USA co zwiedzićpixabay/TheDigitalArtist

Koniec z wizami do USA. Jakie teraz są zasady podróży?

USA w końcu stało się otwarte dla wszystkich Polaków. Zniesienie wiz wielu rodaków przyjęło z ogromną ulgą, oczekiwanie na tę chwilę trwało bowiem wiele lat. Teraz kraj ten z pewnością zaleją tłumy turystów, warto więc wiedzieć, co koniecznie trzeba tam zobaczyć i odwiedzić.

USA zachwyca podróżników z całego świata. Zobaczyć tam można dziesiątki zabytków, obiektów oraz miejsc ukazujących niesamowitą historię i kulturę tego kraju. Jeszcze do niedawna przed wyjazdem konieczne było nerwowe załatwianie niezbędnej wizy, teraz jednak w końcu nie jest to konieczne. Jakie formalności jednak mimo wszystko trzeba załawić przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych?

Co trzeba zrobić, żeby polecieć do USA?

To, że wizy do USA zostały zniesione, nie znaczy, że nie trzeba załatwiać żadnych formalności. Wciąż konieczne jest otrzymanie zgody na podróż, którą załatwić można w elektronicznym systemie autoryzacji. Konieczne jest więc zarejestrowanie się tam oraz posiadanie biometrycznego paszportu, który ważny jest jeszcze przynajmniej 90 dni.

Najpopularniejsze miasta świata przyciągają miliony turystów. Nie zwlekaj i kupuj biletyNajpopularniejsze miasta świata przyciągają miliony turystów. Nie zwlekaj i kupuj biletyCzytaj dalej

Samo zarejestrowanie jest jednak płatne - uiścić należy opłatę w wysokości 14 USD. Otrzymana zgoda respektowana jest przez dwa lata, warto jednak podkreślić, że wjeżdżając na niej, nie można podejmować tam żadnej pracy. Pobyt tam trwać nie może również dłużej niż 90 dni, a wjeżdżając na teren Stanów należy posiadać bilet powrotny.

Nie wszyscy mogą wjechać do USA

Warto zauważyć także, że nie wszyscy - mimo zniesienia wiz - będą mogli dostać się do USA. Osoby, którym już kiedyś odmówiono wizy, nie otrzymają autoryzacji na nowych zasadach. Obowiązuje również ograniczenie dotyczące tych Polaków, które po 1 marca 2011 roku były w Libii, Somalii, Sudanie, Syrii, Jemenie, Iraku lub Korei Północnej.

Otrzymanie zgody również nie gwarantuje wjazdu na teren USA, bowiem ostateczna decyzja należy do amerykańskiego urzędnika służby imigracyjnej. Jeśli turysta wyda mu się podejrzany bądź coś będzie jego zdaniem nie tak z jego dokumentami, ma on prawo odesłać każdą osobę, nie wpuszczając jej na teren kraju. Jak jednak podają media, sytuacje takie są skrajne i zdarzają się niezwykle rzadko.

Następny artykuł