Turysci.pl
Szef MSZ komentuje paszporty szczepionkowe

fot. pixabay.com/jackmac34/zdjęcie poglądowe

Szef MSZ komentuje paszporty szczepionkowe i kwestię podróży poza UE

14 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Szef polskiego MSZ został zapytany o kwestię ewentualnego poluzowania obostrzeń dla podróżnych z Czech oraz Węgier. Podkreślił, że za kilka tygodni „i tak będzie po wszystkim", bo wprowadzone zostaną paszporty szczepionkowe. Odniósł się również do tematu wpuszczania podróżnych z krajów nienależących do Unii Europejskiej.

  • Zbigniew Rau w Łodzi spotkał się z szefami Grupy Wyszehradzkiej. Został zapytany o ewentualne znoszenie obostrzeń dla podróżnych z Czech i Węgier

  • Stwierdził, że aby dołączyć do porozumienia, konieczna jest dodatkowa decyzja ministra zdrowia. Zaznaczył jednak, że niedługo podróże po Europie będą już możliwe

  • Szef MSZ zaznaczył, że dodatkowych ustaleń potrzeba również w kwestii zezwolenia na swobodne podróże poza UE

Zdaniem szefa MSZ, Zbigniewa Rau, już za kilka tygodni swobodne podróże po Europe będą możliwe. Jest to wyraźne nawiązanie do daty wprowadzenia tzw. paszportów szczepionkowych, nad którymi pracuje Komisja Europejska. W ostatnim czasie pojawiły się sugestie, że termin wejścia w życie Certyfikatów może się opóźnić, polityk jednak wyraźnie wskazuje je jako szansę na swobodne przekraczanie granic państw członkowskich.

Szef MSZ o paszporcie szczepionkowym i otwieraniu granic

Po spotkaniu z przedstawicielami Grupy Wyszehradzkiej Rau został zapytany, czy możliwe będzie zniesienie ograniczeń w podróżowaniu między Polską, Węgrami i Czechami. Zauważył, że aby taka decyzja była możliwa, potrzebna by była dodatkowa zgoda ministra zdrowia.

Włochy otwierają granice. Podpisano dokument

Włochy od niedzieli otwierają granice dla podróżnych z zagranicy

CZYTAJ DALEJ

Szef MSZ stwierdził, że „sprawa jest otwarta", ale zaraz potem zauważył, że już za kilka tygodni kwestia ta zostanie rozwiązana „w wymiarze europejskim". Podkreślił także, że takie poluzowanie ograniczeń nie jest takie łatwe, bo np. na Węgrzech odbywają się szczepienia preparatami, które nie zostały zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków.

Biorąc pod uwagę ten problematyczny aspekt, Zbigniew Rau przywołał również kwestię otwarcia granic Polski dla podróży poza Unię Europejską. KE od pewnego czasu namawia kraje do takich działań, szef polskiego MSZ podkreśla, że w tej kwestii również niezbędna będzie decyzja resortu zdrowia.

Jak zaznaczył, taka opinia motywowana jest kwestiami zdrowotnymi, a nie politycznymi. Wyraził zrozumienie zasadności takiej propozycji, ale jednocześnie zwrócił uwagę, że zupełne otwarcie granic to działania dotyczące nie tylko Grupy Wyszehradzkiej i UE. Przywołał tu inne partnerskie państwa, takie jak m.in. Czarnogórę czy Serbię.

5 europejskich krajów chce otworzyć dla siebie granice

W czwartek za poluzowaniem obostrzeń dla osób podróżujących opowiedzieli się szefowie dyplomacji krajów Grupy C5, czyli Słowenii, Węgier, Austrii, Słowacji oraz Czech. Zgodnie z informacjami, które pojawiły się w mediach, układ miałby umożliwić przejazdy między państwami, które podpisały umowy na szczeblu regionalnym lub umowy dwustronne.

Zgodnie z zapowiedziami, nowe ustalenia mogłyby wejść w życie jeszcze przed rozpoczęciem letniego sezonu turystycznego. Wyprzedzić by miały też powstanie unijnych Certyfikatów, co ogłosił szef dyplomacji Słowacji, Ivan Korczok, cytowany przez TVN24. Działania te mają na celu przede wszystkich odmrożenie sektora turystycznego, który znacząco ucierpiał w wyniku lockdownów oraz kryzysu pandemicznego.

Pomysłodawcy podkreślali, że miałoby być to rozwiązanie tymczasowe i dotyczące osób zaszczepionych. Już wczoraj zapowiadano, że rozmowy na ten temat prowadzone będą także z Polską. Już wtedy jednak zwracano uwagę na problem migracji ludzi, którzy przyjęli szczepionki niezatwierdzone przez EMA.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Polskie Radio24

Podobne artykuły

PKP uruchamia nowy rozkład jazdy

Polska

Od niedzieli zmiana kolejowego rozkładu jazdy. Ruszają wakacyjne połączenia

Czytaj więcej >
Skarb ukryty w Polsce

Polska

Ogromny skarb może być ukryty w Polsce. Prawdziwe złoto, niesamowite

Czytaj więcej >
Trwa akcja ratunkowa w Niechorzu

Polska

Akcja ratunkowa w Niechorzu. Plażowiczów wciągnął prąd wodny

Czytaj więcej >

Polska

Turyści tłumnie wyjeżdżają z Zakopanego. Plany pokrzyżowała pogoda

Czytaj więcej >

Polska

Pożar lasu na zboczu Baraniej Góry. W akcji wziął udział samolot gaśniczy

Czytaj więcej >
Nie żyje polska podróżniczka

Polska

Nie żyje Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Legenda polskiego żeglarstwa

Czytaj więcej >