Tomasz Mackiewicz był wyjątkowym himalaistąFacebook.com Tomek Mackiewicz

Pamiętacie Tomasza Mackiewicza? Był wyjątkowym himalaistą

Tomasz Mackiewicz zadziwiał swoją ogromna pasją i determinacją. Jego zmagania w trakcie walki o zdobycie szczytu Nanga Parbat były obserwowane przez wielu z zaparym tchem. Niestety, finał ekspedycji okazał się tragiczny.

Tomasz Mackiewicz był człowiekiem, których kochał podróże. Jeszcze zanim zainteresował się wspinaczką, podróżował po całym świecie, głównie korzystając z autostopu. Podczas pobytu w Indiach odkył w sobie miłość do gór. Całkowicie poświęcił się swojej nowej pasji, a fundusze na wyprawy zbierał między innymi poprzez crowdfunding. Zdobył miedzy innymi Logan, najwyższy kanadyjski szczyt, za co został nagrodzony Kolosem za wyczyn roku.

Tomasz Mackiewicz zginął na Nanga Parbat

Tomasz Mackiewicz miał przed sobą jasny cel - chciał zdobyć szczyt Nanga Parbat zimą. Kiedy planował całe przedsięwzięcie był to jeden z niewielu szczytów, którego nikt nie zdobył w taki spośób. Wyzwanie było wyjątkowo trudne, a sam himalaista podjął aż 7 prób zdobycia ośmiotysięcznika. Niestety, jego ostatnia wyprawa w 2017 roku z Élisabeth Revol u boku miała fatalny finał, jakiego nikt się nie spodziewał.

Według relacji himalaistki, pogoda uległa gwałtownemu załamaniu, a Polak cierpiał na chorobę wysokościową i ślepotę śnieżną, do tego miał liczne odmrożenia. Starała się zejść z nim z góry, jednak była zmuszona zostawić go samego, a w dalszą drogę ruszyła samotnie. Została zorganizowana akcja ratunkowa, wysłano śmigłowiec. Udało się uratować Élisabeth Revol, jednak Tomasz Mackiewicz zmarł. Tragiczny finał wyprawy odbił się szerokim echcem w mediach, a dramat na Nanga Parbat jeszcze długo spędzał sen z powiek Polaków.

Do dziś wspominanie okropnych wydarzeń ze stycznia 2018 roku jest bardzo bolesne dla wielu osób, a postać Tomasza Mackiewicza na zawsze chyba pozostanie symbolem uporu, determinacji i niestrudzonego dążenia do celu.

Następny artykuł