turyści AmsterdamFot. Pixabay.com/Michael_Luenen

Turyści w 2020 roku zapłacą więcej. Jedno z miast wprowadza najwyższy podatek w Europie

Turyści będą musieli zapłacić zdecydowanie więcej za urlop w jednym z miast europejskich. Popularna stolica podjęła kontrowersyjną decyzję, która jednak przynieść jej ma gigantyczne pieniądze w skali całego roku.

Turyści, odwiedzając inne kraje, często nawet nieświadomie, płacą specjalne podatki. Zależnie od kraju noszą one różne nazwy i różnią się od siebie stawkami, często jednak nawet nie zwracamy na nie uwagi. Wliczane bywają w koszta noclegowe lub w inny sposób podawane przyjezdnym.

Szarpanina, rękoczyny i groźby na pokładzie samolotu. Pasażerowie czekali 7 godzin na wylot, nie wytrzymali [FILM]Szarpanina, rękoczyny i groźby na pokładzie samolotu. Pasażerowie czekali 7 godzin na wylot, nie wytrzymali [FILM]Czytaj dalej

Amsterdam postanowił jednak na nich w 2020 roku zdecydowanie zarobić. Miasto podnosi stawki, a w skali roku zmiana ta przynieść ma nawet 100 milionów euro. Jak podają media, będzie tam obowiązywał najdroższy podatek w całej Unii Europejskiej.

Turyści będą musieli płacić najwyższy podatek w Europie

Już w 2018 roku władze Amsterdamu zapowiadały, że zamierzają wprowadzić dodatkowe opłaty dla turystów. Nie będzie to już wyłącznie podatek noclegowy wynoszący 7% ceny zakwaterowania, ale również tzw. opłata turystyczna. Od początku 2020 roku zmiana ta weszła w życie i wynosi 3 euro od osoby.

Ma ona być doliczana we wszystkich miejscach oferujących noclegi dla przyjezdnych - hotelach, motelach czy pensjonatach. Zmienić się mają również przepisy dotyczące wynajmu mieszkań prywatnych, np. przez Airbnb - nowy podatek noclegowy jest równy 10% ceny.

- W ten sposób Amsterdam będzie miał najwyższe podatki turystyczne w Europie - stwierdził prezes European Tourism Association, Tim Fairhurst.

Takie wiadomości z pewnością nie ucieszą turystów, zwłaszcza podróżujących całymi rodzinami lub często nocujących w tej stolicy. 3 euro pozornie nie wydaje się wygórowaną ceną, jednak jeśli doliczy się do tego 7% ceny zakwaterowania oraz 6 euro podatku, ostatecznie kwota wynosić może nawet kilkadziesiąt złotych.

Wielkie zmiany w Amsterdamie

To jednak nie pierwsze zmiany, które wprowadzone zostają w Amsterdamie. Miasto to coraz boleśniej odczuwa masowy napływ turystów, na bieżąco więc stara się na to reagować.

Zabronione jest obecnie już oprowadzanie wycieczek powyżej 15 osób po średniowiecznym centrum oraz organizowanie po Dzielnicy Czerwonych Latarni wycieczek zorganizowanych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 54 dni samotnej wędrówki i sanie ważące 110 kg. Polak przywitał 2020 rok na Biegunie
  2. Bohater z Australii nie zgodził się na ewakuację, bo ratownicy nie mogli wziąć jego psów. Chce zostać i je chronić
  3. Niezwykłe zjawisko na polskim niebie. Tak jasnego obiektu nie było od lat, nagrania wyglądają niesamowicie
  4. Polskim hotelarzom puściły nerwy, turyści posunęli się tym razem za daleko. "Mamy czarną listę gości"
  5. Uchwycił tajemnicze widmo Brockenu, a chciał tylko sfotografować wschód słońca. Niesamowite zdjęcie obiega sieć
  6. Części odpadały od samolotu w trakcie lotu. Wszystko zostało nagrane, pasażerowie byli przerażeni [FILM]

Źródło: Radio ZET

Następny artykuł