Turystyka bez Airbnb?Fot. pikist.com/domena publiczna (zdjęcie ilustracyjne)

Prawdziwa rewolucja w całej UE. Skończyło się. Teraz wszystko się zmieni

Turystyka może przeżyć niemałą rewolucję. Usługodawcy powinni uważnie śledzić zarządzenia poszczególnych samorządów, ponieważ już wkrótce może się okazać, że ich działalność jest sprzeczna z prawem.

Turystyka w najpopularniejszych miastach bazuje na dwóch czynnikach - bazie atrakcji oraz ofercie noclegowej. Właśnie ta druga kwestia pojawiła się w czasie obrad Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Okazuje się, że wkrótce państwa członkowskie będą mogły samodzielnie regulować kwestię wynajmu krótkoterminowego.

Pożar w szkole na południu Polski. Nad miastem unoszą się duże kłęby dymu. Trwa akcjaPożar w szkole na południu Polski. Nad miastem unoszą się duże kłęby dymu. Trwa akcjaCzytaj dalej

Turystyka bez Airbnb?

Jak podają dziennikarze WP, we wczorajszym (środa, 23 września) Dzienniku Gazecie Prawnej pojawił się komentarz do nowego orzeczenia TSUE. W świetle ostatnich ustaleń turystyka bazująca na wynajmie krótkoterminowym, już wkrótce może leżeć całkowicie w gestii państwa. Tak też popularne (i ostatnio kontrowersyjne) Airbnb będzie regulowane przez samorządy lub rząd centralny - najprawdopodobniej usługodawcy zmuszeni będą do uzyskania pozwolenia i rejestracji.

- Uregulowanie krajowe, które ustanawia wymóg uzyskania zezwolenia na wielokrotny, krótkoterminowy wynajem lokalu mieszkalnego klientom zatrzymującym się przejazdem, niedokonującym w nim zameldowania, jest zgodne z prawem Unii – tłumaczą dziennikarze DGP cytowani przez Wirtualną Polskę.

Turystyka kontra rynek

Problem wynajmu krótkoterminowego wyraźnie odbija się na stanie rynku mieszkaniowego. Osoby wynajmujące dany lokal w obliczu potencjalnych zysków z wynajmu krótkoterminowego, zrezygnują z umów rocznych na rzecz np. Airbnb. Tym samym rynek, chociażby Gdańska przepełniony jest ofertami pokoi wyłącznie od października do czerwca, a nawet maja. Ograniczenia w obliczu takiego trendu wprowadził już Amsterdam i Nowy Jork.

Dzisiaj grzeje: 1. Wielki strach i krzyki na pokładzie samolotu. Służby wkroczyły do akcji
2. Słowa Katarzyny Cichopek w "Pytanie na śniadanie" oburzyły wielu widzów. Wreszcie przerwała milczenie
3. Lech Wałęsa nie próżnuje. Wybrał się na bajeczne wakacje. Co za luksusy

- Celem takiego ograniczenia [...] powinno być realizowanie potrzebnej w danym państwie polityki mieszkaniowej. Czyli przede wszystkim przeciwdziałanie problemowi niedoboru mieszkań na wynajem długoterminowy - wyjaśnia DGP.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wnuczek oniemiał, gdy poznał pupila babci. Miesiącami myślała, że zajmuje się kotkiem, była w ogromnym błędzie
  2. Potężny sztorm i morska bitwa. Niesamowite nagranie zatopienia U-Boota
  3. Horror na pokładzie samolotu Ryanair. Jest ofiara, pasażerowie zapamiętają do końca życia
  4. Niedawno byli w Indiach, teraz zatrudnią Tomasza Komendę. Wiadomo, co będzie robił
  5. Klamka zapadła. Na granicy z Polską postawią mur, powód nie wszystkim się spodoba
  6. Kotek za nic nie chce oddać swojego smoczka. Można się popłakać ze śmiechu

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł