Turystyka wstrzymała oddech.Fot. Pixabay.com/jarekgrafik (zdjęcie ilustracyjne)

Zaczął wspinać się na skałach. Nie wyszło. Na miejscu pojawili się ratownicy

Turystyka górska za południową granicą okazała się zaczątkiem prawdziwej tragedii młodego taternika. W akcji uczestniczyły krajowe służby ratunkowe, a cała akcja o mało nie zakończyła się porażką. Wstępne ustalenia mediów podają, że poszkodowany pochodził z Polski.

Turystyka w samym środku sezonu “doczekała się” niemałego ciosu. Według relacji lokalnych mediów, we wtorek (18 sierpnia) polski taternik wspinając się po słowackim masywie, w pewnym momencie stracił równowagę i ześlizgnął się ze ściany. Zawisł na linie, a służby miały dosłownie chwilę, aby uratować turystę.

Ewakuowali 100 tys. osób. Musieli szybko działać. Światowe dziedzictwo zagrożoneEwakuowali 100 tys. osób. Musieli szybko działać. Światowe dziedzictwo zagrożoneCzytaj dalej

Turystyka górska z niebezpiecznym przypadkiem

Jak podają dziennikarze Onetu i Gazety Krakowskiej, zarówno słowacka, jak i polska turystyka wstrzymała oddech po doniesieniach z rejonu Kremnickich Wierchów (środkowa część Słowacji). Kiedy 24-letni taternik osunął się ze ściany wzgórza i zawisł nad przepaścią, zaczął wołać o pomoc. Świadkowie wezwali Horską Zachranną Służbę (słowacki odpowiednik GOPR-u).

Gdyby nie szybka reakcja ratowników, turystyka górska odnotowałaby kolejną ofiarę trudnego szlaku. Kiedy HZS przybyła na miejsce zdarzenia, mężczyzna był już nieprzytomny. Według Onetu jeden z ratowników zdiagnozował u poszkodowanego objawy wstrząsu ortostatycznego. Okazało się, że taternik wisiał nad przepaścią od ponad pół godziny.

Turystyka na pograniczu z dramatyczną akcją w tle

W obliczu potencjalnych trudności kardiologicznych (wstrząs wywołuje problemy z pompowaniem krwi przez serce), słowaccy ratownicy podjęli się próby terapii przeciwwstrząsowej. Ponadto, poszkodowany dostał specjalną dawkę leków, jednak sytuacja była na tyle zła, że liczyły się sekundy. Zespół opuścił mężczyznę na ziemię i przewiózł do szpitala. Tak też turystyka regionu nie musiała być naznaczona tragicznym wypadkiem podczas wspinaczki. Aktualnie 24-latek jest pod obserwacją lekarzy.

Dzisiaj grzeje: 1. Niepokojące wiadomości obiegły media. Nowe ognisko COVID-19
2. Prezydent podał się do dymisji. Rząd i parlament rozwiązane. Wiadomości ze świata
3. Niemcy zdecydowali się na bardzo kontrowersyjny krok. Polska też może pójść ich drogą

- Ferraty w rejonie Kremnicy (miejscowość w okolicach Bańskiej Bystrzycy około 160 km od Zakopanego) są oznakowane jako szlaki o stopniu trudności trudny i bardzo trudny - ostrzegają turystów cytowani przez Gazetę Krakowską ratownicy.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Oficjalnie: Mateusz Borek wraca do komentowania. Podpisał kontrakt z nową stacją, duże zaskoczenie
  2. Rossmann rozbija bank. Można zaoszczędzić kilkaset złotych
  3. Fatalne doniesienia z Hiszpanii dla wszystkich turystów. Sytuacja jest dramatyczna
  4. Polsat właśnie przekazał smutną wiadomość. Jedna z największych katastrof, straty są przytłaczające
  5. Niewyobrażalnie tragiczny finał wycieczki. Niestety, są ofiary
  6. Katarzyna Dowbor podzieliła się radosną nowiną. Jej rodzina właśnie się powiększyła, uratowała niewinne życie

Źródło: Onet/ Gazeta Krakowska

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł