test na koronawirusa eksperci alarmująFot. pixabay.com/ fernandozhiminaicela

Test na koronawirusa dla wszystkich Polaków? Eksperci alarmują. Sytuacja wymyka się spod kontroli, kryzys uderza m.in. w turystykę

Test na koronawirusa zostanie udostępniony na szeroką skalę? Eksperci apelują, by Polacy mogli być masowo badani. Zdaniem specjalistów sytuacja powoli wymyka się spod kontroli, a konsekwencje kryzysu mogą okazać się opłakane. W mediach pojawił się ważny komunikat. O szczegółach poinformował serwis RMF24.

Test na koronawirusa powinien być udostępniony dla jak największej liczby Polaków. Zdaniem ekspertów jest to możliwe i pomogłoby opanować sytuację związaną z dramatycznym skokiem zarażeń w naszym kraju. W mediach pojawiło się oświadczenie prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Książka z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Ekspert zaapelował o masowe badanie polskiego społeczeństwa.

Już pewne, premier potwierdza. Nowe obostrzenia dla Polaków mogą wejść za kilka dni, branża turystyczna drży z obawJuż pewne, premier potwierdza. Nowe obostrzenia dla Polaków mogą wejść za kilka dni, branża turystyczna drży z obawCzytaj dalej

Zdaniem eksperta, jeśli test na koronawirusa będzie dostępny na skalę masową, znacznie może to poprawić obecną sytuację w Polsce. Krzysztof Książek z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przyznał, że od momentu wybuchu pandemii laboratoria nauczyły się, jak przeprowadzać badania sprawniej i w większej liczbie. Profesor uważa, że w Polsce ludzie są coraz lepiej wykwalifikowani i należy z tego korzystać.

Test na koronawirusa powinien być robiony na skalę masową. Profesor przyznaje, że to najlepsze wyjście

Jak podkreślił Krzysztof Książek z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, test na koronawirusa nie jest już tajemnicą dla pracowników polskich laboratoriów. Dlatego zdaniem profesora tym bardziej powinno badać się Polaków masowo pod kątem SARS-CoV-2. To mogłoby pomóc zapanować nad obecną sytuacją, która wiąże się z dużym skokiem zarażeń.

Polsat ujawnił plany Kancelarii Premiera. Wielu nie mieści się w głowie, co chcą zrobić z uwielbianym przez turystów obiektemPolsat ujawnił plany Kancelarii Premiera. Wielu nie mieści się w głowie, co chcą zrobić z uwielbianym przez turystów obiektemCzytaj dalej

– Już od sześciu, siedmiu miesięcy powtarzamy, że testowanie jest jedynym sposobem na to, żeby dotrzeć do jak największej liczby zakażonych osób i tu się nic nie zmieniło. Musimy sobie tylko życzyć, żeby testowanie było na coraz większą skalę, ponieważ my od strony laboratoryjnej, od strony instytucjonalnej - jako osoby odpowiedzialne za wykonywanie tych testów - tak naprawdę mamy bardzo duże możliwości i stajemy na wysokości zadania – słowa Krzysztofa Książka cytuje serwis RMF24.

Test na koronawriusa coraz łatwiejszy do przeprowadzenia. Wzrasta efektywność laboratoriów

W swoim oświadczeniu profesor z poznańskiego uniwersytetu przyznał też, że wykonywanych jest coraz więcej testów, co potwierdzają liczby próbek, które każdego dnia trafiają do laboratoriów. Ekspert przyznał też, że znacznie wzrósł poziom wykrywalności w porównaniu do wyników z kwietnia br.

Wprowadzają stan wyjatkowy na 30 dni. Sytuacja za granicą wygląda coraz gorzejWprowadzają stan wyjatkowy na 30 dni. Sytuacja za granicą wygląda coraz gorzejCzytaj dalej

– Natomiast to, co jest najistotniejsze, i to, na co wszyscy zwracamy uwagę, to kwesta skali i dobór grup, które podlegają testowaniu. Obecnie, szczególnie w ostatnich tygodniach, obserwujemy stały wzrost liczby próbek, które do nas trafiają i to ewidentnie jest związane z kierowaniem na badanie przez lekarzy rodzinnych. Dostrzegalne jest także to, że wzrósł odsetek próbek dodatnich - na samym początku pandemii, w marcu, w kwietniu, mieliśmy wykrywalność na poziomie do 5 proc., a teraz - i to się już staje niemalże regułą - mamy do 20 proc. wyników dodatnich – dodaje Książek.

Dzisiaj grzeje: 1. Wiadomo co z wolnym na Wszystkich Świętych, wszystko jasne. Ważna wiadomość dla podróżujących
2. Jesteście za powrotem handlu w niedziele? Dobre wieści. Na sam początek dwa weekendy
3. Porażająca wiadomość z Chin. Wyjawili, gdzie wykryli koronawirusa, cały świat nie dowierza

Obecnie w Polsce odnotowujemy duży skok zachorowań, przybliżając się do niemal 10 tysięcy potwierdzonych przypadków dziennie. Dzisiaj tj. 18 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 8536 zarażonych. W związku z coraz bardziej niepokojącą sytuacją, wprowadzono dodatkowe obostrzenia, które niestety kolejny raz uderzą w sektor turystyczny. Obecnie lokale gastronomiczne mogą funkcjonować do godziny 6:00 do 21:00. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o decyzji rządu w sprawie restrykcji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W kartonie znaleźli szczeniaka wraz z kartką. 12-letni właściciel wyjawił historię psa w rozpaczliwym liście
  2. Hakerzy włamali się na konta społecznościowe posłanki. Wiemy jak się zabezpieczyć, jest jeden ważny szczegół
  3. Anna utknęła w Grecji na kwarantannie. Nie wytrzymała, powiedziała jak całą prawdę. Skandal
  4. Lasy Państwowe pokazały niebywałe nagranie. Czarna "zjawa" przemierza lasy
  5. Minister nie wytrzymał, na antenie zwrócił się do Polaków. Chodzi o wyjazdy na 1 listopada
  6. Kiedy może zakończyć się pandemia? Są nowe prognozy ekspertów

Źródło: RMF24

Następny artykuł