Turysci.pl
Uważnie spójrz na swój dowód osobisty. Problem ponad 2 mln Polaków, 5 tys. zł kary, jeśli tego nie d

IBERION

W 2023 roku 2 mln Polaków muszą wymienić dowód osobisty. W przeciwnym razie kara

16 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska - Turyści

Dowód osobisty jest jednym z najważniejszych dokumentów dla wszystkich obywateli Polski. Korzystamy z niego podczas załatwiania wielu formalności, od wylegitymowania się w banku lub urzędzie, po odprawę lotniskową. Z danych wynika, że w 2023 roku ponad 2 mln osób muszą zwrócić uwagę na jeden ważny szczegół, przez który dokument straci ważność. Słona kara grozi zapominalskim!

Nieważność dowodu osobistego wiąże się z karą. Muszą pamiętać o tym wszyscy, których data ważności dokumentu zbliża się ku końcowi. Dane pochodzące z resortu cyfryzacji wskazują, że na baczności musi się mieć ponad 2 miliony Polaków. Inaczej mogą zapłacić aż 5 tysięcy złotych kary. Zobacz, czy zaliczasz się do tego grona.

Dowód osobisty. Kończy Ci się jego ważność? Wymień i nie narażaj się na kary

Długo by wymieniać, z czym może wiązać się posiadanie nieważnego dowodu osobistego. Przede wszystkim w takim wypadku należy zapomnieć o pomyślnym załatwieniu formalności w placówkach urzędowych, wejściu na pokład samolotu oraz przekroczeniu granicy. Wylegitymowanie się dokumentem po przekroczeniu jego daty ważności jest bardziej kosztowne, niż mogłoby się wydawać.

Śnieżyca

Czy będzie jeszcze śnieg? Synoptycy nie mają wątpliwości, na horyzoncie ostry mróz

CZYTAJ DALEJ

Jak donosi "Business Insider", w niedawno rozpoczętym 2023 roku 2 mln 120 tys. 500 Polaków będzie musiało wymienić swój dowód osobisty. Należy pamiętać, że chcąc z niego korzystać, data ważności nie może zostać przekroczona nawet minimalnie.

Przypomnienie o sprawdzeniu daty ważności na dowodzie osobistym jest skierowane zwłaszcza do osób urodzonych w 1995 roku, które w 2013 roku osiągnęły pełnoletność. Wszystko dlatego, że standardowo dokument ten wydaje się na okres 10 lat.

Oprócz tego na tę datę uwagę powinni zwrócić rodzice dzieci, którzy w 2018 roku, przed ukończeniem przez pociechy 5. roku życia, złożyli wniosek o wyrobienie dowodu. W takim wypadku urząd wydaje go zazwyczaj na 5 lat. Bywa również, że ważność dokumentu osób niepełnoletnich upływa już po roku.

Uważnie spójrz na swój dowód osobisty. Problem ponad 2 mln Polaków, 5 tys. zł kary, jeśli tego nie d

Surowe kary za posiadanie nieważnego dowodu osobistego

Ważność dowodu osobistego jest bardzo ważną kwestią, jeśli nie chce się otrzymać kary za posługiwanie się nieważnym dokumentem. Otóż wszystkich, którzy będą próbować użyć go po terminie, może spotkać ukaranie grzywną, a w najgorszym przypadku ograniczenie wolności. Kary pieniężne opiewają nawet na 5 tysięcy złotych. Natomiast pozbawienie wolności obywatela legitymującego się nieważnym dokumentem ma zazwyczaj miejsce, dopiero gdy czyni to nagminnie.

Jak wymienić dowód?

Odpowiedni wniosek o nowy dowód osobisty należy złożyć najlepiej więcej niż 30 dni przed utratą ważności starego. Wszystko dlatego, że formalności związane z wydaniem dokumentu mogą się wydłużyć w szczególnych przypadkach – poinformuje cię o tym urzędnik.

Odpowiednio wypełniony wniosek, który można pobrać choćby z portalu gov.pl, należy osobiści złożyć w urzędzie. Co ważne, nie musi być to placówka w obrębie gminy zgodnej z adresem zameldowania. Następnie urzędnik poprosi interesanta o złożenie podpisu, który będzie widniał na dokumencie i pobierze odciski palców. Po określonym czasie można odebrać nowy dowód osobisty.

  1. Polacy łapią się za kieszenie. Pokazali paragon z restauracji w centrum Zakopanego

  2. Stewardessa znalazła w toalecie ręcznie napisaną kartkę. Natychmiast wezwała pomoc

  3. Który paszport jest najsilniejszy? Polski dokument w czołówce

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

unsplash/Simon Shim

Najdziwniejsze potrawy świata. Przyprawiają o gęsią skórkę, tylko nieliczni odważyliby się ich spróbować

Każdy miłośnik podróży oraz smakowych eksperymentów doskonale wie, że niektóre dania, uchodzące za przysmak w danym kraju, w innym mogą wywoływać obrzydzenie, a nawet kontrowersje. Oczywiście nietuzinkowe potrawy to świetna okazja do poznania obcej kultury oraz poszerzanie swoich horyzontów. Czy odważyłbyś się spróbować chociaż jednej z wymienionych tutaj propozycji? Myślisz, że twoje kubki smakowe byłyby na to gotowe?

Zobacz galerię >

źródło: webniusy.pl; wiadomosci.wp.pl

Tagi:

Kamila Sabatowska - TuryściAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Polska

Jak sytuacja na stoku w Wiśle? "Takie rzeczy tylko w Polsce"

Czytaj więcej >

Polska

Skandaliczna sytuacja na pokładzie samolotu. Stewardessa wylała wrzątek na turystkę z Polski

Czytaj więcej >

Polska

Słynna atrakcja turystyczna zamknięta do odwołania. W pobliżu grasuje dzikie zwierzę

Czytaj więcej >

Polska

Paragon grozy z taksówki w Zakopanem. "Był to jeden z najdroższych kursów w Polsce"

Czytaj więcej >

Polska

Nie tylko molo i droga. Jakie polskie słowa bywają kłopotliwe za granicą?

Czytaj więcej >

Polska

Turysta zobaczył cenę za publiczną toaletę na Krupówkach. Przesada to mało powiedziane?

Czytaj więcej >