USA statua wolnościfot pixabay/skeeze

Ogromne problemy z wjazdem do USA. Wiele krajów może mieć kłopoty

USA planuje zaostrzyć przepisy wjazdowe na terytorium swojego państwa. Na liście krajów, których obywatele mogą mieć problem z wjazdem do Stanów Zjednoczonych, znajduje się m.in. sąsiad polski.

USA to kraj, do którego każdego roku przejeżdżają miliony turystów. Terytorium Stanów Zjednoczonych to jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych. Już niedługo jednak obywatele niektórych krajów moga mieć spory problem z dostaniem się na teren tego państwa.

Komisja Europejska uruchamia Mechanizm Obrony Ludności. Chodzi o wirusa z ChinKomisja Europejska uruchamia Mechanizm Obrony Ludności. Chodzi o wirusa z ChinCzytaj dalej

Dotyczy to głównie krajów afrykańskich (Nigerii, Sudanu, Tanzanii, Erytrei), azjatyckich (Kirgistan, Birma), ale także Białorusi. Administracja USA przestrzega, że obywatele tych państw nie dostaną całkowitego zakazu wjazdu do Stanów Zjednoczonych, ale moga mieć problem z dostaniem wiz biznesowych i turystycznych. Główym powodem takiego zachowania rządu USA ma być chęć zapobiegania potencjalnym atakom terrorystycznym. Według danych Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego USA właśnie z krajów znajdujących się na liście ma pochodzić wysoki odsetek obywateli, którzy przebywają w Stanach Zjednoczonych nielegalnie. Wejście w życie projektu datowane jest na przyszły poniedziałek.

- Chociaż w tej chwili nie ma nowych doniesień (o zagrożeniach), zdrowy rozsądek i (kwestia) bezpieczeństwa narodowego podpowiadają, że kraj, który chce w pełni uczestniczyć w amerykańskich programach imigracyjnych, powinien również przestrzegać wszystkich środków dotyczących bezpieczeństwa i walki z terroryzmem. Nie chcemy sprowadzać terroryzmu lub innych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego do Stanów Zjednoczonych – powiedział cytowany przez "Politico" rzecznik Białego Domu Hogan Gidley.

Prezydent USA popiera ten pomysł

Także prezydent USA, Donald Trump, nie wyklucza zaostrzenia prawa wjazdowego w stosunku do niektórych państw. Zapytany o to w rozmowie z dziennikarzem "Wall Street Journal", poparł pomysł, lecz nie podał żadnych szczegółów dotyczących listy krajów, które miałyby zostać objęte tym zaostrzeniem.

Planowane restrykcje to nie pierwszy taki przypadek zaostrzenia prawa wjazdowego w Stanach Zjednoczonych. Ostatni raz coś takiego miało miejsce we wrześniu 2017 roku. Po zatwierdzeniu przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, wśród krajów, które objęło zaostrzenie, znalazły się wtedy Iran, Libia, Somalia, Syria, Jemen, Korea Północna oraz Wenezuela (osoby, które pełnią tam funkcję polityczne). Na pierwotnej liście znalazł się również Cypr, ale po niespełna ośmiu miesiącach (w kwietniu 2018) został z niej usunięty.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Idealne ferie z rodziną? Polacy zapominają o jednym, ważnym szczególe
  2. Nie żyje gwiazda muzyki. Przed śmiercią wysłała wiadomość do rodziny, wyskoczyła z 14 piętra
  3. Podejrzenie koronawirusa w Gdańsku. Dwie osoby zostały zatrzymane na obserwacji
  4. Rosja podjęła zaskakującą decyzję nt. granic. Wszystko przez groźnego wirusa z Chin
  5. Opłakane skutki brexitu dla Polski. Doniesienia rządowego instytutu nie pozostawiają złudzeń
  6. Policjanci zabrali autostopowicza z pobocza. Chwilę później na jaw wyszła niewiarygodna prawda, trafił za kraty
  7. Wybuch na południu Polski. Bilans jest fatalny, trwa akcja służb

Źródło: Onet.pl

Następny artykuł