USA superwulkanFot. Wikimedia.org/user: Flicka

Superwulkan budzi się do życia? Mieszkańcy się boją, agencja wydała specjalne oświadczenie

USA ma na swoim terenie superwulkan Yellowstone, który od lat niepokoi wielu i naukowców z całego świata. Od pewnego czasu coraz głośniej mówi się o tym, że budzi się do życia. Sprawa jest na tyle poważna, że głos postanowili w tej sprawie zabrać eksperci.

USA jest uwielbiane przez turystów nie tylko ze względu na niezwykłe atrakcje oraz nowoczesną architekturę, ale również bogactwa natury. Liczne parki krajobrazowe zachwycają przyjezdnych, a kaniony i góry tworzą jedne z najpiękniejszych pejzaży na całym świecie.

Córka Martyny Wojciechowskiej straciła rękę. Mimo to tworzy wspaniałe rzeczy, mama z dumą chwali się w sieciCórka Martyny Wojciechowskiej straciła rękę. Mimo to tworzy wspaniałe rzeczy, mama z dumą chwali się w sieciCzytaj dalej

Niewielu jednak wie, że tuż pod Parkiem Narodowym Yellowstone w stanie Wyoming znajduje się tzw. superwulkan, a profesjonalnie mówiąc, kaldera wulkaniczna, czyli zagłębienie w szczycie samego wulkanu. W ostatnim czasie w mediach pojawia się coraz więcej głosów zaniepokojonych Amerykanów, którzy donoszą, że coraz częściej odczuwalne są tam trzęsienia.

USA zagrożone wybuchem superwulkanu?

Agencja naukowo-badawcza United States Geological Survey odnotowała tylko w styczniu aż 41 trzęsień ziemi, które były odczuwalne na dość rozległym terenie. Wstrząsy te nie były silne, jednak wystarczyły, by wywołać niepokój u mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Superwulkan w swojej historii ma największe erupcje na świecie, które oceniano na najwyższy stopień w skali VEI. Gdyby do eksplozji doszło teraz, ucierpieć by mogły miliony ludzi. Według The Guardian, spowodowałoby to globalną katastrofę, a na Ziemi zapanowała by tzw. wulkaniczna zima. Na szczęście niepokój Amerykanów nie jest uzasadniony, co dokładnie wytłumaczyli badacze.

Naukowcy uspokajają

Sprawa zrobiła się na tyle głośna w mediach, że naukowcy z United Geological Survey postanowili wydać oficjalne oświadczenie, w którym uspokajają zaniepokojonych ludzi. Eksperci zapewnili, że częste wstrząsy rzeczywiście występują, ale nie ma żadnych przesłanek, by wiązać je z procesami we wnętrzu Ziemi, które mogłyby zwiastować erupcję.

Dodatkowo badacze podkreślili, że ostatnia erupcja superwulkanu miała miejsce ponad 600 tysięcy lat temu, a prawdopodobieństwo tego, że tak niewielkie wstrząsy są zapowiedzią powtórzenia tej sytuacji, są znikome.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ślub 17-latka i 51-latki odbył się równo 18 lat temu. Tak dziś wyglądają, niesłychane
  2. Nietypowe objawy braku witaminy B12. Jej niedobór powoli niszczy ciało
  3. Młoda Polka zmarła w Chinach. Rodzina błaga o pomoc, sami nie mogą nic zrobić, są bezradni
  4. Pilny apel polskiej policji do turystów. Ogromne oszustwo, wielu zostało już bez pieniędzy
  5. Straszne znalezisko na plaży. Potwór wygląda okropnie, interweniowała policja [FILM]
  6. Choroba nie dała za wygraną, odszedł dzisiaj nad ranem. Nie żyje uwielbiany przez tysiące Polaków dziennikarz

Źródło: o2.pl

Następny artykuł