Turysci.pl
TPN otwiera 3 szlaki od niedzieli

Screen/Google Maps

W niedzielę TPN otworzy 3 szlaki, które były zamknięte od grudnia

15 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Tatrzański Park Narodowy w niedzielę 16 maja otworzy 3 szlaki górskie. Wśród nich jest kultowe przejście przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka. Trasy te zostały zamknięte 1 grudnia ze względu na bardzo duże zagrożenie lawinowe.

  • Tatrzański Park Narodowy wydał dzisiaj komunikat turystyczny. Szczególnie istotny może się okazać dla turystów, którzy przyjechali do Zakopanego na weekend

  • Od jutra otwarte zostają 3 szlaki, na które obowiązywał zakaz wejścia od 1 grudnia. Spowodowane to było wysokim zagrożeniem lawinowym

  • TPN apeluje o niewchodzenie na tafle stawów tatrzańskich, bo lód już rozmarza

Tatrzański Park Narodowy 15 maja 2021 roku opublikował na swojej stronie internetowej komunikat turystyczny. Zawarto w nim zarówno omówienie panujących obecnie w górach warunków, jak i spis zagrożeń i zmiany w zakresie dostępności szlaków pieszych.

3 szlaki w Tatrach znów otwarte

Jak możemy przeczytać w komunikacie TPN, od 1 grudnia do 15 maja zamknięte pozostawały 3 szlaki. Zakaz wstępu na nie wprowadzono z powodu bardzo dużego zagrożenia lawinowego w rejonach, przez które one prowadziły. Od niedzieli 16 maja zostaną one otwarte. Mowa o trasach:

  • Z Doliny Tomanowej, przez skręt przy Kamienistym Żlebie, do Chudej Przełączki;

  • Od Przełęczy w Grzybowcy do Wyżni Kondracka Przełęcz;

  • Od Doliny Pięciu Stawów Polskich, przez Świstówkę Roztocką, do Morskiego Oka.

Hotelarze czekają na dalsze luzowanie obostrzeń

Hotelarze ciągle w niepewności. Czekają na decyzję ws. całkowitego otwarcia obiektów noclegowych

CZYTAJ DALEJ

Zamknięcie wyżej wymienionych szlaków na blisko 6 miesięcy nie było zdarzeniem wyjątkowym. Przebiegają one przez tereny stanowiące potencjalne zagrożenie dla turystów wędrujących w warunkach zimowych, więc zamykane są co roku.

Jednocześnie Tatrzański Park Narodowy w komunikacie przypomniał, jakie jeszcze szlaki pozostają zamknięte. Ich pełny spis przeczytać można na stronie tpn.pl w materiale „Komunikat turystyczny". Przypomniano też, że 11 maja wprowadzono zakaz ruchu skiturowego na terenie TPN z wyjątkiem rejonu Morskie Oko-Rysy.

Komunikat Tatrzańskiego Parku Narodowego skierowany do turystów

Tatrzański Park Narodowy opisał także warunki panujące na szlakach. Wczoraj ratownik TOPR ostrzegał turystów przed opadami deszczu i śniegu w wyższych partiach gór, okazuje się jednak, że to niejedyna trudność, którą piechurzy mogą spotkać po drodze.

Warunki panujące obecnie w polskich Tatrach określono mianem niekorzystnych. Argumentowane jest to m.in. śniegiem zalegającym w wyższych partiach gór oraz tym, że na szlakach jest ślisko oraz mokro. Zaleca się, aby w góry wychodziły osoby, które mają doświadczenie w podróżach w takich warunkach, zalecane jest też posiadanie sprzętu zimowego.

W komunikacie zawarte zostały także ostrzeżenie przed wchodzeniem na tafle tatrzańskich stawów. Tatrzański Park Narodowy podkreśla, że lód już zaczął rozmarzać i może się załamać pod ciężarem spacerowicza. Kilka dni temu stało się to na Morskim Oku, o szczegółach zdarzenia przeczytać można tutaj.

TPN opublikował także kilkupunktową listę zagrożeń, na które turyści przemierzający szlaki powinni szczególnie uważać. Zwrócono tu uwagę m.in. na odpowiedzialne zachowanie podczas burzy, spotkania z niedźwiedziem czy właśnie wchodzenia na taflę stawów. Piechurzy powinni uważać również na zagrożenia na stromych zboczach, na spadające gałęzie w czasie silnych wiatrów oraz zagrożenie lawinowe, którego poziom sprawdzić można na stronie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: TPN

Podobne artykuły

Pogoda na wakacje 2021

Polska

Jaka będzie pogoda w Polsce na wakacje? „Urlopowicze będą zadowoleni z krajowych kierunków"

Czytaj więcej >
Trwa akcja ratunkowa w Niechorzu

Polska

Akcja ratunkowa w Niechorzu. Plażowiczów wciągnął prąd wodny

Czytaj więcej >
Skarb ukryty w Polsce

Polska

Ogromny skarb może być ukryty w Polsce. Prawdziwe złoto, niesamowite

Czytaj więcej >

Polska

Tatrzańskie szlaki niebezpieczne po wczorajszych deszczach. TPN ostrzega

Czytaj więcej >

Polska

Pożar lasu na zboczu Baraniej Góry. W akcji wziął udział samolot gaśniczy

Czytaj więcej >

Polska

Turyści tłumnie wyjeżdżają z Zakopanego. Plany pokrzyżowała pogoda

Czytaj więcej >