teneryfaFot. screen/www.youtube.pl/ tusantacruz

Zamawiaj bilety i leć na Teneryfę. "Pogrzeb sardynki" to wyjątkowa uroczystość, której nie możesz przegapić

Teneryfa to nie tylko plaża i ciepłe wody Oceanu Atlantyckiego. Kultura na wyspie ma ognisty, hiszpański charakter, co widać zwłaszcza w czasie karnawału. Wydarzenie kończące zabawę jest jedyne w swoim rodzaju.

Teneryfa przygotowuje się do szalonej zabawy karnawałowej, na którą chętnie przybywają turyści. Niewiele osób wie o tradycji, która kończy radosne świętowanie i pozwala wkroczyć w czas Wielkiego Postu. "Pogrzeb sardynki" jest wydarzeniem, które przykuwa uwagę i zadziwia osoby spoza hiszpańskiego kręgu kulturowego.

Katastrofa samolotu w USA. Wszyscy pasażerowie i pilot zginęliKatastrofa samolotu w USA. Wszyscy pasażerowie i pilot zginęliCzytaj dalej

Parady na ulicach Santa Cruz są organizowane niemal z rozmachem tych w Rio de Janeiro. Ogromne, bogato ozdobione platformy przejeżdżają ulicami miasta, a na nich tancerze w kolorowych strojach zapraszają do zabawy. Barwne widowisko jest efektem całorocznych przygotowań, mających inny motyw przewodni każdego roku. W pierwszym tygodniu zabawy wybiera się Królową Karnawału, by później rozpocząć fiestę trwającą kilkanaście dni.

Teneryfa świętuje wyjątkowo hucznie

Muzyka i tańce wypełniają ulice miasta każdego dnia. Kulminacyjnym momentem jest wielka parada, w którą zaangażowane są najlepsze grupy taneczne. Wszyscy mieszkańcy biorą udział w zabawie, zakładając kolorowe stroje zgodnie z motywem przewodnim w danym roku. Ostatni dzień karnawału musi być huczny, by zapadł w pamięć na długie lata.

Następnego dnia odbywa się "Pogrzeb Sardynki", którego tradycja wywodzi się z greckich Dionizji. W krajach chrześcijańskich próbowano zerwać z tym zwyczajem, jednak ewoluował i na Teneryfie przerodził się w osobliwe wydarzenie. Sardynka jest symbolem ducha karnawału, który umiera wraz z nastaniem Wielkiego Postu. Ryba wykonana z papieru jest obwożona po mieście na platformie, która dociera do placu Espana. Tam odbywa się symboliczny pogrzeb, któremu towarzyszą ubrani na czarno żałobnicy. Sardynka zostaje spalona, a po ulicach niesie się lament wdów, wdowców i płaczek. Biorąc udział w tym wydarzeniu warto zabrać ze sobą czarną suknię czy płaszcz.

Długa tradycja

W dawnych czasach ta tradycja była niezwykle popularna również w Madrycie. Nad rzeką Manzanares słomiana kukła trzymająca w ustach sardynkę była głównym bohaterem spektaklu. Ryba owinięta w całun i ułożona w pudełku była puszczana na wodę, a kukłę palono na stosie na zakończenie obchodów. Sardynka nie była wówczas papierową rybką, lecz kawałkiem słoniny lub półtuszą wieprzową.

Można jeszcze kupić bilety na Teneryfę, gdzie 26 lutego odbędzie się "Pogrzeb Sardynki" i zobaczyć to na własne oczy. Gorący karnawał i zakończenie inne niż gdziekolwiek na świecie pozostawi w pamięci piękne wspomnienia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje lider Budki Suflera. Muzyk zmagał się z nowotworem, miał 69 lat
  2. Pierwsze objawy miażdżycy mózgu. Jej powikłania są niezwykle niebezpieczne
  3. Nad Europę nadciąga huragan. Mieszkańcy muszą być gotowi, będzie bardzo niebezpiecznie
  4. Śnieżny Księżyc już wkrótce pojawi się na niebie. Nie przegap szansy, zdarza się bardzo rzadko
  5. Pracownica hostelu nie wytrzymała. Opowiedziała o najbardziej żenującej sytuacji, jaką przeżyła
  6. Najsmutniejsze wieści z Watykanu o Benedykcie XVI. 92-letni papież emeryt niestety jest na skraju, cały świat się modli

Źródło: National Geographic

Następny artykuł