Turcja reaguje na wojska francuskie.Fot. Pixabay.com/Clker-Free-Vector-Images (zdjęcie poglądowe)

Z niepokojem patrzą na rajską wyspę. Jest reakcja rządu, sytuacja jest napięta

Turcja interweniuje w sprawie ćwiczeń wojskowych na Morzu Śródziemnym. Konflikt może odbić się na regionalnej branży turystycznej. Szef krajowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wystosował odezwę do rządu w Paryżu. Całkiem możliwe, że w spór będzie rozwiązywał międzynarodowy rozjemca.

Turcja zareagowała na ćwiczenia francuskiej i greckiej marynarki wojennej w okolicach Krety. Na forum międzynarodowym turecki minister spraw zagranicznych informował o możliwym uczestnictwie rozjemcy. Co ważne, rząd w Ankarze wstępnie przystał na interwencję “strony trzeciej”.

Szukają turystów z Zakopanego. Sprawa jest bardzo poważnaSzukają turystów z Zakopanego. Sprawa jest bardzo poważnaCzytaj dalej

Obecność wojsk na południu. Turcja w porozumieniu ze Szwajcarią

Jak informują dziennikarze Onetu, w Brnie turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu wraz z szefem szwajcarskiego MSZ-u poinformował, że rząd federacyjny jest gotowy do podjęcia działań rozjemczych. Co ważne, Turcja wstępnie zgodziła się na uczestnictwo Szwajcarii w rozmowach z Paryżem i Atenami. Ponadto, w sprawę miała zaangażować się również administracja Donalda Trumpa.

Turcja, a także ćwiczenia wojsk francusko-greckich na Morzu Śródziemnym miały być przedmiotem rozmów Donalda Trumpa i prezydenta Emmanuela Macrona. Jak podaje Onet i Polska Agencja Prasowa, w piątek (14 sierpnia) administracja Białego Domu podała, że przywódcy “wyrazili zaniepokojenie wzrostem napięcia między sojusznikami NATO, Grecją i Turcją”.

Turcja o sprawie ćwiczeń na Morzu Śródziemnym

Według ustaleń Onetu, ćwiczenia wojsk francuskich i greckich na Morzu Śródziemnym odbywały się w czwartek (13 sierpnia) w okolicach Krety. Paryż oddelegował dwa myśliwce Rafale i fregatę Lafayette, czym ponownie wyraził wsparcie rządowi Kiriakosa Mitsotakisa w konflikcie z Ankarą. Turcja zaostrzyła spór zaraz po wypłynięciu statku badawczego Oruc Reis na obszar między Kretą i Cyprem.

Dzisiaj grzeje: 1. Wszedł do morza, po chwili pędem wracał na plażę. Skandal, wszystko wyszło na jaw
2. UE kupi szczepionki na koronawirusa. Będzie 300 mln dawek

Jak podaje redakcja Onetu, ekspedycja miała na celu “badania pod kątem eksploatacji podmorskich złóż naftowych”. Za ruch odpowiadała Turcja po zawarciu przez Grecję porozumienia z Egiptem. Rozmowy Aten z Kairem dotyczyły podziału wyłącznych stref ekonomicznych we wschodniej części akwenu. Jeśli konflikt uległby intensyfikacji, istnieje ryzyko zmian m.in. na tureckiej stronie Cypru (który już teraz wprowadził nowe obostrzenia dla turystów z Europy).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny tragiczny występ Roberta Kubicy. Były mistrz świata bez litości dla Polaka, "jest dramatyczny"
  2. Jacek Kurski wolałby o tym zapomnieć, ujawniono nagranie. Śpiewa o bieliźnie, tańcach i barmanach
  3. Zamykają nowe miejsca nad morzem. Klamka zapadła
  4. Nagrali turystów w akcji. Szczyt ignorancji i bezmyślności przekroczony
  5. Od dziś nowość w przemieszczaniu się po Polsce. Ważna wiadomość na wakacje
  6. Suczka labradora urodziła 13 szczeniaków. Nie wynik imponuje, ale ich wygląd

Źródło: Onet

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł