wakacje biwakFot. Pixabay.com/Free-Photos

Fani wakacji na łonie natury będą zachwyceni. "Dzikie" biwaki w Polsce legalne

Wakacje z reguły kojarzą się z odpoczynkiem oraz turystycznymi miejscami. Tymczasem przygoda czeka już za rogiem. Lasy Państwowe postanowiły wyjść naprzeciw zwolennikom przyrody i udostępnić obszary, w których można legalnie biwakować.

Wakacje każdy spędza na swój własny, wymarzony sposób. Dla niektórych idealnym urlopem są wczasy w ekskluzywnym kurorcie nad samym oceanem, inni natomiast wolą wielkie miasta cieszące oko zabytkami i atrakcjami. Są jednak również turyści, którzy ponad wszystko cenią sobie dziką naturę oraz bliskość przyrody. W cieszeniu się czasem wolnym nie przeszkadza im nawet brak luksusów i komfortowych warunków.

To właśnie naprzeciw tej ostatniej grupie wychodzą polskie Lasy Państwowe. Do tej pory niedopuszczalne było biwakowanie na obszarach leśnych, jednak ruszył program pilotażowy, który to zmienia. Już dokładnie wiadomo, na których terenach turysta będzie mógł spędzać wakacje w bliskości na turą.

Poradnik jak wybrać namiot idealny. Zadbaj o komfort w podróżyPoradnik jak wybrać namiot idealny. Zadbaj o komfort w podróżyCzytaj dalej

Wakacje pod namiotem w polskim lesie

Fani survivalu oraz biwakowania pod namiotem od dawna narzekali, że w naszym kraju przepisy są zbyt restrykcyjne. Do tej pory można było rozbijać namiot jedynie w wyznaczonym miejscu, o ile pozwalał na to właściciel terenu lub nadleśniczy. Teraz jednak ma się to zmienić dzięki programowi pilotażowemu Lasów Państwowych. Wyznaczono aż około 65 tys. ha w kilkunastu regionach Polski, gdzie będzie można spokojnie wypocząć w ten sposób.

- Postanowiliśmy wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i zaproponować rozwiązanie, które pozwala na biwakowanie. Skorzystaliśmy też z opinii prawnej, według której skoro ustawodawca nie określa dokładnie sposobu wyznaczenia przez nadleśniczego miejsc biwakowych, to można wskazać nie tylko konkretne, punktowe miejsce, ale również cały duży teren o precyzyjnie określonych granicach - stwierdzają Lasy Państwowe.

Teren jest ogromny, a możliwości nieograniczone

Nie jest to program wporwadzony na stałe, więc ograniczony jest ramami czasowymi. Biwakowanie w wyznaczonych miejscach możliwe jest od 21 listopada 2019 r., aż do 23 listopada 2020 roku. Po roku eksperci ocenią wyniki programu i podejmą decyzję, czy takie rozwiązanie można wprowadzić na stałe.

Biwakowanie w terenach objętych programem ma jednak swoje ograniczenia, dzięki którym nie powinno dochodzić do rujnowania przyrody. Zgodnie z określonymi przepisami, wakacje na łonie natury nie powinny trwać dłużej niż dwie noce z rzędu, jeśli nie mamy zgody nadleśnictwa. Turystów nie może być więcej niż czterech, a miejsce oczywiście po wszystkim trzeba doprowadzić do stanu wyjściowego, bez pozostawiania po swojej obecności wyraźnych śladów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Oskary turystyczne rozdane". Państwo na podium może zdziwić wielu turystów
  2. Najlepsze linie lotnicze na świecie wyłonione. Wśród nich WizzAir
  3. Takiego miasta nie ma nigdzie na świecie. Niesamowite Elysium City w Hiszpanii
  4. Interaktywny poradnik kulinarny? Jedna strona, a powie Ci wszystko
  5. Ekskluzywny hotel w koronach drzew? To nie bajka, czas się pakować
  6. Wyjątkowa świątynia zachwycała wszystkich przez 1300 lat. Dwaj turyści niestety zrobili ohydną rzecz

Następny artykuł