2. Młody piłkarz postrzelony w biały dzień. Jest w stanie krytycznym, druzgocące nagranie mrozi krew w żyłach (WIDEO)
  3. PKO BP ostrzega przed oszustami. Klienci otrzymują fałszywe maile, można stracić pieniądze
  4. Strażnicy poprosili na polskim lotnisku turystów o dokumenty. Zaniemówili, gdy odkryli, co się dzieje
  5. Nie żyje młoda europejska gwiazda. Beztroska podróż zakończyła się dramatem
  6. Były nad wodą z dziećmi. Wezwano policję, skandal przechodzi ludzkie pojęcie
  7. Znaleźli autokar pełen siatek. Kiedy otworzyli jedną z nich, pobledli z wrażenia

Źródło: Dziennik.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł