wakacje kremFot. Publicdomainpictures.net/Jean Beaufort

Zakaz używania popularnych kremów do opalania. Zaskakująca decyzja turystycznego państwa

Wakacje w turystycznym raju będą musiały obyć się bez niektórych kremów do opalania. Tamtejsze władze wprowadziły zakaz, który może zdziwić wielu turystów. To pierwsze państwo, które podjęło taką decyzję.

Wakacje w egzotycznych miejscach zwykle łączą się z relaksem na złotej plaży oraz opalaniem w promieniach gorącego słońca. Aby zbytnio nie spalić swojej skóry, większość turystów stosuje różnorodne kremy do opalania, które mają chronić nas przed poparzeniami. Władze Palau jednak zdecydowały, że część z tych specyfików zostanie tam całkowicie zabroniona.

Niesamowite zjawisko na niebie. Zdjęcie Niesamowite zjawisko na niebie. Zdjęcie "rogów diabła" trafiło do sieci i zachwyciło internautówCzytaj dalej

Powodem są liczne toksyny, które często zawarte są w takich specyfikach. Kraj ten dba o środowisko i nie chce, by przez wakacje turystów ich przyroda cierpiała. Władze twierdzą, że stosowanie takich kremów może stanowić zagrożenie dla koralowców oraz morskich zwierząt.

Wakacje bez kremu do opalania

Palau znajduje się na Oceanie Spokojnym i każdego roku zalewane jest przez tysiące turystów. Do tej pory swobodnie mogli oni stosować wszelkie preparaty przeciwsłoneczne, od teraz jednak muszą zwracać większą uwagę na ich skład. Wszystkie kremy zawierające jeden z 10 wymienionych w ustawie składników (m.in. oksybenzon), będą niemożliwe do kupienia na wyspie, karane będzie też ich używanie. Jak podają media, w grę wchodziło będzie również wiele popularnych marek.

- Musimy żyć w zgodzie ze środowiskiem, ponieważ środowisko jest źródłem życia - komentował decyzję prezydent Palau, Tommy Remengesau.

Decyzję tę pochwala Międzynarodowa Fundacja ds. Rafy Koralowej. Stwierdziła ona, że większość zakazanych substancji chemicznych "jest niewiarygodnie toksyczna dla początkowych stadiów wielu gatunków dzikich zwierząt".

- Kiedy nauka mówi nam, że jakaś praktyka jest szkodliwa dla rafy koralowej, populacji ryb lub dla samego oceanu, nasi mieszkańcy i goście nie przejdą koło tego obojętnie. [...] Toksyczne substancje chemiczne zostały znalezione w krytycznych na wielu obszarach Palau, a także w tkankach naszych najsłynniejszych rodzimych stworzeń. Nie mamy nic przeciwko temu, by być pierwszym narodem, który zakazał stosowania tych chemikaliów i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by szerzyć tę wiedzę - mówił Remengesau w rozmowie z AFP.

Jak podaje National Geographic, bardzo podobny zakaz już od 2021 roku wprowadzony ma zostać również na Hawajach. Na szczęście coraz więcej najpopularniejszych firm rezygnuje z dodawania potencjalnie niebezpiecznych składników do swoich preparatów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Parki narodowe ratują nasze zdrowie psychiczne. Przełomowe wnioski naukowców, odwiedzając je, stajesz się zdrowszy
  2. Niedźwiedzie w Polsce nadal nie śpią? "Drapieżniki są nadal aktywne"
  3. Czechy coraz bardziej kuszą Polaków zimą. Narciarze dają się przekonać knedlikami i narciarskimi szlakami
  4. Ryanair ogłosił specjalną, noworoczną ofertę. Czeka pół miliona biletów, ale trzeba się pośpieszyć
  5. Wygląda cudownie, lecz jej historia przeraża. Rajska wyspa we Włoszech skrywa mroczny sekret
  6. Właściciel pubu przegrał zakład. Teraz całemu Sydney będzie stawiał darmowe piwo

Źródło: national Geographic

Następny artykuł