Wakacje 2020 elektrowniaScreen/youtube/Ruptly

Choć nadal jest groźnie, turyści wejdą do środka. Serce elektrowni w Czarnobylu zostanie otwarte dla przyjezdnych

Wakacje 2020 będzie można spędzić w Czarnobylu. Jak podają media, udostępnione dla turystów ma zostać samo serce elektrowni, w której doszło do katastrofy. Zdaniem wielu miejsce to wciąż jest niebezpieczne.

Wakacje 2020 dopiero za pół roku, lecz Ukraina już przygotowuje się na przyjęcie ogromnej liczby turystów. Dzięki serialowi HBO, na całym świecie zrobiło się znów głośno o Czarnobylu, a władze nie zamierzają tej szansy zmarnować. Chcą wykorzystać medialny rozgłos i zainteresowanie tym rejonem, zachęcając przyjezdnych do odwiedzin, możliwością wejścia do serca reaktora 4.

Wyspy Owcze zostaną zamknięte. Turyści nie będą mieli tam wjazdu, powód jest bardzo smutnyWyspy Owcze zostaną zamknięte. Turyści nie będą mieli tam wjazdu, powód jest bardzo smutnyCzytaj dalej

Jedynie w tym roku na zwiedzanie tego mrocznego miejsca zdecydowało się około 85 tysięcy turystów. Władze Ukrainy chcą do tego przekonać jeszcze więcej ludzi, w czym pomóc ma wydane pozwolenie na wejście do sterowni, w której podejmowano decyzje ostatecznie doprowadzające do katastrofy. Zdaniem wielu jednak miejsce to wciąż jest potencjalnie groźne dla zdrowia człowieka.

Na wakacje 2020 wielu turystów przyjedzie do Czarnobyla

Zwiedzanie Czarnobyla oraz ZONY możliwe jest już od lat, do tej pory jednak nie obejmowało samego reaktora. Średnio za taką jednodniową wycieczkę zapłacić trzeba było około 400 złotych, a chętnych nie brakowało. Gwałtowny skok popularności zapewnił serial "Czarnobyl".

- Wielu przyjeżdża i pyta się o sprawy pokazane w serialu, o miejsca które tam pokazano. Ludzie robią się coraz ciekawsi tamtych wydarzeń. Podczas jednodniowej wycieczki po Strefie Wykluczenia zostaną napromieniowani dawką ok. dwóch mikrosiwiertów. Mniej więcej tyle samo człowiek dostanie spędzając 24 godziny we własnym mieszkaniu - stwierdziła przewodniczka Wiktoria Brożko w rozmowie z reporterem agencji Reuters.

Zarówno ukraińskie, jak i polskie biura podróży prześcigały się w nowych ofertach, teraz jednak nastąpić ma przełom i możliwe będzie wejście nie tylko na teren samej elektrowni, ale również obejrzenie na własne oczy wnętrza sterowni.

Sterownia wciąż stanowi potencjalne zagrożenie?

Choć same tereny wokół elektrowni nie stanowią już znacznego zagrożenia dla zdrowia człowieka przez promieniowanie, zdaniem wielu we wnętrzu może być o wiele niebezpieczniej. Jak podaje Russia Today, promieniowanie w sterowni ma przekraczać rzekomo dopuszczalne normy nawet 40 tys. razy.

Ze względu na tę sytuację, biura podróży muszą ściśle przestrzegać ustalonych ograniczeń i reguł. Turyści będą mogli wejść tam jedynie na 5 minut, a przedtem ubrać muszą specjalny kombinezon ochronny. Surowo zabronione ma być ten dotykanie czegokolwiek, a wykluczone wynoszenie jakichkolwiek przedmiotów na zewnątrz.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyspy Owcze zostaną zamknięte. Turyści nie będą mieli tam wjazdu, powód jest bardzo smutny
  2. Najdroższe miasta świata zostały wybrane. Po raz pierwszy na szczycie listy znalazło się więcej niż jedno
  3. Tragedia w świecie zwierząt. Nie żyje Fausta, najstarszy nosorożec świata
  4. Polacy przeżywają dramat na Cyprze. Ich syn nie żyje, mieli rozsypać jego prochy, złodzieje jednak nie mieli litości
  5. Tysiące zwierząt nie żyje, dziesiątki tysięcy ludzi wzywanych do ewakuacji. Sytuacja w Australii wygląda coraz gorzej
  6. Turystyczne miasta nie dają sobie rady z turystami? Kraków ma taki sam problem jak Barcelona czy Wenecja

Źródło: National Geographic

Następny artykuł