temperatura w Helsinkach przekracza 33 st. C.Fot. Pixabay.com/Monkeyiron

Sytuacja, jakiej nie było od 80 lat. Mieszkańcy nie mogą uwierzyć, a jednak

Temperatura w Polsce jeszcze nie osiągnęła wyjątkowo wysokiego poziomu, lecz w innych częściach Europy odnotowuje się rekordy. Więcej niż 30 stopni Celsjusza to codzienność na południu, ale na północy zdarza się rzadko.

Temperatura, jaka panuje obecnie w Finlandii, zaskoczyłaby wielu turystów. Spodziewamy się chłodu, a tymczasem termometry w Helsinkach wskazują 33 stopnie C. Upały utrzymują się tam już od dłuższego czasu, a do tego brakuje opadów deszczu, co stwarza zagrożenie pożarowe w lasach. Wielu Polaków z pewnością chętnie wymieniłoby kilka deszczowych dni w zamian za gorące i słoneczne.

W ciągu 4 miesięcy 200 tysięcy polskich turystów dostanie pieniądze. Nie chodzi o bonW ciągu 4 miesięcy 200 tysięcy polskich turystów dostanie pieniądze. Nie chodzi o bonCzytaj dalej

Temperatura, jakiej nie było od 80 lat

W czwartek w stacji pomiarowej w Niinisalo w południowo-zachodniej części kraju odnotowano 33,4 stopnia C. Jak poinformował Fiński Instytut Meteorologiczny, poprzednio w czerwcu powyżej 33 stopni ciepła było w kraju w 1939 r. Najwyższa temperatura w czerwcu w Finlandii, tj. 33,8 stopnia, została zarejestrowana w 1935 roku.

Wysokie temperatury występują na terenie całego kraju, a w wielu regionach średnia temperatura jest obecnie wyższa przynajmniej o sześć stopni niż zwykle o tej porze roku. W tym miesiącu zanotowano już kilkanaście upalnych dni (w Finlandii oficjalnie mówi się o upale, gdy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza). Meteorolodzy zapowiadają, że będzie ich nawet 20, chociaż zwykle jest ok. 8.

Dzisiaj grzeje: 1. Przywracają kwarantannę, sytuacja jest zła, nie było wyjścia. Media obiegły porażające doniesienia z Chorwacji
2. Dobra zmiana dla wielu polskich kierowców. Uprzykrzający życie przepis będzie mniej doskwierał

Również woda w jeziorach jest cieplejsza niż w ubiegłych latach. W czwartek Fiński Instytut Środowiska (Syke) podał, że temperatura wody w jeziorach jest obecnie wyższa średnio o 3-7 stopni. W południowej i środkowej części kraju waha się w granicach 20-24 stopni, zaś na północnych terenach sięga 21 stopni. W morzu możemy się spodziewać od 10 do 22 st. C.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Adam Małysz w końcu przerwał milczenie. Ujawnił przed tysiącami fanów, jak się czuje, współczujemy
  2. "Wiadomości TVP bez skrupułów zmanipulowały jej wypowiedź. Zadziwiające sceny na antenie, jest mocna odpowiedź
  3. Tysiące Polaków dostanie bilety 80% taniej. Już pewne, można rezerwować
  4. Przykre wyznanie Ministerstwa Zdrowia o wakacjach. Nie ma już wątpliwości, niestety
  5. Cejrowski posunie się do ostateczności. Powiedział wszystko, stracił cierpliwość do rządu
  6. Pitbull rzucił się na dziecko. Kamery nagrały wszystko, chłopiec nie miał szans sam się uwolnić

Źródło: RMF 24

Następny artykuł