USA - World Trade Center 19 rocznica zamachufot. eastnews.pl/: Photo by Steven Hirsch / Rex Features

3 tysiące osób zginęło, jedna z najgorszych tragedii w dziejach. Dziś dzień, gdy trudno powstrzymać łzy

USA 19 lat temu przeżyło ogromną tragedię, wokół której do dziś krążą teorie spiskowe. Zginęło wówczas trzy tysiące osób.

USA szykuje się do obchodów 19. rocznicy tragedii, która wstrząsnęła światem. Do dziś na temat tamtych wydarzeń tworzą się liczne teorie spiskowe. Jedno wydarzenie zmieniło dzieje świata i rozpoczęło zupełnie nową epokę w historii. W jaki sposób Amerykanie uczczą ten znamienny dzień? Zostaną przygotowane szczególne obchody, zmodyfikowane z uwagi pandemii koronawirusa.

Dramat w Polsce. Autobus uderzył, w środku 15 osóbDramat w Polsce. Autobus uderzył, w środku 15 osóbCzytaj dalej

USA - 19 rocznica zamachu na World Trade Center

11 września minie 19 lat od zamachu, który wstrząsnął światem. Dwa pasażerskie samoloty o godzinie 8.45 i 9.03 lokalnego czasu uderzyły w dwie bliźniacze wieże World Trade Center. Wieże zawaliły się prawie dwie godziny później. To wydarzenie poruszyło cały świat. Al Kaida szybko przyznała się do zamachu. W telewizji Al-Dżazira wyemitowano materiał, w którym Osama bin Laden wziął odpowiedzialność za wrześniowe wydarzenia. Twierdził, że był to przejaw walki o wolność. W 2003 roku rozpoczęła się wojna USA z Irakiem.

Obchody rocznicy zamachu w dobie pandemii

Amerykanie są bardzo przywiązani do oddawania hołdu tragicznie zmarłym 11 września. Co roku w miejscu, w którym stały dwie bliźniacze wieże, na placu Ground Zero, spotykają się tysiące ludzi podczas licznych obchodów. W tym roku rząd był zmuszony do zmodyfikowania tradycyjnych uroczystości z uwagi na pandemię koronawirusa. Główne uroczystości odbędą się na dolnym Manhattanie. Podczas obchodów rodziny ofiar odczytują nazwiska zmarłych, w tym roku, lista ofiar zostanie odtworzona z nagrania. Przybyli na uroczystość będą zobowiązani do zachowania dystansu, co ułatwią im rozstawione barierki. Będzie także dostępny płyn do dezynfekcji rąk. W nowojorskich świątyniach o 8.46 zabiją dzwony.

Dzisiaj grzeje: 1. TVP: Wybuch tuż przy hotelu. Jest wielu rannych, tragiczne wiadomości docierają z zagranicy
2. Lekcje religii coraz częściej znikają z planu lekcji dzieci. Skąd decyzja rodziców o wypisaniu dzieci ze szkolnej katechezy?

Piątkowe uroczystości są także planowane w Pentagonie. Tam rozbił się trzeci z porwanych samolotów. Zginęło wówczas 189 osób. By uczcić ich pamięć, z budynku zostanie wyświetlona iluminacja, którą będzie widać nawet ze stolicy kraju. Planowane są także obchody w miejscu rozbicia czwartego samolotu w Shanksville w Pensylwanii. Maszyna rozbiła się na polu byłej kopalni. Pasażerowie próbowali obezwładnić terrorystów, którzy najprawdopodobniej mieli zamiar uderzyć w Capitol.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandaliczne sceny z monitoringu ujawniły zachowanie opiekunki do zwierząt. Właścicielka tonęła we łzach
  2. Wysyp gigantycznych dziur na Syberii. Tajemnicze kratery mogą doprowadzić do globalnej katastrofy
  3. TVP donosi. Doszło do poważnego wypadku z udziałem polskich służb
  4. Polsat potwierdza. Rząd podjął decyzję. Jesienią Polaków czeka prawdziwa rewolucja
  5. Największa gwiazda Opola trafiła do sądu. Fani nie mogą uwierzyć. O co chodzi?
  6. Labrador zaczął ciężko dyszeć. Przeczuwał, że od katastrofy dzielą sekundy. Niewiarygodne nagranie

Następny artykuł