Turystyka szkołaFot. Pixabay.com/stux

Edukacja turystyczna dla uczniów? Jest pomysł, by wprowadzić ją do polskich szkół

Turystyka jako przedmiot w szkołach? Pojawiła się przełomowa inicjatywa, która może zmienić podejście młodych ludzi do podróżowania. Wprowadzenie edukacji turystycznej to pomysł Komisji Sportu i Turystyki.

Turystyka dla wielu osób jest bardzo ogólnym, niemalże nieuchwytnym pojęciem, które nie ma zbyt wiele wspólnego z nauką. Podchodzi się do niej jak do odpoczynku od codziennych obowiązków, często nie dostrzegając jej realnego znaczenia i wynikających z niej zagrożeń. Komisja Sportu i Turystyki wyszła jednak z inicjatywą wprowadzenia w planie lekcji szkolnych przedmiotu nazwanego edukacją turystyczną.

Wioska jak z bajki istnieje! Nie ma tam żadnych dróg i samochodów, tylko cisza i spokójWioska jak z bajki istnieje! Nie ma tam żadnych dróg i samochodów, tylko cisza i spokójCzytaj dalej

Jak podaje "Głos Nauczycielski", pomysł ten zaakceptowało już Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Spotkał się również z uznaniem największych partii politycznych i wiele wskazuje na to, że już wkrótce najmłodsi miłośnicy podróży mogą dowiedzieć się wiele o turystyce, siedząc w szkolnych ławkach.

Turystyka wejdzie do polskich szkół?

Program edukacji turystycznej ma nadzorować zespół stworzony przez komisję. Szczegóły całego pomysłu są dopiero ustalane. Jak podają media, ma on się rzekomo skupiać przede wszystkim na kwestiach bezpieczeństwa podczas aktywnej turystyki nad wodą oraz w górach.

Może on być realizowany m.in. podczas godzin wychowawczych, choć wielu Polaków w mediach społecznościowych sugeruje, iż mógłby być to nawet osobny przedmiot w siatce godzin. Powstanie tej inicjatywy związane jest z tragedią, do której doszło na Giewoncie.

Edukacja turystyczna to konsekwencja tragedii na Giewoncie

Przypomnijmy, że w Giewont tego roku uderzył piorun, wskutek czego poszkodowanych zostało aż 157 osób przebywających na szczycie. Czterech podróżników na skutek tego wydarzenia poniosło śmierć. Dramat ten odbił się szerokim echem w polskim społeczeństwie. Liczne grupy społeczne zaczęły sugerować, że turystyka powinna wiązać się z edukacją oraz uświadamianiem Polaków o potencjalnych niebezpieczeństwach podczas wyjazdów.

- Po dramatycznych wydarzeniach latem na Giewoncie, gdy uderzył piorun i wielu ludzi ucierpiało, usiedliśmy jako zespół i zastanawialiśmy się, co nie zadziałało. Mam nadzieję, że Ministerstwo Edukacji przedstawi nam wkrótce plan działania - tłumaczy przewodniczący sejmowej Komisji Sportu i Turystyki, Ireneusz Raś, w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Podróż do Doliny Muminków jest możliwa. Nie trzeba nawet wyjeżdżać z kraju
  2. Jeden z najpiękniejszych cudów świata zagrożony? Bardzo smutny widok
  3. Turyści nie mają litości. Wyszło na jaw, co kradną z hotelowych pokoi, niewiarygodne
  4. Pierwsza taka restauracja na świecie. Dani jak na pokładzie samolotu
  5. Takiego miasta nie ma nigdzie na świecie. Niesamowite Elysium City w Hiszpanii
  6. Wyjątkowa świątynia zachwycała wszystkich przez 1300 lat. Dwaj turyści niestety zrobili ohydną rzecz

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł