turystyka restrykcjeFot. pixabay.com/ Engin_Akyurt

„Kreatywność w obchodzeniu zakazów kończy się tym, że wchodzą kolejne obostrzenia". Ostre słowa o osobach, które omijają obostrzenia dotyczące turystyki

Turystyka znalazła się w ogromnym kryzysie z powodu trwającej pandemii koronawirusa. Branża stara się jakoś sobie radzić, jednak próby omijania obostrzeń mogą przynieść odwrotny skutek. Prof. Włodzimierz Gut twierdzi, że obchodzenie restrykcji może skutkować nowymi obostrzeniami.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak przedsiębiorcy obchodzą restrykcje
  • na jaki pomysł wpadli turyści
  • od czego zależy szybsze zniesienie obostrzeń

Turystyka znacząco ucierpiała z powodu trwającej pandemii koronawirusa - zamknięte zostały hotele oraz stoki narciarskie, a restauracje mogą serwować posiłki jedynie na wynos. Przedsiębiorcy szukają sposobów, aby obejść ograniczenia, wirusolog jednak odradza takich prób.

Turystyka na skraju załamania

Profesor Włodzimierz Gut był gościem audycji Polskiego Radia 24, gdzie odniósł się do licznych przypadków obchodzenia obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa. Chodzi przede wszystkim o branżę turystyczną, która znajduje się obecnie w patowej sytuacji.

- Kreatywność w obchodzeniu zakazów kończy się tym, że wchodzą kolejne obostrzenia, i to za nie ci, których one dotykają, powinni podziękować tym "kreatywnym" - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Włodzimierz Gut, wirusolog.

Przedsiębiorcy rzeczywiście poszukują wszelkich sposobów, aby obejść obowiązujące restrykcje. Wielu z nich czuje się pozostawionych samym sobie i proponuje na przykład wynajęcie miejsca parkingowego z pokojem gratis, albo wyjazd do dawno niewidzianej "cioci".

Widzisz kwadratowe fale? Lepiej natychmiast wyjść z wody, zagrożenie jest ogromneWidzisz kwadratowe fale? Lepiej natychmiast wyjść z wody, zagrożenie jest ogromneCzytaj dalej

Sami turyści również nie siedzą w domu bezczynnie. Ci, którzy bardzo chcą wyjechać, również szukają coraz bardziej wymyślnych sposobów, aby ominąć przepisy. Niedawno pisaliśmy o najeździe kamperów, który miał miejsce w okolicy Sylwestra w Zakopanem.

Zniesienie restrykcji może znacząco przyśpieszyć szczepienia przeciw Covid-19, które w Polsce rozpoczęły się w minioną niedzielę. Wirusolog twierdzi, że pierwsze efekty zaczną być widoczne, gdy liczba tych, którzy przechorują COVID-19 i zaszczepionych, przekroczy 20 procent.

- Pytanie, w jakim tempie zdołamy zaszczepić odpowiednią liczbę ludzi, by miało to wpływ nie tylko na indywidualną ochronę, ale na populację. Pierwszy efekt będzie, gdy liczba tych, którzy przechorują COVID-19 i zaszczepionych przekroczy 20 procent - mówił.

Radość może okazać się jednak przedwczesna, gdyż, jak dodaje profesor, przy obecnie planowanych dostawach szczepionki przekroczenie wskaźnika 20 proc. zaszczepianych i osób, które przechorowały COVID19 jest możliwe dopiero w połowie roku. Pozostaje jednak nadzieja, że przyniesie to pozytywny scenariusz na letnie wakacje 2021.

Dodatkowo, jak zauważa, problemem jest wyprodukowanie odpowiedniej ilości szczepionek, a także system ich zamówień. Restrykcje będzie bowiem można znosić dopiero po zaszczepieniu odpowiedniego dużej części społeczeństwa. Im więcej osób się zatem zdeterminuje i zaszczepi, gdy tylko będzie to możliwe, tym szybciej będzie można powrócić do normalności.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Następny artykuł