urlop długiFot. Pixabay.com/sarahbernier3140

Wielkie zmiany w polskich urlopach? Możemy dostać aż 35 dni, jeśli będzie zgoda

Urlop przysługujący pracującym Polakom już wkrótce będzie zdecydowanie dłuższy? Pojawiła się propozycja, by każda osoba zatrudniona miała do dyspozycji aż 35 dni wolnych w roku. Ma to dotyczyć wszystkich, o ile rząd się zgodzi.

Urlop wypoczynkowy w tym momencie trwać może 20 lub 26 dni i zależny jest od stażu pracy pracownika. Zwłaszcza ta niższa półka nie zapewnia zbyt wiele czasu na relaks, dlatego pracujące osoby często szukają dodatkowego wolnego w dniach świątecznych, długich weekendach czy urlopach na żądanie. Pojawił się jednak pomysł, dzięki któremu wakacje mogą stać się zdecydowanie dłuższe.

Właścicielka przepięknej, bezludnej wyspy poszukuje pracownika. Prawdziwa praca marzeńWłaścicielka przepięknej, bezludnej wyspy poszukuje pracownika. Prawdziwa praca marzeńCzytaj dalej

OPZZ chce wprowadzić 35-dniowy urlop wypoczynkowy, który obejmować by miał wszystkich pracowników - niezależnie od ich stażu pracy czy wieku. Ten postulat odbił się głośnym echem w mediach i szybko wywołał burzliwe dyskusje.

Jest szansa na urlop trwający 35 dni?

Taki pomysł spotka się najprawdopodobniej z twardym sprzeciwem pracodawców, którzy musieliby przeprowadzić zmiany organizacji pracy. W związku z tym niestety mało prawdopodobne jest, że rządzący zatwierdzą taki pomysł, pracownikom zatem pozostaje więc jedynie trzymanie kciuków za zgodę rządu.

OPZZ wraz z tym projektem zaproponowało również inne zmiany, one jednak również wywołać mogą sporo kontrowersji. Zasugerowano, by pracownicy po 50. roku życia otrzymali dodatkową, płatną, 15-minutową przerwę, o ile pracują dłużej niż 8 godzin dziennie. Ostatni pomysł to wprowadzenie wyższych pensji dla osób pracujących dłużej, co miałaby umożliwiać tzw. umowa mentorska. Nic nie wskazuje jednak jak na razie niestety na to, by któryś z tych projektów miał szansę w najbliższym czasie wejść w życie.

Ministerstwo Rozwoju ma własny pomysł

Choć wejście tych projektów w życie jest mało prawdopodobne, rząd proponuje własne rozwiązania i zmiany. Prace nad Kodeksem Pracy trwają już od dłuższego czasu, a Ministerstwo Rozwoju ma własny pomysł na jego rozwój. Postuluje m.in. obniżenie składek ZUS dla wszystkich pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia.

Mowa jest również o zniesieniu limitu dorabiania na emeryturze, na co w tym momencie narzeka wielu seniorów. Jednocześnie jednak mowa jest o zniesieniu ochrony przedemerytalnej, przez co wielu pracowników musiałoby dokładnie przemyśleć, które z rozwiązań będzie dla nich bardziej korzystne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Piekło w warszawskim autobusie. Koszmar niepełnosprawnej trwał kilka godzin
  2. Kolor ziemniaka jest istotny dla naszego zdrowia. Szczególnie jednego powinniśmy unikać
  3. Niesamowicie zuchwała kradzież z warszawskiego hotelu. Jakim cudem nikt nie zauważył?
  4. Polacy zostali wyrzuceni z norweskiego samolotu. Nie zgadzają się z oskarżeniami linii
  5. 18 osób zginęło w lawinie. Po kilkunastu godzinach ratownicy dokonali nieprawdopodobnego odkrycia
  6. Wielu Polaków chciało mu pomóc. Niestety, nie żyje Patryk

Źródło: Bezprawnik.pl

Następny artykuł