urlopFot. www.flickr.com/Mariusz Cieszewski

Relaks, przygoda i aktywny wypoczynek. Mazury skrywają prawdziwą, turystyczną perełkę

Urlop na Mazurach zawsze kojarzy się ze spokojem i wypoczynkiem na łonie natury. Nie musi on jednak polegać na opalaniu nad jeziorem czy łowieniu ryb. Prawdziwa turystyczna perełka znajduje się pomiędzy Mrągowem a Piszem, lecz niewiele osób o niej wie.

Urlop w jednym z najpiękniejszych zakątków Europy z pewnością przyniesie wiele korzyści nie tylko dla naszego zdrowia, ale też psychiki. Piękne krajobrazy, spokojne okolice i czyste powietrze pozwolą naładować baterie na wiele tygodni. Jeśli znudzi nam się leniuchowanie nad jeziorem, możemy się wybrać w miejsce, które wyzwoli mnóstwo pozytywnej energii i pozwoli aktywnie spędzić cały dzień.

Mieszkańcy w Indiach nie mogli uwierzyć. Odkręcili wodę, a gdy spróbowali Mieszkańcy w Indiach nie mogli uwierzyć. Odkręcili wodę, a gdy spróbowali "wody" z kranu, aż się zachwialiCzytaj dalej

Rzeka Krutynia jest jednym z etapów najpiękniejszego szlaku kajakowego w Polsce, chociaż wiele osób twierdzi, że jest to również najpiękniejszy szlak w Europie. Malowniczo położona, niezwykle kręta rzeczka jest do tego idealnym miejscem. Po obu stronach gęste drzewa liściaste rzucają cień na taflę wody, która jest dosyć płytka, na całej długości wynosi ok. 65 cm. Z dna wyrastają lilie wodne i wodorosty, po których kajaki po prostu się prześlizgują.

Urlop na szlaku

Rzeka łączy się z jeziorami, dlatego spływ można zaplanować nawet na kilka dni. Cały szlak ma aż 116 km długości, ale można go łatwo podzielić, ponieważ co kilkanaście kilometrów znajdują się stanice wodne. W takich miejscach możliwe jest wyciągnięcie kajaków na brzeg, rozpalenie ogniska i urządzenie pikniku. Okolice są wyjątkowo urokliwe, dlatego nie trzeba się spieszyć i można spokojnie zrelaksować się na łonie natury.

Jeśli nie mamy własnego sprzętu, nie musimy się martwić. W wielu miejscach na trasie znajdują się wypożyczalnie kajaków, które dodatkowo pomogą nam z transportem całego sprzętu i zabiorą z powrotem, jeśli będzie taka potrzeba. Na trasie znajdziemy wiele dodatkowych atrakcji, takich jak stadniny koni, rezerwaty przyrody, a także zabytkowe zabudowania. We wsi Krutyń zachowały się parterowe, drewniane domki ozdobnione gankami i okiennicami.

Krutyń wziął swoją nazwę właśnie od tej pięknej rzeczki, nad którą leży. Na początku XVI wieku była tu osada myśliwska, a w niej mały drewniany zamek mistrza krzyżackiego. W okresie międzywojennym miejscowość stała się popularna wśród letników. Do dziś bez problemu znajdziemy tu nocleg w jednym z licznych pensjonatów lub w gospodarstwie agroturystycznym.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje lider Budki Suflera. Muzyk zmagał się z nowotworem, miał 69 lat
  2. Największe epidemie w ostatnich latach. Nie tylko koronawirus jest niebezpieczny
  3. Nad Europę nadciąga huragan. Mieszkańcy muszą być gotowi, będzie bardzo niebezpiecznie
  4. Śnieżny Księżyc już wkrótce pojawi się na niebie. Nie przegap szansy, zdarza się bardzo rzadko
  5. Pracownica hostelu nie wytrzymała. Opowiedziała o najbardziej żenującej sytuacji, jaką przeżyła
  6. Najsmutniejsze wieści z Watykanu o Benedykcie XVI. 92-letni papież emeryt niestety jest na skraju, cały świat się modli

Źródło: Krutynia.com.pl

Następny artykuł