Syberia z tajemniczym kraterem.Fot. Google Maps

Nagle ujrzeli wielką dziurę. Zaniemówili. "Obiekt jest wyjątkowy"

Syberia kolejny raz stała się obiektem wyjątkowego zainteresowania ze strony krajowych naukowców. Zarówno miejscowi badacze, jak i akademicy ze stołecznej Moskwy, cyklicznie spotykają się na dalekiej północy, a to za sprawą obiektu, który może doczekać się niemałej liczby publikacji.

Syberia cieszy się posiadaniem wielu punktów, które bez większej wątpliwości mogą uchodzić za unikalne atrakcje turystyczne, jednak pewne zjawisko przykuwa szczególną uwagę. Na półwyspie Jamał znajduje się krater, który już wkrótce może “urosnąć” do rangi miejscowej legendy.

Od 2 września zakaz. Już jest rozporządzenieOd 2 września zakaz. Już jest rozporządzenieCzytaj dalej

Syberia: Tajemniczy krater pod okiem badaczy

Według ustaleń dziennikarzy Onetu, północna Syberia pierwszy raz od 2014 roku stała się miejscem “powstania” kolejnego krateru, którego głębokość szacowana jest na około 50 metrów. Punkt został przypadkowo zajerestrowany przez ekipę stacji telewizyjnej Vesti Jamał, która nie spodziewała się (możliwie) przełomowego odkrycia. Teraz sprawą zajęli się rosyjscy naukowcy.

- To, co dziś widzieliśmy, jest uderzające pod względem wielkości. [...] To są kolosalne siły natury, które tworzą takie obiekty - stwierdził, cytowany przez redakcję Onetu, dr Jewgienij Czuwilin, główny badacz z Instytutu Nauki i Technologii w Skołkowie.

Syberia z wyjątkowym kraterem

Jak podaje redakcja Siberian Times, na którą powołuje się m.in. polski Onet, podobne kratery są określane przez specjalistów mianem hydrolaccoliths lub bulgunnyakhs. “Okaz” z półwyspu Jamał ochrzczony numerem 17 jest o tyle imponujący, że cieszy się największymi gabarytami wśród “rodzeństwa” powstałego podczas topnienia wiecznej zmarzliny. Badacze zaznaczają, że takie obiekty mają również ciemniejszą stronę. W przypadku odwiertów pod np. gazociągi, substancje zbierane pod powierzchnią mogą doprowadzić do eksplozji.

Dzisiaj grzeje: 1. Główny inspektor sanitarny ostrzega. Już niedługo nawet kilka tysięcy zachorowań jednego dnia
2. Z ostatniej chwili. Poważne zmiany na liście krajów z zakazem lotów do Polski
3. Zajmują konta, ściągają chore kwoty. Od stycznia kontrolerzy pobrali już 464 mln zł i wciąż im mało

- Ten obiekt jest wyjątkowy. Zawiera wiele dodatkowych informacji naukowych, których nie mogę jeszcze ujawnić [...] w wiecznej zmarzlinie tworzą się wnęki nasycone gazem [...] "To jest temat do publikacji naukowych. Musimy to wszystko przeanalizować i zbudować trójwymiarowe modele - komentował cytowany przez Onet prof. Wasilij Bogojawleński z Rosyjskiego Instytutu Badań Ropy i Gazu w Moskwie.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Robert Lewandowski powiedział, kiedy zakończy karierę. Padła konkretna data
  2. Wpis Justyny Żyły został już usunięty, ale w sieci nic nie ginie. Wyciągnęła kolejne działo, przeciwko byłemu mężowi
  3. Wyciekły zdjęcia Jarosława Kaczyńskiego z wakacji. Aż trudno uwierzyć, jak on wygląda
  4. Julia Wróblewska pokazała zdjęcie z Suntago Wodny Świat. Rozbiła bank, fani przecierają oczy
  5. Zenek Martyniuk wyjawił wszystko. Wydaje majątek za granicą
  6. Chciał uśpić psa, bo "jest stary i śmierdzący". Na szczęście weterynarz zainterweniował

Źródło: Onet

Następny artykuł