turyści polska plażafot. wikimedia.org/Rzuwig/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Segregacja plażowa nad polskim morzem. Niewielu wie, nad Bałtykiem były ostre zasady

Turyści często udają się na plażę, ponieważ mogą czuć się tam swobodnie. Dawniej jednak musieli zwracać uwagę na wiele zakazów.

Turyści często postrzegają plaże, jako miejsce, gdzie mogą zachowywać się swobodnie. Nie zawsze jednak tak było - dawniej wczasowicze musieli przestrzegać ostrych reguł, w przeciwnym razie zostaliby ukarani.

Tragedia, 27 osób nie żyje, 43 zaginione, nie mieli szans. Porażające wiadomości ze świataTragedia, 27 osób nie żyje, 43 zaginione, nie mieli szans. Porażające wiadomości ze świataCzytaj dalej

Dzisiaj turyści mają lepiej?

Na przełomie XIX i XX wieku nad polskim morzem nie do pomyślenia było, żeby kobiety i mężczyźni kąpali się wspólnie. Wynikało to z uwarunkowań społecznych i kulturowych. Były wydzielone nawet strefy dla kobiet, mężczyzn oraz dla rodzin z dziećmi. Poszczególne części były podzielone płotem lub białą plachtą. Czasami, na mniejszych plażach, były określone godziny, w których poszczególne grupy mogły się kąpać.

Mimo kar finansowych, zdarzały się przypadki obchodzenia regulaminu. Dochodziło wtedy do sytuacji, w których pary "wypożyczały" dzieci, żeby móc wykąpać się razem na plaży rodzinnej. Niektórzy mężczyźni chcąc dostać się do strefy przeznaczonej dla kobiet nakładali damskie czepki i przepływali na inną stronę plaży.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilot wyjawił sekret latania jako pasażer. Zawsze liczy jedną rzecz, turyści ją całkowicie ignorują
2. Dziś uważaj za kółkiem. Policja wlepi mandat na 500 zł, a nawet odbierze prawko

Pierwsze stroje kąpielowe nie przypominały w niczym dzisiejszych - miały długie rękawy i nogawki. Moda zaczęła się zmieniać dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym, gdy kobiety zaczęły pokazywać łydki. Stroje dwuczęściowe pojawiły się w latach 40, ale na bikini w formie, którą znamy teraz, świat musiał poczekać jeszcze dekadę, aż wypromowała go ikoniczna gwiazda Brigitte Bardot, która jako jedna z pierwszych odważyła się włożyć tak skąpy strój.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal po pogrzebie Królikowskiego. Gigantyczna burza w sieci
  2. Zjedzenie hitowego produktu może być niebezpieczne dla zdrowia. Lepiej wyrzucić go do śmieci
  3. Europejski gigant odwołuje ponad 7000 lotów. Wiele z nich miało być z Polski
  4. Tragiczne znalezisko księdza we włoskiej parafii. Leżała przy parafii, pochodziła z Polski
  5. Karol Strasburger niedawno wrócił z objętych epidemią Włoch. Ma ważny apel do wszystkich Polaków
  6. Kibice nie mogą uwierzyć. Znana sportsmenka obraziła Polaków. Wszystko nagrała kamera (WIDEO)

Źródło: gazeta.pl

Następny artykuł