Tatry z małpkami.Fot. Instagram.com/tatrzanskiparknarodowy (zdjęcie ilustracyjne)

Okropna plaga w Tatrach. W głowie się nie mieści, skandal

Tatry w trakcie rekordowego sezonu walczyły nie tylko ze ściskiem na szlakach, ale i nowych “lokatorach” południa. Niecodzienny krajobraz polskich gór stał się obiektem kontrowersji zarówno wśród pracowników TPN-u, jak i zespołów ratunkowych.

Tatry cieszą się sporą bioróżnorodnością - począwszy od kozic, poprzez susły, wilki, a skończywszy na niedźwiedziach, jednak najpewniej żaden z pracowników Parku Narodowego nie zakładał, że tegoroczny sezon minie pod znakiem “małpek”. Nie chodzi o import nowego gatunku, a o śmieci pozostawiane przez turystów.

Są poszkodowani i ranni. Tragedia na południu Polski. Podróżowali autokaremSą poszkodowani i ranni. Tragedia na południu Polski. Podróżowali autokaremCzytaj dalej

Polskie Tatry z małpim gajem

Jak podają dziennikarze Gazety Krakowskiej, tylko w lipcu i sierpniu w Tatry wyszło ponad 1,280 mln turystów. Rekordowe kolejki na szlakach (do na bieżąco dokumentował TPN na swoim Imstagramie), ścisk i ogrom śmieci - tak można podsumować sezon covidowy na polskim południu. Jeśli chodzi o ten ostatni element tegorocznych poczynań urlopowiczów, zarówno w lasach, na ścieżkach, czy w okolicach schronisk, pojawiło się wyjątkowo dużo niewielkich buteleczek.

– W tym roku musieliśmy zmierzyć się z nowego rodzaju śmieciami. To szklane butelki, małe piersiówki [...] Te buteleczki są szklane, mają swoją wagę. Wygląda na to, że wiele osób po prostu je wyrzucało. Dla nas jest to spory kłopot. Bo musimy te butelki zbierać, a że mają ona swoją wagę, stanowi to dla nas także problem jeśli chodzi o ich zniesienie – wyjaśnia w rozmowie z Gazetą Krakowską Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

Tatry z promilami

Co ważne jednak, samo porzucenie popularnych “małpek” poprzedza pewien “rytuał”, który niekoniecznie powinien mieć miejsce na szlakach turystycznych. O ile schroniska, czy hotele mają pewną dozę tolerancji względem korzystania z asortymentu sklepów nocnych, to Tatry nie wybaczają błędów. Dla przykładu, ratownicy z TOPR-u interweniowali w sprawie mężczyzny, który po spożyciu zasnął na szlaku. Akcja zespołu musiała być o tyle szybka, że zapadała noc - a tatrzańskie lasy skrywają niejednego drapieżnika, o wiele groźniejszego, niż samotne “małpki”.

Dzisiaj grzeje: 1. Górale z Zakopanego nie mieli litości. Ostro o Polakach: "tylko chińską zupkę, chleb, pasztety, płatki"
2. Wiadomości TVP przekroczyły wszelkie granice. Kolejny raz uderzają i upokarzają ludzi na wizji

- Niestety, zdarza się, że spotykamy turystów, którzy tego alkoholu za dużo spożywają na szlaku. Taka sytuacja z pijanym człowiekiem, który słania się na nogach, a znajduje się w terenie górzystym, jest trudna dla nas jako służb, żeby mu pomóc. Do takiej osoby, choć de facto nic jej nie dolega, muszą dotrzeć pracownicy parku, albo ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – podkreśla cytowany przez Gazetę Krakowską Grzegorz Lorek, zastępca komendanta straży TPN.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Za nami kolejne wakacje. Pod względem frekwencji niewiele różniły się od poprzednich. Mandatów było mniej, za to sezon obfitował w remonty szlaków. Pojawiły się także nowe e-usługi: parking i ubezpieczenie PZU NNW Na Szlaku. ???? W wakacje łącznie odnotowaliśmy 1 280 604 wejścia. W 2019 roku w analogicznym okresie było to 1 345 975 wejść. Największą popularnością cieszyły się szlak do Morskiego Oka, Dolina Kościeliska oraz Kuźnice jako punkt wyjścia. ???? Prowadzone były remonty szlaków. Za nami naprawa dwukilometrowego fragmentu drogi do Morskiego Oka, szlaku Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch oraz Sucha Przełęcz – Przełęcz Liliowe. Zakończyliśmy też prace remontowe szlaków w Tatrach Zachodnich, w Dolinie Jarząbczej. Nową nawierzchnię zauważą turyści zmierzający na Świnicę oraz na Krzyżne z Doliny Pańszczycy. Wciąż trwają roboty na odcinkach Morskie Oko – Świstówka, Krzyżne – Dolina Pięciu Stawów oraz Żleb Kulczyńskiego. Remontowany jest też szlak w Dolinie Suchej Wody Gąsienicowej pomiędzy Brzezinami a Halą Gąsienicową. ???? – W minione wakacje nasze służby wystawiły mniej mandatów niż o tej porze ubiegłego roku – mówi Grzegorz Lorek, zastępca komendanta Straży Parku. Najczęstsze wykroczenia to schodzenie ze szlaków, wjazdy różnymi pojazdami na drogi wewnętrzne, biwakowanie i wprowadzanie psów. ???? Sporym problemem okazały się psy, wprowadzane przez właścicieli bądź samotnie błąkające się po szlakach. – Wielokrotnie psy były sprowadzone, zawsze są karmione i pojone, publikujemy też ich wizerunek w mediach społecznościowych i szukamy właścicieli. Jeśli to się nie udaje, przekazujemy psa do schroniska – zwraca uwagę Lorek. ???? Okres wakacyjny to również czas testowania nowych usług. Pierwsza z nich to e-parking. Turyści chcący dojechać samochodem na Łysą Polanę bądź Palenicę Białczańską musieli dokonać wcześniejszej rezerwacji miejsca za pośrednictwem strony tpn.pl. ???? Kolejna nowość to możliwość kupienia przez Internet krótkoterminowego ubezpieczenia NNW w Tatrach, przygotowanego przez PZU we współpracy z TPN. Ubezpieczenie kosztuje 2,50 zł za dzień i można je wykupić je stronie www.nnwnaszlaku.pl. Więcej informacji: tpn.pl/nowosci fot. Marcin Strączek-Helios

Post udostępniony przez Tatrzański Park Narodowy (@tatrzanskiparknarodowy)

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające nagranie trafiło do sieci. Kobieta znęcała się nad psem na oczach dzieci
  2. Zaskakujący easter egg w systemie Windows 95. Znalezienie go trwało 25 lat
  3. Szelągowska powaliła fanów na łopatki. Widok, którego nie zapomną, wszystko na plaży podczas urlopu
  4. Zrobili sobie rodzinne zdjęcie przy stole. Dopiero później odkryli szczegół, który ich zamurował
  5. Bezwzględny żywioł uderzył, 200 tys. osób ucieka. Media obiegła tragiczna wiadomość ze świata
  6. Wolontariusze odebrali policjantowi skrajnie zaniedbane psy. Teraz policja weszła do ich domów, oburzający powód

Źródło: Wirtualna Polska/ Gazeta Krakowska

Następny artykuł