turyści rekord polskiFot. unsplash.com/@starocker

Padł niesamowity rekord w Polsce. Możemy być dumni, wszystko dzięki turystom

Turyści coraz chętniej korzystają z lotnisk regionalnych. Przyczyniło się to do pobicia spektakularnego rekordu, z którego wszyscy możemy być dumni.

Turyści przyczynili się do pobicia rekordu na polskich lotniskach. Ponad 30 mln podróżnych skorzystało z lotnisk regionalnych w 2019 roku, co jest najwyższym wynikiem w historii. Na terenie kraju mamy łącznie 14 lotnisk, z czego 13 jest lotniskami regionalnymi. Ich udział w ogólnej liczbie pasażerów (49 mln) wyniósł 62 procent, a pozostałe 38 procent (18,8 mln pasażerów) skorzystało z połączeń warszawskiego lotniska im. Fryderyka Chopina.

Sztorm wyrzucił na brzeg statek widmo. Władze apelują, by nikt się nie zbliżałSztorm wyrzucił na brzeg statek widmo. Władze apelują, by nikt się nie zbliżałCzytaj dalej

Związek Regionalnych Portów Lotniczych podsumował ubiegły rok i przedstawił statystyki, uwzględniając wielkość poszczególnych lotnisko. Zostały one podzielone na dwie grupy: w pierwszej znalazły się porty lotnicze, które obsłużyły minimum 1 milion pasażerów, a w drugiej pozostałe, o mniejszym natężeniu ruchu. Nie dziwi fakt, że liderem pierwszej grupy zostało lotnisko w Krakowie, z którego siatki połączeń skorzystało aż 8,41 mln podróżnych. Na drugim miejscu z liczbą 5,37 mln pasażerów znalazł się Gdańsk, trzecie były Katowice – 4,84 mln, dalej Wrocław– 3,54 mln, Modlin – 3,1 mln i Poznań – 2,37 mln. W ubiegłym roku z siatki połączeń regularnych i czarterowych lotnisk regionalnych skorzystało włącznie 30,2 mln podróżnych, a to o ponad 2,14 mln więcej niż w 2018 r.

W drugiej grupie znalazły się lotniska w Rzeszowie (771 tys. pasażerów), Szczecinie (590 tys. pasażerów), Bydgoszczy (425 tys. pasażerów), Lublinie (357 tys. osób), Ostatnie lokaty przypadły Łodzi – 241 tys. pasażerów, Olsztynowi – 154 tys. i Zielonej Górze – 33 tys. pasażerów.

Turyści wybierają Kraków

Kraków pobił kilka rekordów w 2019 roku, co świadczy o niesłychanym rozwoju lotniska im. Jana Pawła II. Port obsłużył siedmio- i ośmiomilionowego pasażera. Do tego pobity został rekord miesięcznej liczby pasażerów, który wyniósł 823 402 podróżnych w sierpniu tamtego roku. Na uwagę zasługuje fakt, że krakowskie lotnisko zostało europejskim liderem procentowego wzrostu ruchu w grupie lotnisk obsługujących rocznie od 5 do 10 mln pasażerów (wg ACI Europe). Oznacza to, że wyprzedziło Sewillę (+18 proc.), Nantes (+16,7 proc.), Bordeaux (+13,3 proc.) i Bolonię (+10,6 proc.).

Rekordy w lotach czarterowych pobiło lotnisko Katowice-Pyrzowice. Już od kilku lat jest liderem w tej dziedzinie, jednak 2019 rok przyniósł aż 2 miliony klientów z biur podróży. W ubiegłym roku aż 10 z 13 lotnisk regionalnych odnotowało wzrost, a były to Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Katowice, Łódź, Modlin, Olsztyn, Rzeszów, Wrocław i Zielona Góra.

Wszyscy możemy być dumni z tego rekordu - to pokazuje, jak ciekawi świata są Polacy. Świadczy również o tym, że jesteśmy chętni na poznawanie nowego oraz korzystanie z nowoczesnych rozwiązań.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. TVN podał najsmutniejszą wiadomość. Nikt się tego nie spodziewał, uwielbiany aktor zmarł przedwcześnie
  2. GIS ostrzega przed poradami Jerzego Zięby. "Jest to działanie szczególnie groźne i niebezpieczne"
  3. Sztorm rzucał nim jak szmacianą lalką. Podniebny kolos miał ogromne kłopoty [FILM]
  4. Tłumy polskich turystów go uwielbiały, stanął w ogniu. 88 strażaków walczyło godzinami
  5. Koszmar na Broad Peaku. Denis Urubko zwieziony z lawiną w czasie ataku szczytowego
  6. Znany dziennikarz przekreśla szansę Dawida Kubackiego. "Stefan Kraft jest regularny jak Liverpool"

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł