TVP Info o sprawie "podziału" Podkarpacia i świętokrzyskiego.Fot. Pixbaya.com/MonikaP (zdjęcie ilustracyjne)

TVP przekazało niewiarygodną informację. Stawiają płot na granicy dwóch województw. O co chodzi?

TVP Info podaje, iż zarówno władze centralne, jak i samorząd dwóch województw planuje rozpoczęcie prac nad postawieniem płotu odgradzającego część przejścia między regionami. Główną przyczyną wejścia w życie kontrowersyjnego projektu jest nosicielstwo niecodziennej choroby - nie jest to jednak COVID-19.

TVP Info oraz TVP Kielce potwierdziły, że samorządy województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego współpracują na rzecz postawienia płotu na granicy regionów. Cel projektu? Kontrola przemieszczania się świń i dzików.

Olbrzymie niebezpieczeństwo na zachodzie Polski. Chaos. Trwa akcjaOlbrzymie niebezpieczeństwo na zachodzie Polski. Chaos. Trwa akcjaCzytaj dalej

TVP: Władze świętokrzyskiego planują budowę 100-kilometrowego płotu

Jak informuje redakcja TVP Kielce, 100-kilometrowa konstrukcja ma przeciwdziałać przechodzeniu trzody chlewnej i dzików zarażonej ASF. O ile świnie hodowlane są (lub powinny być) pod ciągłą kontrolą właścicieli, kuzyni żyjący na wolności często przemieszczają się pomiędzy województwami. Właśnie “lokatorzy” Podkarpacia są najczęstszymi nosicielami tzw. pomoru afrykańskiego.

– Dzisiaj naturalną barierą jest Wisła, ale jak wiemy, dziki doskonale pływają i mogą się w każdej chwili przedostać, jeżeli będą płoszone, straszone lub będą poszukiwać pożywienia – komentuje sprawę cytowany przez TVP Info Główny Lekarz Weterynarii, dr lek. wet. Bogdan Konopka.

ASF kontratakuje? TVP o sprawie “podziału” Podkarpacia i świętokrzyskiego

Po potencjalnym podziale Mazowsza, władze samorządowe doczekały się kolejnego projektu oddzielenia regionów. Według ustaleń TVP Info i Radia Zet, głównymi ogniskami ASF są okolice Tarnobrzega i Annopola (województwo podkarpackie). Samorząd zaplanował rozpoczęcie budowy na 15 września. Konstrukcja ma objąć okolice drogi krajowej nr 79 (Kraków – Sandomierz) oraz pas wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 777 (Sandomierz – Zawichost).

Dzisiaj grzeje: 1.Anna Mucha tym razem przesadziła? Jej wdzięki zasłaniały tylko "kaczuszki"
2. Nieprawdopodobna wpadka dziennikarki TVP 1 na żywo. Aż trudno uwierzyć

- Powstała taka myśl strategiczna, żeby chronić nie tylko województwo świętokrzyskie, ale kraj. Wspólnie z województwem podkarpackim tworzymy taką linię demarkacyjną, która uniemożliwi przedostawanie się dzików - wyjaśnia cytowany przez TVP Info i Radio Zet dr lek. wet. Bogdan Konopka.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Opole. Pies 2 miesiące leżał w agonii. Wolontariusze przywrócili go do życia, dostał przepiękne imię
  2. Mumia przemówiła. Archeologowie odtworzyli głos człowieka sprzed 3 tysięcy lat
  3. Nagły atak na plaży w Międzyzdrojach. Wyciekło nagranie, co za sceny
  4. Skrzynecka wrzuciła zdjęcie z wakacji. Kim jest tajemnicza osoba obok gwiazdy? Kto był z nimi?
  5. TVN pilnie alarmuje. Żywioł uderzy w Polskę, ostrzeżenia 1. stopnia
  6. Mały kotek bawił się na schodach. Wtem zjawił się owczarek niemiecki i chwycił go w zęby

Źródło: Radio Zet/ TVP Info

Następny artykuł