turystyka sandomierzFot. Pixabay.com/jarmoluk

Władze polskiego miasta podjęły decyzję. Turyści nie muszą już płacić za brudne powietrze

Turystyka w oparach smogu zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych przeżyć. W ostatnim czasie wielu podróżników sprzeciwiało się płaceniu za możliwość zwiedzania zanieczyszczonych ośrodków, a teraz jedno miasto zdecydowało o zniesieniu opłaty.

Turystyka rządzi się swoimi prawami. Aby zadowolić podróżnika, nie wystarczy jedynie ładna atrakcja czy zabytek - do tego potrzebna jest jeszcze infrastruktura noclegowa, lokale w których zje się smaczny posiłek czy odpowiednie warunki klimatyczne. Z tymi ostatnimi niestety bywa różnie w naszym kraju.

Śmiertelny wirus jest już w Europie? Cztery osoby w szpitalu, lotniska w Polsce reagująŚmiertelny wirus jest już w Europie? Cztery osoby w szpitalu, lotniska w Polsce reagująCzytaj dalej

Wiele ośrodków w Polsce jest znacznie zanieczyszczonych, a smog często uniemożliwia spokojne i beztroskie zwiedzanie. Wywołuje to protesty turystów, którzy nie rozumieją, dlaczego mają płacić dodatkową opłatę klimatyczną, skoro czystość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Sandomierz postanowił wyjść tym zarzutom naprzeciw i wycofać się z pobierania opłat.

Sandomierz rezygnuje z opłaty klimatycznej

Radni miasta podjęli decyzję o wycofaniu się z opłaty klimatycznej, a propozycję do rady skierował sam burmistrz, Marcin Marzec. Jego rzecznik informował w czwartek PAP, że zauważono, iż opłata ta budzi znaczne kontrowersje.

- Jakość powietrza w Sandomierzu przez większą część roku jest dobra, jednak zdarzają się dni, podobnie jak w innych częściach kraju, kiedy normy zanieczyszczenia są przekraczane. Zdaniem władz miasta opłata nie służy promocji Sandomierza - mówił rzecznik, Michał Mendak.

Jednocześnie podkreślał, że wycofanie opłaty nie jest związane ze skargą, którą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wystosował Benjamin Łuczyński ze stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze". Padały w niej zarzuty, że opłata pobierana jest bezprawnie, gdyż powietrze jest zanieczyszczone.

Turystyka w oparach smogu nie jest niczym przyjemnym

Część radnych mimo wszystko stwierdziła, że opłata nie powinna zostać zniesiona. Radny Andrzej Bolewski stwierdził, że zanieczyszczone powietrze dotyczy całego województwa i nie jest to problem jedynie Sandomierza. Podkreślał też znaczenie licznych inwestycji, które miały wpłynąć na zmniejszenie szkodliwych pyłów.

- Kiedy przyjmowaliśmy tę uchwałę, robiliśmy to nie po to, żeby wzmocnić budżet, ale by dać sygnał, że do Sandomierza przyjeżdża się nie tylko oglądać zabytki, ale także ze względu na środowisko - twierdził.

Projekt ostatecznie został zaakceptowany, a opowiedziało się za nim dziewięciu radnych. Dwie osoby były przeciwne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Idealne ferie z rodziną? Polacy zapominają o jednym, ważnym szczególe
  2. Michał Szpak padł ofiarą oszustów. Nie jest jedyny, teraz ostrzega innych
  3. Najczęstsze objawy kobiecych nowotworów. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Każda klatka to małe miasteczko, nigdy nie poznasz sąsiadów. Polski "Mrówkowiec" to prawdziwy fenomen
  5. Piorun uderzył w polski samolot. Leciał z Warszawy
  6. Niezwykłe znalezisko w polskim mieście. Nikt nie otwierał tajemniczych drzwi od kilkudziesięciu lat
  7. Co najmniej 3 osoby nie żyją, nie wiadomo ile rannych. TVP donosi o okropnej katastrofie

Źródło: Onet

Następny artykuł