urlop ojcowskiFot. unsplash.com/@dankapeter

Wielu Polakom przysługuje płatny, dodatkowy urlop. Niektórzy mogą nawet nie wiedzieć

Urlop w wakacje najlepiej wykorzystać na wspaniały wyjazd. Jest jednak dodatkowy czas wolny, który można wykorzystać przy specjalnych okolicznościach. Część Polaków nie zdaje sobie sprawy z takiej możliwości.

Urlop ojcowski to dwa tygodnie, które panowie mogą wykorzystać przez pierwsze dwa lata życia dziecka. Można je wykorzystać już na początku, by nawiązać więź i pomóc w najtrudniejszym okresie, lub zostawić na później, kiedy maluch będzie już gotowy, by zwiedzać świat. Nie trzeba wykorzystywać całości za jednym razem, możliwe jest podzielenie urlopu na dwa 7-dniowe.

Niewyobrażalne sceny w Chinach, dramat rozgrywa się na ulicach. Media obiegły bardzo smutne informacjeNiewyobrażalne sceny w Chinach, dramat rozgrywa się na ulicach. Media obiegły bardzo smutne informacjeCzytaj dalej

Urlop macierzyński może przejąć ojciec

Urlop macierzyński jest dużo dłuższy i trwa 20 tygodni. Po pierwszych 14 tygodniach matka może "oddać" ojcu dziecka pozostałe 6 tygodni, a sama wrócić do pracy. Mężczyzna może również przejąć urlop macierzyński w wyjątkowych okolicznościach, np.: kiedy matka dziecka trafi do szpitala lub jest w znacznym stopniu niepełnosprawna. Urlop macierzyński będzie przysługiwał ojcu także wtedy, kiedy matka umrze lub porzuci dziecko. W skali kraju z urlopu macierzyńskiego od stycznia do kwietnia skorzystało już 3,9 tys. mężczyzn.

W przeciwieństwie do macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego nie można nikomu przekazać i jeśli nie zostanie wykorzystany w terminie, to przepada. W całej Polsce tylko od stycznia do kwietnia tego roku wypłacono zasiłek za urlop ojcowski 61,4 tys. mężczyzn. Jak podaje bilgorajska.pl, oddział ZUS w Biłgoraju od stycznia do kwietnia tego roku wypłacał zasiłek za urlop ojcowski 723 mężczyznom. Warunkiem otrzymania świadczenia jest oczywiście odprowadzanie składek do ZUS-u.

Panowie rzadko korzystają z urlopu rodzicielskiego

Dzisiaj grzeje: 1. Zakażona osoba w InterCity. Sanepid poszukuje pasażerów dwóch składów
2. Zakup tych marek aut lepiej przemyśl dwa razy. Na 100 aut nawet 250 zgłoszonych problemów

Inną formą urlopu, który możemy wziąć ze względu na dziecko, jest urlop rodzicielski. Mogą z niego skorzystać oboje rodzice, po 16 tygodni każdy. Nie muszą go odbywać jednocześnie, ponieważ możliwe jest sprawowanie opieki na zmianę. W takim przypadku 32 tygodnie dzielą się maksymalnie na cztery części. Od stycznia do kwietnia zaledwie 1,9 tys. ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mistrzyni świata walczy o życie w szpitalu. Jest w stanie krytycznym, kibice wstrzymali oddech
  2. Południe Polski tonie pod wodą, sytuacja nadal niebezpieczna. Są najnowsze ostrzeżenia, złe wieści dla tysięcy osób
  3. Tysiące Polaków dostanie bilety 80% taniej. Już pewne, można rezerwować
  4. Przykre wyznanie Ministerstwa Zdrowia o wakacjach. Nie ma już wątpliwości, niestety
  5. Cejrowski posunie się do ostateczności. Powiedział wszystko, stracił cierpliwość do rządu
  6. Zostawiła yorka na 4 godziny w samochodzie. Wszystkie okna były zamknięte

Źródło:Biznesinfo

Następny artykuł