urlop w PolsceFot. wikimedia.commons/ WarXboT/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.de

Uwaga, Twój urlop może przepaść. Dla wielu to ostatnia szansa

Urlop to niezbywalne prawo pracownika. Chociaż nikt nie może nas zmusić do wypoczynku, powinniśmy z niego skorzystać. Niewykorzystane dni wolne w końcu przepadną, jednak wcześniej pracodawca będzie miał kłopoty.

Urlop zwykle wykorzystujemy w wakacje, jednak niektórzy mają wiele zaległych dni wolnych. Na szczęście nadal jest ciepło, a granice pozostają otwarte, więc możemy śmiało pakować walizki i jechać w wymarzoną podróż. Jako pracownicy mamy wręcz obowiązek skorzystać z urlopu, który przysługuje każdemu na umowie o pracę. Pracodawcy pilnują, abyśmy nie zapomnieli wykorzystać wolnego.

Doszło do dwóch wybuchów w nad polskim morzem. Co się dzieje?Doszło do dwóch wybuchów w nad polskim morzem. Co się dzieje?Czytaj dalej

Urlop nie przepada od razu

Urlop przysługuje danej osobie, która nie może się go zrzec na rzecz kogoś innego. Nie ma też możliwości otrzymania ekwiwalentu za niewykorzystane dni wolne. Pracodawcy pilnują, abyśmy nie mieli zbyt wielu zaległych dni wolnych, nie mogą też odmówić udzielenia obowiązkowego urlopu. Pracownikom zdarza się jednak nie wykorzystać wszystkich przysługujących mu dni przed końcem roku. Wtedy przechodzą one na kolejny rok.

Problem z niewykorzystanym urlopem pojawia się po wakacjach. Przed 30 września trzeba wykorzystać wszystkie zaległe dni wolne z poprzedniego roku, czasu więc naprawdę nie zostało już zbyt wiele. Pracodawca ma prawo wysłać nas na "przymusowy" urlop, zanim minie ten termin. Jeśli pracownik nadal ma do wykorzystania jakieś dni wolne, te od razu nie przepadną, po pewnym czasie jednak jest już zagrożenie, że ich nie wykorzystamy.

Na wykorzystanie urlopu mamy dużo czasu

- Jeżeli urlop nie zostanie wykorzystany w terminie do 30 września następnego roku kalendarzowego, nie powoduje to utraty prawa do urlopu. Roszczenia ze stosunku pracy, w tym roszczenie dotyczące zaległego urlopu, ulegają przedawnieniu po trzech latach od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne - tłumaczył w rozmowie z Radiem Zet Piotr Kuźmiński, prawnik w DAS Towarzystwo Ubezpieczeń Prawnych.

Dzisiaj grzeje: 1. Joanna nie żyje, miała tylko 28 lat. Dramat w Chorwacji
2. Wraca temat podwyżek dla polityków. Prace po cichu już rozpoczęte, poznaliśmy szczegóły

Jak wynika z wypowiedzi Kuźmińskiego, na wykorzystanie urlopu mamy niemal 4 lata, jeśli jednak tyle czasu ktoś zaniedbywał tę kwestię, dni wolne mogą bezpowrotnie przepaść. Jeśli jednak wygaśnie stosunek pracy lub umowa zostanie rozwiązana, pracownikowi może przysługiwać ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Można go wypłacić w sytuacji, gdy okres wypowiedzenia jest tak krótki, że pracownik nie zdąży wykorzystać należnych mu dni wolnych. Zamiast czekać, lepiej wyjechać w piękne miejsce, tak jak Ewelina Lisowska.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poprosiła przechodnia o pieniądze, usłyszała odmowę. Finał historii zaskakuje
  2. Wybuch głowicy nuklearnej w kosmosie. Niesamowite nagranie amerykańskich testów
  3. Zdjęcia Dody z wakacji mogą się schować. W sieci pojawił się jej filmik, wszystko widać. Przesada?
  4. Myśleli, że znaleźli na plaży zwykły kawałek drewna. Prawda okazała się druzgocząca, nagranie odbiera apetyt
  5. Kasia spojrzała na stoisko z pamiątkami w Sopocie i prawie zemdlała. Absurdalne, co znalazła
  6. Mężczyzna obudził się i prawie dostał zawału. Sytuacja powtarzała się codziennie, w końcu nie miał wyboru

Źródło: money.pl

Następny artykuł