Turysci.pl
TPN zamyka szlaki dla skiturowców

Screen/Tygodnik Podhalański

TPN od 4 maja zamyka większość szlaków dla turystyki narciarskiej

29 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

TPN ogłosił w czwartek zamknięcie większości szlaków w Tatrach dla ruchu skiturowego. Jak tłumaczą pracownicy parku, zakaz wjazdu nie dotyczy jedynie szlaku na Rysy oraz kilku szlaków w rejonie Kasprowego Wierchu. Działanie to odbywa się każdego roku i związane jest w aktywnością górskiej fauny.

  • Turyści poruszający się na nartach skiturowych od 4 maja mają zakaz poruszania się po większości szlaków w Tatrach

  • Otwarta pozostaje tylko trasa na Rysy oraz szlaki w okolicy Kasprowego Wierchu (do 10 maja)

  • 4 maja dla ruchu pieszego zostanie otwarta Dolina Pańszczycy

Tatrzański Park Narodowy (TPN) poinformował w czwartek na swojej stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku o zamknięciu większości tatrzańskich szlaków dla ruchu skiturowego. Zakaz wjazdu obowiązywał będzie od 4 maja i jest to standardowe działanie, powtarzane każdego roku na początku maja.

Skiturowcy nie będą mogli poruszać się po większości szlaków ze względu na faunę, która na wiosnę budzi się do życia w górach. Jak czytamy w komunikacie, chodzi m.in. o lęgi siwerniaków, czeczotki, cietrzewi czy podróżniczki. Ponadto wiele gatunków wydaje w tym czasie na świat młode, m.in. świstaki, które już zaczęły wykopywać się z nor.

TPN zamyka Tatry dla skiturowców

Jak czytamy we wpisie TPN, zwykle w maju następuje całkowite zamknięcie szlaków dla narciarzy skiturowych. W tym roku jednak, w związku z bardzo dobrymi warunkami zimowymi, zdecydowano się na wprowadzenie pewnych wyjątków. O szczegółach zmian, podczas konferencji prasowej, którą obejrzeć można na profilu Tygodnika Podhalańskiego na Facebooku, opowiedział dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, Szymon Ziobrowski.

paszporty

Parlament Europejski przegłosował wydawanie certyfikatów szczepień

CZYTAJ DALEJ

Jak co roku, na początku maja - tym razem czwartego - zamykamy Tatry dla ruchu skiturowego z drobnymi wyjątkami. Do odwołania będzie czynny szlak na Rysy no i do 10 maja pozostawimy Kasprowy Wierch z możliwością dojścia zarówno od Goryczkowej, jak i od Gąsienicowej – wyjaśnił Ziobrowski.

W dalszej części potwierdził, że przyczyną wprowadzenia zakazu jest dobro tatrzańskiej fauny.

Śniegu jest bardzo dużo, to prawda, że jest to wyjątkowy sezon, natomiast trzeba pamiętać, że wiosna jest to czas wzmożonej aktywności fauny, wykopują się świstaki, nie będą miały łatwo, bo śniegu jest dużo i wszystko to, czym będą mogły się żywić jest pod grubą pokrywą śniegu. Więc tych nor, które zostały odkopane, jest jeszcze niewiele. Zakładamy jednak, że ich ilość będzie rosnąć lawinowo. Poza tym jest to okres, w którym rodzić się będą młode kozice, więc pomimo tej dużej ilości śniegu, po wielu dyskusjach wewnętrznych, zdecydowaliśmy, że jednak priorytet musimy dać stałym mieszkańcom Tatr – wyjaśnił.

Dyrektor TPN poinformował również, że być może możliwe będzie narciarstwo alpejskie na Trasie Gąsienicowej. Zależy to jednak od decyzji Polskich Kolei Linowych. Podkreślił jednak, że Park taką zgodę wydał. Potwierdzona została również wiadomość, że od 4 maja otwarta zostanie Dolina Pańszczycy, ale tylko dla ruchu pieszego - tak jak większość tatrzańskich szlaków.

Dziennikarze zapytali również dyrektora TPN, co dzieje się obecnie w gawrze niedaleko Kościelca. Przypomnijmy, że na początku kwietnia pojawiła się informacja, że obudziła się tam niedźwiedzica z dwoma młodymi. Władze Parku wydały wtedy zakaz ruchu turystycznego w tym regionie.

Otoczenie Czarnego Stawu nadal będzie zamknięte, do momentu aż niedźwiedzica z młodymi opuści gawrę. Póki co nie mamy informacji, by to się wydarzyło. Również z tego powodu, że śniegu jest dużo, można się spodziewać tego, że matka pozostanie w gawrze. Młode będą musiały wokół tej gawry tą swoją aktywność wykonywać. Więc póki co szlaki w otoczeniu Czarnego Stawu i Kościelca pozostają zamknięte, do odwołania – wyjaśnił Ziobrowski.

Nieudany sezon krokusowy

Podczas konferencji nie mogło zabraknąć również pytań o nadchodzącą majówkę oraz sezon na krokusy. Niedawno TPN apelował do Polaków, by nie przyjeżdżali w Tatry oglądać kwitnące kwiaty, żeby nie ryzykować rozprzestrzeniania się koronawirusa. Teraz wszystko wskazuje na to, że niestety nawet nie będzie do tego dobrych warunków.

Spodziewamy się najazdu [turystów - przyp. red.], głównie w Dolinie Chochołowskiej, ale jak widać, prognozy [pogody - przyp. red.] są marne. Nie spodziewamy się dobrych warunków pogodowych w najbliższych dniach, poza tym sezon krokusowy jest kiepski, więc nie mamy do czynienia z taką sytuacją jest zwykle, że było to masowe, duże kwitnienie. [...] Więc pewnie turyści przyjadą, ale warunki atmosferyczne i samo zjawisko nie będzie tak spektakularne jak w latach ubiegłych – wyjaśnił dyrektor TPN.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TPN

Podobne artykuły

zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Zamykają turystyczny szlak na Gubałówkę

Polska

Zamykają szlak turystyczny na Gubałówkę. Na wniosek właścicieli gruntów

Czytaj więcej >
Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >