Turysci.pl
pogoda

fot. Pixabay/ karolzielinski1996

TPN wydał ostrzeżenia przed halnym. „Przypatrzcie się, jakie to jest niebezpieczeństwo"

5 Października 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Pogoda w Tatrach może być bardzo niebezpieczna. Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że mocny wiatr może utrudniać poruszanie się, zwłaszcza powyżej górnej granicy lasu.

Przed wyjściem w Tatry należy bezwzględnie sprawdzić prognozę pogody. Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed halnym, który może powodować łamanie się gałęzi, a nawet całych drzew.

Tatry

Turyści przymocowali na gips kłódkę do skał w Tatrach. „Pewnie trzeba będzie zaczekać aż wyschnie i odłupać"

CZYTAJ DALEJ

Pogoda w Tatrach może być niebezpieczna

Ostrzeżenie przed trudnymi warunkami w górach pojawiło się również na profilu Tatromaniak na Facebooku. Serwis dla przypomnienia o niebezpieczeństwie opublikował film z zeszłego roku, na którym widać siłę powalonego drzewa.

– Przypatrzcie się, jakie to jest niebezpieczeństwo, co by się stało z ludźmi, jakby szli drogą. Zawsze miejcie baczenie na ostrzeżenia o wietrze halnym – mówi leśniczy Grzegorz Bryniarski, którego głos słychać na nagraniu.

Warunki w Tatrach

Jak czytamy na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego, w Tatrach wieje silny wiatr, który może utrudniać poruszanie się, zwłaszcza powyżej górnej granicy lasu. Ponadto w wyższych partiach gór, w miejscach zacienionych po stronie północnej, występują miejscami oblodzenia.

– Podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie oraz drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia – czytamy na stronie TPN. – Poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.

W dzisiejszym komunikacie turystycznym czytamy również, że powyżej 2 tys. m n.p.m. niski pułap chmur ogranicza widzialność, a na leśnych odcinkach szlaków występuje gdzieniegdzie błoto.

TPN przypomina również, że na szlakach w Dolinie Białego, w Staników Żlebie oraz na odcinku: Hala Kondratowa - Przełęcz pod Kopą Kondracką należy zachować szczególną ostrożność ze względu na utrudnienia związane z remontem.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Tatromaniak, Onet

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Tłumy na Giewoncie w drugą sobotę października. Zdjęcie w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Nietrzeźwi turyści zgubili się w Beskidach. Interweniował GOPR

Czytaj więcej >

Polska

Mieszkańcy Szczawnicy skarżą się na zachowanie turystów

Czytaj więcej >

Polska

Zdjęcia "Tatrzańskiej Niagary" robią furorę. TPN jednak ostrzega

Czytaj więcej >

Polska

Wiatr fenowy w Tatrach. Nad górami utworzył się charakterystyczny wał

Czytaj więcej >

Polska

Awantura na pokładzie samolotu do Gdańska. Obsługa przywiązała pasażera do fotela

Czytaj więcej >