telefon w samolocieFot. unsplash.com/@stephenleo1982

Używasz telefonu w samolocie? Ekspert wyjaśnia, dlaczego nie można tego robić

Telefon powinien być wyłączony w czasie lotu lub mieć ustawiony tryb samolotowy. Stewardessy proszą nas o to zawsze przed startem dodając, że urządzenia takie jak tablety i laptopy również powinny pozostać wyłączone.

Telefon cały czas trzymamy przy sobie, łatwo więc zapomnieć, że mamy go w kieszeni w czasie podróży samolotem. Na szczęście jednym z elementów wymienianych przez załogę samolotu w czasie przekazywania instrukcji bezpieczeństwa jest prośba o wyłączenie wszelkich urządzeń. Zanim samolot oderwie się od ziemi, powinniśmy już mieć zapięte pasy i "unieszkodliwione" telefony.

Z ostatniej chwili: Lekarz, który miał bliski kontakt z prezydentem Rosji ma koronawirusaZ ostatniej chwili: Lekarz, który miał bliski kontakt z prezydentem Rosji ma koronawirusaCzytaj dalej

Telefon może być źródłem problmemów

John Walton jest dziennikarzem i Telenonekspertem w dziedzinie lotnictwa. Na łamach serwisu Lonely Planet wyjaśnił, dlaczego zawsze lepiej używać trybu samolotowego. Okazuje się, że telefony nieustannie wysyłają i odbierają sygnały, dzięki stacjom przekaźnikowym. Pozostawiając je aktywne, narażamy sprzęt na pokładzie samolotu, poprzez zakłócanie fal elektromagnetycznych. Nie zawsze wystąpią takie zakłócenia, lecz należy pamiętać, że niektóre maszyny były skonstruowane w czasach sprzed popularyzacji telefonów komórkowych i to właśnie one są szczególnie narażone.

Chociaż nowe samoloty są zwykle odporne na takie zakłócenia, lepiej nie ryzykować. Gdy załoga prosi nas o wyłączenie urządzeń, powinniśmy to zrobić i powstrzymać się od ponownego włączenia przed opuszczeniem pokładu. Ten drobny szczegół nie powinien nam sprawiać problemów, a może wpłynąć na bezpieczeństwo wszystkich osób na pokładzie.

Dzisiaj grzeje: 1. Dyrektor WHO pogrzebał wszelkie nadzieje dla jednego regionu. "Do końca jeszcze daleko, będzie długa bitwa"
2. RMF: Wyjście z domu tylko w pojedynkę, nowe limity sklepach. Rząd wzmocni dzisiaj ograniczenia

Prawdopodobnie nic się nie stanie, jeśli pozostawimy urządzenie aktywne przez cały lot. Sytuacje, w których sprzęt elektroniczny zakłócał pracę urządzeń w kokpicie, zdarzały się bardzo rzadko, mimo wszystko warto przestrzegać zaleceń.

- To, że latanie samolotem jest bezpieczniejsze niż jazda samochodem czy przechodzenie przez ulicę (...) spowodowane jest właśnie ogromną ostrożnością. 'Prawdopodobieństwa' i 'większości'? Nie ryzykuj. Włącz tryb samolotowy, gdy jesteś o to proszony - zwrócił uwagę Walton.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska pielęgniarka ujawniła gorzką prawdę. Przed wejściem do szpitala musi robić upokarzającą rzecz, hańba
  2. Przełomowy prototyp respiratora. Zamiast kilkudziesięciu tysięcy będzie kosztował kilkaset złotych
  3. Arcyważny apel papieża Franciszka. Dotyczy każdego kraju na świecie
  4. Tragiczna granica przekroczona przez Włochy. Liczba zmarłych jest przytłaczająca
  5. 56 tys. mandatów w 3 dni. Porażające ignorowanie kwarantanny w europejskim kraju
  6. Kiedy wrócą rozgrywki piłkarskie? UEFA podała ważną informację

Źródło: Gazeta.pl

Następny artykuł