Turysci.pl
Upadły dwie linie lotnicze

fot. wikimedia.org/Anna Zvereva/CC BY-SA 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

Upadły dwie linie lotnicze w Europie

14 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Upadły dwie, regionalne linie lotnicze, które działały na terenie Europy. 11 czerwca zakończenie działalności ogłosił Air Antwerp, a dzień później Stobart Air. Obaj przewoźnicy nie poradzili sobie z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa.

  • Air Antwerp i Stobart Air upadły. Pierwsza linia zawiesiła działalność, druga wstrzymała operacje

  • Obaj przewoźnicy mieli problemy z podniesieniem się po kryzysie pandemicznym. Działali na rynkach regionalnych

  • Polskie lotniska również informują o trudnej sytuacji. Wskazują, że ruch odbudować się może dopiero za 4 lata

Kryzys wywołany pandemią przełożył się na gigantyczne straty u linii lotniczych na całym świecie. Podobnie jak cała branża turystyczna, przewoźnicy w znacznej mierze zostali uziemieni, a ich wszystkie działania musiały być podporządkowane obostrzeniom koronawirusowym.

Z tą sytuacją nie poradziły sobie dwie, regionalne linie lotnicze. Chodzi o Air Antwerp latającą między belgijską Antwerpią oraz Londynem-City, a także irlandzka Stobart Air.

Dwie europejskie linie lotnicze upadły po kryzysie pandemicznym

Pierwszy przewoźnik powstał niedawno, lecz trafił w bardzo zły moment wejścia na rynek. Air Antwerp rozpoczął działalność w drugiej połowie 2019 roku i skupiał się na biznesowych połączeniach.

Zatonęła łódź na Mazurach

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

CZYTAJ DALEJ

Popyt na tego typu przeloty spadł w wyniku pandemii do zera i zaraz po wybuchu pandemii linia lotnicza musiała ogłosić zawieszenie swoich działań. 11 czerwca do sieci trafiła wiadomość o ostatecznym zakończeniu działalności.

Druga linia narodziła się jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku i znana była pod nazwą Aer Arann. Irlandzki przewoźnik wykonywał loty regionalne powiązane z Aer Lingusem. Jego flota składała się z 13 samolotów.

W wyniku wstrzymania wszystkich operacji lotniczych, pracę stracić może 500 osób załogi. Odwołanych zostało też już kilkadziesiąt lotów w najbliższym czasie. Największe problemy tej linii również przypadają na czas ogłoszenia światowej pandemii.

Kłopoty przez koronawirusa miała jednak większość linii lotniczych. Wiele europejskich przewoźników domagało się nawet złagodzenia przepisów dotyczących zwrotu pieniędzy klientom za odwołane loty. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.

Kiedy rynek lotniczy wróci do normy?

Kryzys branży lotniczej zauważalny jest też w Polsce. W pierwszych trzech kwartałach 2020 roku nasze porty lotnicze gościły o 15,3 turystów mniej niż przed pandemią.

Prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych, Artur Tomasik, stwierdził niedawno w rozmowie z Turystyka.rp.pl, że odbudowa ruchu pasażerskiego może zająć nawet 3-4 lata.

W dalszej części rozmowy dodał też, że jeszcze trudniej będzie przywrócić do stanu sprzed pandemii finanse portów lotniczych. Zauważył, że wiele przedsiębiorstw musiało zaciągać gigantyczne pożyczki oraz kredyty, by przetrwać czas zupełnego zamrożenia ruchu.

Choć wakacje pozwolą na odrobienie części strat, a pomagać w ożywieniu ruchu międzynarodowego mogą paszporty szczepionkowe, co będzie to długotrwały proces. Tomasik wskazał, że spłaty zaciągniętych zobowiązać mogą trwać nawet 5 lat.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Pasazer.com

Podobne artykuły

Europa

Niemcy dopisały Portugalię na czerwoną listę. Nowe zasady przy przekraczaniu granicy

Czytaj więcej >

Europa

Polscy turyści utknęli na kwarantannie na Cyprze

Czytaj więcej >

Europa

Chorwacja poluzuje restrykcje dla zagranicznych turystów. Polacy są na liście

Czytaj więcej >
Litwa łagodzi przepisy graniczne dla Polaków

Europa

Litwa łagodzi przepisy wjazdowe dla Polaków

Czytaj więcej >
Góry w Austrii szturmowane przez turystów

Europa

Młodzi Europejczycy szturmują Austrię. Będą kontrole policji

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >