Wyjątkowy kościół w TrzęsaczuPixabay.com/JerzyGorecki

Trzęsacz. O słynnym kościele krążą mroczne legendy

Trzęsacz to miejscowość, w której można znaleźć ciekawą atrakcję turystyczną. Mowa o zabytkowym kościele, na temat którego krążą różne legendy. Teraz pozostały po nim już tylko ruiny. Warto odwiedzić.

Trzęsacz istnieje od 1331 roku, kiedy powstała tam wioska rybacka. W centrum miejscowości wybudowano kościół. Dopiero kilkaset lat później miejsce zaczęło się rozwijać, ale świątynia nadal była najbardziej ikonicznym miejscem. Do dziś przykuwa uwagę Polaków.

Wyjątkowy kościół w Trzęsaczu

Świątyni tak naprawdę już nie ma, pozostały po niej jedynie ruiny. Nadal istnieją jednak legendy powiązane z tym miejscem i są dość mroczne. Mówią one o zabieraniu przez morze poszczególnych elementów kościoła.

Pierwsza z nich mówi, że przed wieloma laty rybacy z Trzęsacza złowili morską boginię o imieniu Zielnica. Nie wypuścili jej jednak do wody, a zanieśli do miejscowego proboszcza, aby pochwalić się zdobyczą.

Bogini miała umrzeć z tęsknoty za morzem i została pochowana na przykościelnym cmentarzu. Tragedia miała zezłościć boga Bałtyku, który ma słać morskie fale w celu odzyskania ciała córki.

Ratownik TOPR pokazał nagranie z Zakopanego i prosi o pomoc. Sprawa jest poważnaRatownik TOPR pokazał nagranie z Zakopanego i prosi o pomoc. Sprawa jest poważnaCzytaj dalej

Fale mają niszczyć teren, dopóki Zielenica nie wróci do morza. Kolejna legenda mówi o historii rozłoszczonego pogańskiego boga burzy i piorunów Thora, który upomina się o swoją hegemonię na ziemi, już ochrzczonej.

Kościół w Trzęsaczu był prawdziwym okazem architektury w czasach swojej świetności. Wynikało to z wielkości oraz niezwykłych zdobień budynku. Uznawano go za najpiękniejszy budynek Pomorza Zachodniego.

Do marca 1874 roku kościół był odwiedzany przez mieszkańców miejscowości w każdą niedzielę. Ostatnią mszę odprawiono 2 marca, po czym wyposażenie świątyni przewieziono do katedry w Kamieniu Pomorskim i do kościoła w Rewalu. Powodem likwidacji były fale, które cały czas niszczyły budynek.

W końcu lokalna społeczność zdała sobie sprawę, że z morzem nie wygra. Nie pomagały ani zaklęcia, ani modlitwy. W 1901 roku zawaliła się północna ściana kościoła. Teraz jest już tylko zabytkiem, który odwiedzany jest przez turystów przyjeżdżających na plaże w Trzęsaczu. Więcej ciekawostek na temat tego miejsca podaliśmy tutaj.

Ruiny w Trzęsaczu

Ruiny w Trzęsaczu, fot. pixabay.com/kulkam13

Mroczny zamek w Polsce

Jakiś czas temu informowaliśmy o innym zabytku, z którym powiązane są mroczne legendy. Mowa o zamku w Kórniku. Ma w nim mieszkać duch postaci nazywanej Białej Damą. Ma to być dla niej kara za złe decyzje z przeszłości.

Teofila z Działyńskich, która była właścicielką zamku w Kórnika kazała rozebrać ruiny spalonego zamku nad jeziorem. Miało to być miejsce zamieszkane przez demony, a więc kobietę dopadła zemsta. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Widok na morze

Widok na morze, fot. pixabay.com/magnepka

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: polska.travel.pl

Następny artykuł