Temperatura na Syberii rozpieszcza.Fot. Uni001/ Pixabay

Niewiarygodne zjawisko, pierwszy raz od 60 lat. Mieszkańcy nie mogą uwierzyć w zdarzenia za granicą

Temperatura w tym regionie naprawdę rozpieszcza. Od prawie 60 lat nie było tu tak gorąco. Mieszkańcy nie pamiętają takich upałów o tej porze roku.

Temperatura w całym kraju bije rekordy, ale to jeden region znany z rześkich wiosen zadziwia synoptyków. Od tygodni wskaźniki sięgają tam 30°C, a nawet 35°C. Niestety są też złe strony tegorocznych zmian. Lód na rzekach pęka miesiąc przed standardowymi upałami, a lasy zaczynają płonąć. Jest też zadziwiająco dużo kleszczy.

Ile będą kosztować Polaków wakacje w górach? Ceny wyszły na jawIle będą kosztować Polaków wakacje w górach? Ceny wyszły na jawCzytaj dalej

Temperatura iście syberyjska

W całej Rosji notowane są rekordowe temperatury, jednak paradoksalnie najcieplej jest na Syberii, która w szerszym odbiorze nie kojarzy się z falą upałów. Temperatura na terenie zachodniej części regionu sięga od 30° C do nawet 35° C. Najwyższe temperatury w regionie notowano w 1947, 1957 i 1962 roku. Także Nowosybirsk, stolica Syberii zmaga się z upałami, ale nie tylko. Krasnojarsk, obwód omski, tomski i kemerowski – tam też nie ma mowy o ochłodzeniach. Jest to konsekwencja przybycia południowo-zachodniego frontu, którego źródeł można doszukiwać się aż w Iranie.

Również sama przyroda odczuwa zmiany lokalnego klimatu. Zazwyczaj kwitnące w połowie maja jabłonie wypuściły pączki już w kwietniu, czyli kilka tygodni przed czasem. Podobnie sprawa się ma z topolami, które będą zmorą dla alergików przynajmniej do końca czerwca. Wcześniej puściły też lody na okolicznych rzekach i jeziorach.

Temperatura dla krwiopijców

Rosyjskie upały mają też swoją mroczniejszą stronę. Okazuje się, że rekordowe wzrosty temperatury przełożyły się na wzmożoną aktywność kleszczy. Dla przykładu, w okolicach Tiumenia (na północ od granicy z Kazahstanem) lekarze codziennie odnotowują przynajmniej 100 przypadków ukąszeń przez kleszcze. Liczba szkodników wzrosła aż 200 razy powyżej normy. W obwodzie kemerowskim ponad 1000 osób zgłosiło się z ukąszeniami. Tym samym istnieje ryzyko wybuchu epidemii boreliozy. Co gorsza, wysoka temperatura sprzyja łamaniu zasad dystansu społecznego. Ponadto, odnotowano coraz więcej pożarów lasów.

Dzisiaj grzeje: 1. Uderzyła plaga, wszystko nagrali. Porażający film trafił do sieci, straty są gigantyczne
2. Tak mocnych słów nie spodziewał się nikt, nawet po Trumpie. Padły wyjątkowo ostre zarzuty wobec Chin

- Nie było wiosny ani tygodniowego łagodnego wzrostu temperatury. Ktoś właśnie kliknął przycisk "gorące powietrze" pod koniec kwietnia i zaczęło się lato. Urodziłem się na Syberii i mieszkam tu od sześćdziesięciu lat, ale nie pamiętam ani jednej takiej wiosny - mówi cytowany przez Polsat News Siergiej Zubczuk z Barnauł.

ZOBACZ TAKŻE:

   1. Można dostać nawet 10 tysięcy złotych mandatu za drobne przewinienie na mieście. Każdy powinien je poznać
   2. Dramat w lesie. Ktoś porzucił psa w katastrofalnym stanie. Prezydent zareagował
   3. Milionom ludzi zagraża nie tylko koronawirus. Żywioł uderzy w środę za granicą
   4. Dziecko z Polski zaginęło 26 lat temu. Właśnie odnalazła się na drugim końcu świata?
   5. 97 milionów ludzi i żadnego zgonu. Nikt inny nie poradził sobie z epidemią tak jak oni
   6. Tragiczna śmierć popularnego gwiazdora. Zginął na oczach swojego małego synka

Źródło: Polsat News

Następny artykuł