Szwecja została odizolowanafot. pixabay.com/Free-Photos

Mieli wyjątkowe relacje. Dziś nie jest już tak dobrze, jak było przed pandemią

Szwecja wybrała inną drogę w czasie pandemii niż jej sąsiedzi i zdecydowana większość Europy. To doprowadziło do nieporozumień i utraty zaufania. Sytuacja się poprawia, ale chłodne relacje mogą utrzymywać się długo i doprowadzić do przykrych konsekwencji dla gospodarki.

Szwecja nie zamknęła granic dla swoich sąsiadów, ale oni nie wpuszczają Szwedów do siebie. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Finlandia, Norwegia i Dania zamknęły się i nie nawiązują kontaktów z tym krajem. Zwykle aktywnie współpracowali, lecz teraz powróciły czasy izolacji i nieufności, a wszystko ze względu na dużą liczbę zakażeń.

Padły strzały. Mimo ostrzeżeń nie zatrzymali się. Niestabilna sytuacja na otwartych wodach na Bliskim WschodziePadły strzały. Mimo ostrzeżeń nie zatrzymali się. Niestabilna sytuacja na otwartych wodach na Bliskim WschodzieCzytaj dalej

Szwecja jest traktowana jak zagrożenie

W regionach przygranicznych mieszkańcy czują się nieswojo. Już dawno zapomnieli o istnieniu granic, a teraz nie mogą spotkać się ze znajomymi, chociaż dzieli ich mała odległość. Po trzech miesiącach izolacji obawiają się, że dobre relacje, jakie istniały pomiędzy krajami Skandynawi, już nigdy nie powrócą. Od 66 lat te cztery kraje tworzyły wspólnotę, która dawała im poczucie bezpieczeństwa i gwarancję swobodnego działania tak, jakby granice nie istniały.

Wiele osób żyło z tego, że w Szwecji pojawiali się jednodniowi odwiedzający z Norwegii czy Finlandii. Galerie handlowe stoją puste, sklepy z pamiątkami mogą nawet nie otwierać drzwi. Biznes korzystający z wolności podróżowania wiele traci.

Sąsiedzi się od nich odcięli

– Wielu ludzi zarówno z sektora prywatnego jak i publicznego czuje się zdradzonych przez zamknięcie granic – powiedział POLITICO Philip Sandberg, burmistrz Lund na południu Szwecji, miasta położonego pół godziny jazdy od mostu do Danii. – Trudno jest wierzyć w kontynuowanie integracji w przyszłości, skoro sprawy mogą się tak zmienić z dnia na dzień - dodał.

Dzisiaj grzeje: 1. Są ofiary. Dramat Polaków nadszedł w jednej chwili, nic nie mogli zrobić. Tragiczne doniesienia z Islandii

Odmienne podejście do kwestii walki z koronawirusem i powstrzymaniem epidemii doprowadziło do kryzysu zdrowotnego. W Szwecji zauważono dużo większą śmiertelność niż w przypadku sąsiednich krajów, a to wzbudziło niepokój. Teraz możemy już mówić o kryzysie dyplomatycznym, ponieważ napięcia przy granicach rosną. Nikt nie chce współpracować ze Szwedami, obawiając się wzrostu liczby zachorowań.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybory prezydenckie 2020. Gwiazdy polskiego sportu tłumnie poszły do urn (FOTO)
  2. Awantura w lokalu wyborczym. "Pomocnik dziennikarza TVP nie chciał się wylegitymować"
  3. Tysiące Polaków dostanie bilety 80% taniej. Już pewne, można rezerwować
  4. Przykre wyznanie Ministerstwa Zdrowia o wakacjach. Nie ma już wątpliwości, niestet
  5. Cejrowski posunie się do ostateczności. Powiedział wszystko, stracił cierpliwość do rządu
  6. Pies tonął na jej oczach. Właścicielka rzuciła się do wody, fale przykryły ją

Źródło: Onet

Następny artykuł