turyściFot. Pixabay.com/Robfoto

Polacy w pierwszej dziesiątce prestiżowego zestawienia. Możemy być z siebie dumni

Turyści są oceniani przez stereotypy, ale ranking narodów pokazuje, jacy jesteśmy naprawdę. Polacy powinni być dumni ze swojego wyniku, zajmując miejsce w pierwszej dziesiątce zestawienia.

Turyści z Niemiec postrzegani są jako osoby lubiące piwo, ci z Polski to awanturnicy, a Japończycy na wyjazdach robią tylko zdjęcia. Z takimi stereotypami spotykamy się niestety na co dzień. Jak się okazuje, niesłusznie jesteśmy postrzegani jako naród mający nieuczciwość we krwi. Naukowcy z Zurychu, Michigan i Utah pokazali wyniki badań, z których wynika, że jesteśmy jednym z najuczciwszych narodów świata.

Z ostatniej chwili: kilka tysięcy osób uwięzionych na statku. Podejrzenie koronawirusaZ ostatniej chwili: kilka tysięcy osób uwięzionych na statku. Podejrzenie koronawirusaCzytaj dalej

Badanie zostało przeprowadzone w 355 miastach w 40 krajach z różnych stron świata. W przypadkowych miejscach, takich jak hotele, banki, urzędy pocztowe, czy muzea zostało "zgubionych" łącznie 17 tysięcy portfeli. Naukowcy chcieli sprawdzić, jaki jest poziom uczciwości u poszczególnych narodów. Do środka włożono kwotę adekwatną do siły nabywczej lokalnej pensji. W Polsce było to 25 zł lub 175 zł. Następnie sprawdzono, ile portfeli wróci do właściciela.

Pierwsza dziesiątka narodów oddającyh zgubę najchętniej, prezentuje się następująco:

- Szwajcarzy,
- Norwegowie,
- Holendrzy,
- Duńczycy,
- Szwedzi,
- Polacy,
- Czesi,
- Nowozelandczycy,
- Niemcy,
- Francuzi.

Turyści mogą czuć się u nas bezpieczni

Jednym z głównych czynników, który zmusza nas do oddania cennej rzeczy jest to, że nie chcemy postrzegać samych siebie jako złodziei. Wiąże się to z psychologicznym kosztem nieuczciwego zachowania, jaki musimy wtedy ponieść. Chociaż zatrzymanie pieniędzy z portfela jest bardzo kuszące, wolimy je oddać "dla świętego spokoju" i myśleć o sobie jako o dobrej, uczciwej osobie.

Innym powodem, dla którego chcemy zwrócić rzecz prawowitemu właścicielowi, jest altruizm. W podrzuconych portfelach oprócz pieniędzy znalazły się takie przedmioty jak zdjęcie, wizytówki, lista zakupów, czy klucz. Ostatnia rzecz ma dużą wartość dla właściciela, lecz dla znalazcy jest bezużyteczna. Portfele z kluczem były tymi, które zwracano najczęściej.

Zadziwiający jest fakt, że im więcej pieniędzy w portfelu, tym większa szansa na to, że ktoś nam go zwróci. Jest to sprzeczne z klasycznymi modelami ekonomicznymi, wg których duża wartość znalezionej rzeczy skusi nas do pozostawienia u siebie.

- Fałszywie zakładaliśmy, że ludzie są samolubni. Jednak w rzeczywistości własny obraz siebie jako osoby uczciwej jest dla ludzi ważniejszy niż krótkoterminowa korzyść ze znalezionych pieniędzy - podsumował Profesor Adam Cohn z Uniwersytetu w Michigan.

Polskie miasta, które wzięły udział w badaniu to: Białystok, Bydgoszcz, Bytom, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Katowice, Kielce, Kraków, Łodź, Lublin, Opole, Poznań, Radom, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Warszawa i Wrocław.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Idealne ferie z rodziną? Polacy zapominają o jednym, ważnym szczególe
  2. Nie żyje gwiazda muzyki. Przed śmiercią wysłała wiadomość do rodziny, wyskoczyła z 14 piętra
  3. Mężczyzna umierał leżąc na ulicy. Praktycznie nikt się nie zatrzymał, aby udzielić mu pierwszej pomocy
  4. Rosja podjęła zaskakującą decyzję nt. granic. Wszystko przez groźnego wirusa z Chin
  5. Opłakane skutki brexitu dla Polski. Doniesienia rządowego instytutu nie pozostawiają złudzeń
  6. Policjanci zabrali autostopowicza z pobocza. Chwilę później na jaw wyszła niewiarygodna prawda, trafił za kraty
  7. Wybuch na południu Polski. Bilans jest fatalny, trwa akcja służb

Źródło: Podróże.pl

Następny artykuł