świat grenladiaFot. Pixabay.com/jonasmtbxdk

Grenlandia wciąż topnieje coraz szybciej! Naukowcy alarmują, to może skończyć się tragicznie

Świat bezustannie zmaga się z ogromnymi problemami, z którymi ludzie przestają sobie radzić. Jak ostrzegają naukowcy, Grenlandia topi się w zastraszającym tempie. Sprawdza się czarny scenariusz, a to oznacza gigantyczne zagrożenie.

Świat jest niezwykłym miejscem, którym jednak niestety wciąż nie potrafimy się właściwie zająć. Naszą planetę nękają gigantyczne problemy, a naukowcy bezustannie głowią się nad tym, w jaki sposób można je rozwiązać. Jak się okazuje, jednym z nich jest topniejąca w zastraszającym tempie Grenlandia, co wiąże się z gigantycznym niebezpieczeństwem, z którego wielu ludzi nie zdaje sobie zupełnie sprawy.

Zażarta walka ogromnej ośmiornicy z orłem. Niesamowite nagranie obiega siećZażarta walka ogromnej ośmiornicy z orłem. Niesamowite nagranie obiega siećCzytaj dalej

Jak podają eksperci, Grenlandia topnieje obecnie aż siedem razy szybciej, niż miało to miejsce jeszcze niecałe 30 lat temu. Choć dla wielu może się to wydawać temat nieistotny, niesie on za sobą tragiczne konsekwencje. Mieszkańcy wybrzeży za kilkadziesiąt lat znaleźć się mogą w ogromnym niebezpieczeństwie, a wszystko przez podnoszący się poziom wód.

Nasz świat ma coraz większe problemy naturalne

Jak podaje międzynarodowy zespół badaczy, topnienie bezustannie przybiera na sile i zwiększa swoją prędkość. Jeszcze z latach 90. Grenlandia zamieniała się w wodę w tempie 33 mld ton rocznie. Liczby te są niewyobrażalne, jednak warto je zebestawić z sytuacją ocną, gdy są to już aż 254 mln ton - wyraźnie widać kolosalny wzrost. Nawet jeśli założymy, że prędkość nie będzie się już zwiększała, do 2100 roku poziom mórz wzrośnie aż o 67 centymetrów.

- To odkrycie powinno budzić ogromne zaniepokojenie wszystkich, którzy zostaną dotknięci wzrostem poziomu morza. Jeśli bardzo wysoki wskaźnik topnienia się utrzyma, możliwe, że przekroczymy punkt krytyczny wcześniej, niż sądziliśmy - mówi klimatolog z British Antarctic Survey, dr Louise Sime.

Grenlandia topnieje, a zagrożenie jest ogromne

Co prawda pozornie 67 cm wcale nie wydaje się znaczną wysokością, jednak dr Shepherd dobitnie uświadamia ludzi, że sytuacja jest gorsza, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Jak się okazuje, już jeden centymetr różnicy to zagrożenie powodziowe dla 6 milionów mieszkańców terenów przybrzeżnych. Co gorsza, warto sobie uświadomić, że nie ma tu mowy o konkretnym państwie czy kontynencie - dotyczy to wszystkich wybrzeży na całym świecie. Szacunkowo do końca stulecia zalania mogą okazać się tragiczne nawet dla 100 mln ludzi, a mowa tu jedynie o topnieniu Grenlandii, bez uwzględnienia innych zagrożonych miejsc rozsianych po całym globie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Boracay została okrzyknięta najpiękniejszą wyspą na świecie. Wielu nie wie nawet o jej istnieniu
  2. Dwa nowe loty z Polski już wkrótce. Wielu Polaków będzie zachwyconych, polecimy na wakacje do raju
  3. Hotel niczym z bajki znajduje się w Polsce. Z daleka od ludzi i zgiełku miast, prawdziwa oaza spokoju
  4. Czaruje turystów oraz fascynuje naukowców. Rzeka Pięciu Kolorów jest jedyna w swoim rodzaju na całym świecie
  5. Polski jarmark w europejskiej czołówce! Wyprzedził ogromną konkurencję, podbił serca turystów
  6. Najstarsza piramida w Polsce skrywa przerażającą tajemnicę. Aż ciarki przechodzą po ciele

Źródło: National Geographic

Następny artykuł