Temperatura w Arktyce ma być coraz wyższaGoogle Maps (screen)

Padł kolejny rekord. Naukowcy są zaskoczeni, jak sytuacja szybko postępuje. Negatywne skutki można jeszcze powstrzymać

Temperatura na północy Ziemi jest coraz większa. W Arktyce odnotowano najwyższą temperaturę od ponad 40 lat. Wynika to z globalnego ocieplenia. Naukowcy uważają, że proces da się jeszcze zatrzymać.

Temperatura najwyższa od ponad 40 lat. Odnotowano ją w Arktyce, na norweskim archipelagu Svalbard. Termometry pokazały tam 21,2 stopnia Celsjusza. To niepokojąca informacja, jednak naukowcy uważają, że proces ocieplania można zatrzymać.

Tragedia na północy Polski. Urodziny nad jeziorem zamieniły się w koszmarTragedia na północy Polski. Urodziny nad jeziorem zamieniły się w koszmarCzytaj dalej

Wysoka temperatura w Arktyce

Wcześniejszy rekord odnotowany był w 1979 roku, kiedy zarejestrowano temperaturę w wysokości 21,3 stopni Celsjusza. Teraz ten rekord został pobity. Zazwyczaj w Arktyce o tej porze termometry pokazują od 5 do 8 stopni. Prognozy pokazują jednak, że na Svalbardzie będzie coraz cieplej. Według przewidywań naukowców średnia temperatura wzrośnie nawet o 10 stopni Celsjusza. Ma się tak stać między 2070 a 2100 rokiem.

Proces ocieplania rozpoczął się już w 1971 roku. Od tamtej pory do 2017 roku temperatury wzrosły o 5 stopni. Naukowcy mówią, że powodem jest coraz większa ilość emitowanych gazów cieplarnianych. Proces można zatrzymać, choć nie jest to łatwe. Potrzebna byłaby drastyczna zmiana na świecie. Ludzie musieliby o wiele bardziej dbać o ekologię.

Dzisiaj grzeje: 1. Porażające sceny na pogrzebie Andrzeja Strzeleckiego. Nikt się nie spodziewał
2. Dramatyczna sytuacja w Karpaczu. Włos się jeży. Skutki mogą być niewyobrażalne
3. NBP ma bardzo złe wieści dla pracowników. Niektóre marzenia muszą odłożyć w kąt

Ostatnio naukowcy poinformowali o jeszcze innej, negatywnej prognozie. Emisja CO2 ma przyczynić się do wyginięcia jednego z gatunków zwierząt, którego życie jest w dużej części zależne od istnienia pokrywy lodowej. Pisaliśmy o tym tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ząb wypadł dziennikarce na antenie. Wszystko emitowano na żywo, widzowie nie mogą uwierzyć
  2. Tragiczna wiadomość obiegła media. Nie żyje 19-letni ulubieniec fanów, zginął w dramatycznym wypadku
  3. Cios poniżej pasa. Krystyna Pawłowicz okrutnie zakpiła z urody swojej politycznej przeciwniczki, przypominamy
  4. Córka Adama Małysza wstawiła piękne zdjęcia. Była w magicznym miejscu
  5. Turystka na szlaku spotkała niedźwiedzia. Trudno uwierzyć, co się stało później [film]
  6. Pięknie jak w Mielnie, ale dużo taniej. Polski kurort, który uwielbiają turyści
  7. Tragedia samotnej matki z programu "Nasz nowy dom". Spłonął jej dach nad głową, w pożarze zginął ukochany przyjaciel rodziny

źródło: Interia

Następny artykuł