urlopFot. unsplash.com/@v4vanani

Turyści wciąż zapominają. Lekarze ostrzegają przed ogromnym niebezpieczeństwem

Urlop się zbliża, kupujemy kapelusze, kremy z filtrem i strój na plażę. Do tego karty pamięci do aparatu, wodoszczelne etui na telefon i inne gadżety. Mało kto pamięta o tym, by zadbać o swoje zdrowie i nie narażać się na niepotrzebne niebezpieczeństwa.

Urlop w egzotycznych krajach wymaga specjalnych przygotowań, nie tylko w związku z zabieranym ekwipunkiem. Zadbać trzeba przede wszystkim o przygotowanie organizmu do zmian środowiskowych. Trudno przygotować się na inne temperatury czy wilgotność powietrza, ale można uodpornić się na śmiertelnie groźne choroby, które nie występują w naszym kraju.

Obrazy Turysci.pl"Pacjentka 31" zarażała koronawirusem podczas nabożeństwa. Nie wiadomo, dlaczego była choraCzytaj dalej

Aby szczepienie było skuteczne, musimy je zrobić najpóźniej 6 tygodni przed wyjazdem. Planując wycieczkę, powinniśmy się na nie zapisać od razu, by później nie martwić się, czy starczy nam czasu. Nie wszystkie szczepionki są dostępne w Polsce, a wiele z nich nie jest refundowanych. Niekiedy trzeba się sporo nachodzić, zanim znajdziemy to, czego potrzebujemy. By nie tracić czasu na poszukiwania w internecie, najlepiej zgłosić się do internisty, który wskaże nam zagrażające choroby i placówki, gdzie otrzymamy odpowiednią szczepionkę.

Urlop w Azji

Chociaż w ostatnim czasie niewiele osób jest skłonnych na wyjazd do krajów azjatyckich, gdy epidemia koronawirusa się skończy, ruch turystyczny ożyje. Najgroźniejszą chorobą, na jaką możemy zapaść w tamtych rejonach, jest japońskie zapalenie mózgu. Wywołuje są wirus, który przenoszą komary, dlatego łatwo się rozprzestrzenia. Prowadzi do uszkodzeń centralnego ośrodka nerwowego oraz upośledzenia fizycznego lub psychicznego. Szacuje się, że co czwarty przypadek zakażenia kończy się śmiercią pacjenta.

Afrykańskie komary też mają dla nas coś więcej niż ukąszenie. Malaria znana z powieści Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy", wciąż zabija. Szczególnie wysokie ryzyko zarażenia jest w strefie subtropikalnej. Inną chorobą możemy się zarazić poprzez kontakt z krwią osoby noszącej wirusa zapalenia wątroby typu A i B, który oprócz doprowadzenia do marskości wątroby może nawet zabić. Drogą pokarmową mogą łatwo dostają się bakterie Salmonella Typhi, wywołujące dur brzuszny, zwany kiedyś tyfusem. Silny ból, wysypka i stany zapalne można wyleczyć antybiotykami, jednak choroba często wywołuje powikłania. Znacznie lepiej będzie zaszczepić się przed wyjazdem i nie cierpieć niepotrzebnie.

Nie tylko egzotyka

Nawet w Europie nie możemy czuć się bezpieczni. Wyruszając w tereny zalesione lub zarośla, możemy złapać kleszcza, który jest nosicielem wirusa powodującego zapalenie mózgu. Zaatakowany zostaje układ nerwowy, mogą zostać porażone mięśnie, które zaczną zanikać. Najgroźniejsze są trwałe i nieodwracalne uszkodzenia mózgu.

Meningokoki występują zarówno w Europie, jak i innych częściach świata. O ile w Polsce występuje małe ryzyko zarażenia, o tyle w Afryce czy innych rejonach świata, gdzie jest gorąco łatwo zachorować. Bakterie powodują choroby o różnym przebiegu, może to być sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub ogniskowe zakażenie jednego z narządów.

Dzisiaj grzeje: 1. Dostaniesz 23 tys. zł za przeprowadzkę do Włoch. Jest tylko jeden haczyk
2. Widzisz butelkę nad kołem swojego samochodu? Miej się na baczności, możesz być w dużym niebezpieczeństwie

Niezależnie od kierunku, w którym się udajemy, konieczne jest zapoznanie się z ryzykiem. Choroby tropikalne nie zawsze od razu dają objawy, a po powrocie to kraju lekarzom trudno będzie podjąć leczenie. Najskuteczniejszą metodą ich zapobiegania jest szczepienie, które oszczędzi nam wielu cierpień i stresu związanego z odzyskaniem zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lider Bayer Full bez skrupułów wyśmiał Zenka Martyniuka. Ujawnił porażające szczegóły, fani są zdruzgotani
  2. Ważne, szybko musisz zwrócić znany produkt do Biedronki. Powód jest podejrzany i tajemniczy
  3. Tragedia podczas wakacji na Kanarach. 5-letnie dziecko nie żyje, rodzina we łzach
  4. Po porwaniu przez lawinę, Urubko wysłał niesamowicie smutną wiadomość. Podjął decyzję
  5. Lawina uderzyła prosto w turystki. Akcja ratunkowa narciarzy została nagrana, dramatyczne chwile
  6. Gwiazdor reprezentacji Polski miał wypadek samochodowy. Nie zagra w Lidze Mistrzów

Źródło: National Geographic

Następny artykuł